Okunma

İsveç’te Dijital Para Kullanımı Artıyor!


17 Ekim 2015 Cumartesi 07:00
İsveç’te Dijital Para Kullanımı Artıyor!

Stockholm‘de yayınlanan bir araştırma sonuçlarına göre İsveç toplumunda nakit yavaş yavaş ortadan yok oluyor. Araştırma da verilen sayısal verilere göre İsveç pazarında altı yıl önce 106 milyar İsveç Kronu ticari işlemlerde kullanılmaktaydı. Günümüze kadar sadece altı yılda bu rakam 80 milyar İsveç Kronu‘na kadar geriledi. Ayrıca 80 milyar İsveç Kronu’nun tamamı İsveç pazarında aktif olarak işlem görmüyor, araştırma bu paranın sadece yüzde 50’si kadarının pazarda aktif olarak ticari amaçla kullanıldığını belirtiyor.

Günümüzde artık İsveç sokaklarında, dükkanlarda ve bankalarda nakit paranın geçmediğini belirten ibareleri görmek mümkün ancak banka veya kredi kartı kabul etmeyen herhangi bir işletme bulmak neredeyse imkansız. Terörist faaliyetlere ve kara para aklama çabalarına bir önlem olarak İsveç polisi birçok ticari işlemde ve şüpheli gördükleri nakit para akışlarında tarafların ifadesine başvuruyor.

15-10/17/apple-pay.png

İsveç polisinin bu sıkı tutumunun İsveç pazarını nakit para kullanımından soğutmuş olabileceğini açıklayan araştırma gelecekte İsveç halkının daha da fazla nakit paradan kopacağını ve dijital ticarete yöneleceğini belirtiyor. Bugün İsveç halkının çoğu alışverişlerini ve para transferlerini İsveç ve Danimarka bankalarının ortak kullandığı mobil uygulama Swish üzerinden yapmakta. Her ne kadar halkın yaşlı kesimi bu akıma pek ayak uyduramamış olsa da gelecek nesillerin nakit para kullanımından uzaklaşacağı ve dijital paraya geçeceği, İsveç’in Dünya’nın ilk nakitsiz, dijital ticaret toplumu olacağı tahmin ediliyor.

:: Nakit harcamalarınız ne durumda?
yazarMert Cacına

Bilgi Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan Mert, iyi bir linux kullanıcısı. Android geliştirme ve software development alanlarında eğitimine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

17 yorum - “İsveç’te Dijital Para Kullanımı Artıyor!”

 1. Dorebar dedi ki:

  Bizim buralara ne zaman gelir acaba.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Helal ***** ***** 10 lira için adam öldürü***** farklılığı değil eğitim farklılığı.Bu ülkede eğitime verilen değer ne ki

 3. SDN Okuru dedi ki:

  ya telefonun şarjı biter de müşteri şarj edecek yer olmaz ise ne olucak

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Hackerlik olmadığı süre ce en iyisi bu

 5. SDN Okuru dedi ki:

  niye kart firmalarına komisyon ödeyeyim her alışverişte ?

 6. SDN Okuru dedi ki:

  bunlar hep big brother ın ayak sesleri… artık herkesin akşam ne yediğini bilebilecekler… siri ile ses örneğini alıyorlar… parmak izi okuyucu ile parmak izini… bir çok uygulama ile sülale boyu fotğraflar da tamam… şimdi bir de bu oldu mu artık tamamdır…

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Gelişmiş ülkenin güzellikleri. Bizde hala veresiye usülü hatta para üzerini başka şeylere ödeme var. Kültür farklıığı diyelim. Adamlar yeniliklere çabuk adapte oluyorlar.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Bende uzun suredir nakit kart kullanirim. Hijyen takintisindan dolayi ciddi kisitlamalarim mevcut. Nakit para/metrobus/toplu tasima vs. Kullanmiyorum. Bunlar tamamen mikrop ve hastalik tasiyicisidir.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Apple pay filan türkiyeye gelip yaygınlaşsa güzel olabilir

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Avrupa uçuyor.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Bu bir tehlike. Dijital hırsızlar çok artacak ve insanlar elle tutulur bir şey olmayınca aniden fakirleşip zenginleşebilecek. Kendilerine sanal para üretenler bile olacak. "Zamana Karşı" diye bir film vardı. Sanırım sonumuz o şekilde olacak ömrümüzden ömür vereceğiz bir şeyler satın almak için.

 12. isveçli dedi ki:

  Isvecte yasamasam inanmazdim bu habere

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Paramla rezilmi olacam orda

" İsveç’te Dijital Para Kullanımı Artıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İsveç’te Dijital Para Kullanımı Artıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İsveç’te Dijital Para Kullanımı Artıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "