Okunma

İtfaiye Robotu Geliştirildi


14 Aralık 2015 Pazartesi 13:30
İtfaiye Robotu Geliştirildi

Yeni türbin destekli itfaiye robotu, TAF 20 adıyla Avustralya eyaleti olan Yeni Güney Galler bölgesinde kullanılmaya başlanacak. Sydney Acil Servisler Başkanı David Elliott ve İtfai olaylar Komisyoneri Greg Mullins tarafından duyurulan robot, özellikle itfaiyecilerin girmesi çok tehlikeli olan yerlere gönderilecek.

Robot yeteneklerinin dışında TAF 20, 90 metreye kadar su sıkabiliyor. 60 metreye kadar ise köpük ve buharı geniş alan olarak yayabiliyor. Ayrıca üzerindeki devasa fan sayesinde odalardaki dumanı kolayca temizleyebiliyor.

15-12/14/iftaiye-robotu-taf-20.jpg

İtfaiyecilerin güvenliği önemli

500 metre gibi uzak bir mesafeden kumanda edilebilen robot, itfaiyeciler için çok tehlikeli olabilecek yerlere girip bölgeyi güvenli hale getirecek. Bunu yaparken gerek su sıkma, gerek fan ile zehirli gazları temizleme, gerekse buldozer bıçağı ile objeleri parçalayarak yol açma gibi özelliklerinden faydalanacak.

Mullins’e göre devlet, bu robot için 222 bin dolar ödemiş. Bu teknoloji beklenen başarı oranlarını yakalayabilirse, diğer ülkelerde de benzer bir sisteme gidilmenin önü açılabilir ve böylece itfaiyecilerin can sağlığı biraz daha güvene alınabilir.

:: İtfaiye robotu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce başarılı olabilecek ve kullanımı yayılabilecek mi? 
yazarEmirhan Üstünsoy

Uzun süredir oyun ve teknoloji sektöründe bulunan Emirhan, bu tecrübesini ve sevdasını SDN bünyesinde yazıya döküyor. Tam bir PC oyuncusu ve aynı zamanda iyi bir müzik düşkünü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “İtfaiye Robotu Geliştirildi”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Vay be güzel olmuş başarılı….

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Ayni Tüpcü Cemil abi 😀

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Havalandırma az . Gaz birikmiş yerlerde ölen çoktur bizde .Buna çözüm olur

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Robottan ziyade kişisel yangın bilinci eğitimine ihtiyacımızın olduğu kanaatindeyim.

" İtfaiye Robotu Geliştirildi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İtfaiye Robotu Geliştirildi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İtfaiye Robotu Geliştirildi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "