Okunma

IT’nin Geleceğine Fujitsu’nun Gözüyle Bakın


23 Şubat 2010 Salı 12:03
IT’nin Geleceğine Fujitsu’nun Gözüyle Bakın

Fujitsu‘nun davetlisi olarak Almanya’nın Augsburg fabrikasına gittik. Buraya gelmemizin nedeni Fujitsu’nun yeni ürün ve hizmetlerini basın mensuplarına tanıtmasıydı.

BT hizmetleri başkan yardımcısı Andre Kiehne başkanlığında yapılan sunumlarda, ilk olarak Augsburg’daki veri merkezinden bahsedildi. Birçok ödüle sahip ve Avrupa’nın en büyük BT fabrikalarından biri olan Augsburg’un, yapılan veri merkezi yatırımları ve yeni Datacenter sistemi sayesinde, büyük ilgi göreceği hedefleniyor (Fujitsu’dan Uçtan Uca Bulut Bilişim).

 

 

Datacenter yatırımlarından bahsedilirken çeşitli sunumlarla ekonominin gidişatı da gözler önüne serildi. Şirketlerin yakın geçmişteki IT yatırımlarındaki değişiklikler örneklerle anlatıldı. Yapılan araştırmalara göre IT bütçelerin düşmesi ve günümüz şirketlerinin sadece kendi işlerine konsantre oldukları vurgulandı.

Yeni nesil iş modellerinde Datacenter sistemlerinin önemli avantajları gözler önüne serildi. Örneğin Green IT’ye yönelen veri işlem merkezleri, düşük güç tüketimi ve sanallaştırma sayesinde sunucu maliyetlerini azaltıyor. Bu da şirketleri bu alanda yatırım yapmalarını mecbur kılıyor. Dolayısıyla Cloud Computing‘in önemi ortaya çıkıyor.

 

  Dinamik altyapının en önemli ve güçlü bileşeni kuşkusuz Eternus ürün ailesi.

 

Fujitsu Cloud Computing teriminde bir hayli dikkatli olmak gerektiği, üstüne basa basa söylendi. Cloud Computing standart bir tanıma sahip olmadığı için ve herkes farklı tanımlar oluşturduğu için, rahatlıkla yanlış anlaşılabileceğinden bahsedildi.

Her IT mimarisinin Cloud Computing teknolojisine sahip olmadığı özellikle söylendi. Bu teknolojiyi kullanmak için veri işlem merkezi, yazılım desteği, hizmet ve uygulamalarla örtüşmeli (Fujitsu Sunucu Sektöründe Genişleyecek).

 

  Bu ürüne dikkat edin. Eternus CS800 yedekleme sistemi özellikle orta segment IT pazarını hedef alıyor.

 

Fujitsu’nun Cloud tanımından sonra çeşitlerine de kısaca değinildi. Public Cloud teknolojisi, Fujitsu’nun benimsemediği ve desteklemediği teknolojinin başında geliyor. Buna karşın Trusted ve Private Cloud teknolojinin gelecekte de çok büyük rol oynayacağı ve Fujitsu’nun bu teknolojileri desteklediği söylenildi (Fujitsu’dan İki Yeni Dünya Rekoru).

Tabii bu teknolojileri desteklenirken, dinamik bir BT altyapısına sahip olmak gerektiği de vurgulandı. Dinamik BT altyapısında, altyapıyı bir hizmet olarak sunan Fujitsu, müşterilerine güvenli bir bağlantı ve değişken maliyetler sunmak istiyor.

:: IT’nin geleceğini nasıl görüyorsunuz?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" IT’nin Geleceğine Fujitsu’nun Gözüyle Bakın konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere IT’nin Geleceğine Fujitsu’nun Gözüyle Bakın ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda IT’nin Geleceğine Fujitsu’nun Gözüyle Bakın ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "