Okunma

İTAKSİ: Akbil ile taksi dönemi!


16 Nisan 2017 Salı 07:47
İTAKSİ: Akbil ile taksi dönemi!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi toplu ulaşım ağını genişletme çalışmalarından sonra, özel ulaşımda da yeni bir hizmeti hayata geçiriyor.

İTAKSİ nedir? Nasıl kullanılır?

Akıllı Şehir konseptine dahil milli ve yerli alt yapı ile üretilen sistem ulaşımda yeni bir vizyon getiriyor. Akıllı Ulaşım Sistemleri‘nin bir parçası olan İTAKSİ zamandan, yakıttan, tasarruf, en üst düzeyde güvenlik, hizmet kalitesi, otomatik ödeme sistemleri ile büyük kolaylık getirecek.

İTAKSİ kapsamında yapılacak olan uygulamalar millileşme ve yerlileşme hamlesine uygun tamamen Türk mühendisleri tarafından geliştirilen yerli yazılım ile hayata geçiriliyor.

17-05/16/itaksi-sdn-1.jpg

Toplu Ulaşım Denetim ve Yönetim Merkezi, tüm toplu ulaşım araçlarının merkezi kontrol ile izlenecek. Taksiler yönlendirilebilmesi, koordine edilmesi; sürücü ve yolcu güvenliğinin sağlanacak. Müşteriyle sürücüyü en hızlı ve ekonomik rota ile buluşturacak.

Dinamik planlama yapmaya olanak sağlayan ve anlık ulaşım taleplerine cevap verebilecek bu sistem, milli bir yazılımın dünya pazarında yer edebilecek bir marka değerine ulaşma imkanını sağlayacak. Yeni sistem sadece İstanbul özgü değil dünya çapında bir Türk markası oluşturma çabası içinde geliştirildi.

Sistemin özellikleri ise şu şekilde sıralanabilir;

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yetkilendirilmiş ve sisteme kaydedilmiş araçlar için, akıllı telefonlar üzerinden yolcuların sorgulama ve çağrı yapılacak.

Sorgulara ve çağrılara hızlı ve etkin bir şekilde cevap verilebilmesi için, kullanıcıya, kendi tercihlerine göre, en uygun güzergah alternatiflerinin sunulacak.

Araç takip hizmetlerini kullanan sisteme kayıtlı araçların uzaktan izlenebilmesi ve bunlardan çağrı kapsamında olanların yolcuya yönlendirilecek.

17-05/16/itaksi-sdn-2.jpeg

Sürücülerin ve yolculuğun hizmet kalitesinin puanlanması sağlanarak müşteri memnuniyetinin arttırılması,
Hangi araçta hangi şoförün çalıştığının takibi ve şoför hizmet kalitesinin sürekliliğinin sağlanacak. 

Sürücüleri ve araçları kayıt altında tutarak müşteri güveninin ve emniyetinin arttırılacak.

Zaman, yakıt kayıpları ve bekleme sorunlarının engellenmesi, Toplu ulaşım hizmetine erişim kolaylığı,
Trafikte boş dolaşan taksi sayısının azaltılması ile gereksiz trafik yoğunluğunun engellenecek.

Güncel hayatın bir parçası olan kredi kartı ve diğer akıllı ödeme sistemleri (İstanbulkart, mobil ödeme vb.) entegrasyonu ile ulaşım sektörüne nakit dışında da alternatif ödeme yöntemlerinin kazandırılabilecek.

Araç çalıştığında cihaz otomatik olarak çalışır ve araç çalıştığı müddetçe cihaz da çalışabilecek. Aracın çağrı kabul etmesi için, sürücünün sisteme giriş yapması gereklidir. Sürücü kimliği doğrulaması veritabanı üzerinden yapılacak. Veritabanı zamanında cevap vermez ise, Taksi Yönetim Portalı veritabanındaki bilgiler ile doğrulama yapılacak.

:: İTAKSİ konusunda fikirlerinizi alalım.


yazarEmin Çıtak

Tamriel’in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

15 yorum - “İTAKSİ: Akbil ile taksi dönemi!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  ben emekliyim arada bir hafta sonları taksiye çıkıyorum ya arkadaş nedir bu taksi camiasının araç sahiplerinini ve sürücülerin belediye ve trafik polislerinden ve şoförler cemiyetinden çektiği hersene yeni bir şey yeni bir evrak çıkarıyorsunuz cezalarıda zaten ödemek mümkün değil yok bir zamanlar tanıtma kartı yok src yok şimdide belediye ruhsatı çıkarmışlar yok psikoteknik raporu ya çokcukmu kandırıyorsunuz siz anca kendinizi kandırıyorsunuz insanlara eğitim verin kardeşim sonrasında hakedene ticari araç kullanabilir diye bir belge verin adam çıksın çalışsın ama ne olur birşeyide parasız verin işiniz gücünüz insanların emeğini sömürmek haftada bir gün arabaya çıkıyorum elli tane evrak istiyorlar yakalanırsak araç iki ay trafikten men ediliyor beşbin tl ceza vs. ALLAH CC size merhamet versin çok yazık

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Musteriden alma yuzde beslik komisyonu taksiden al vergini al yakittan gunluk vergi al daha neler cikicak insani meslekten sogutun

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Savaş çıksa paranın değerini koruyacağına ne kadar da eminsiniz. Altın olsa neyse…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Her şey olmuş ama şöförler olmamış. Yerli malı yerli yazılımı yerli aracı diye tutturuyorsunuz, madem o kadar iyi olduğunuzu düşünüyorsunuz o zaman gidin tesla gibi yazılımı sağlam olan araba üretin. Burada amaç hız yapmak değil nede olsa. Amerika da bile standartlaşmaya başladı sürücüsüz taksiler bakın standart diyorum.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  o zaman yeniden inşa etmesini bileceksin. insanoğlu böyle hayatta kaldı tarih ortada.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  önce taksiciler bi adam olsun da teknolojiye sora bakarız……

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Uberi kapat vergi alamıyosun diye itaksi yaptır vergini çatır çatır al 😀

 8. SDN Okuru dedi ki:

  önce taksicileri eğitin

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Sanallaşmaya hayır kardeşim.. Ne bu nakit paşa dönemi bitiyor saçmalığa bak.. Düşünsenize bir savaş çıksa bütün paralarınıza 2dk içinde el konulacak

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Taksi şoförleri bi eğitimden geçmezse uygulma tutmaz

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Yeni kimlik kartıyla entegre yapılsa ve kimlik kartına kredi kartı tanımlanıp artık tek bir kartla dışarı çıkabilsek.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Güzel çabalar ama taksi şöförleri sorunu zor çözülür.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Hayret emin imana mı geldi ne oldu.

Yorum yazın

Geri bildirim