Okunma

iTunes mu CD mi?


19 Ağustos 2009 Çarşamba 06:58
iTunes mu CD mi?

Herhangi bir internet kullanıcısı, müzik dinlemek istediği zaman, eğer korsan olarak indirmeyecekse muhtemelen Apple‘ın sahibi olduğu iTunes‘u indirir ve iTunes Store‘dan dilediği şarkıyı yaklaşık 1 Dolarlık bir ücret karşılığı bilgisayarına indirir. Bir şarkı için sanatçının tüm albümünü satın almak istemiyorsa, amacına ulaşabileceği en pratik yol budur.

Buna rağmen NPD Grubunun yaptığı bir açıklamaya göre, CD bazında albüm satışları hala en çok tercih edilen seçenek. iTunes’un oldukça popüler olduğu bir dönem olan 2009’un ilk yarısında, CD satışları %65 artmış. iTunes ve benzeri sistemlerdeki artış ise %35’te sınırlı kalmış. Dijital müzik piyasasında iTunes, pastanın %69’luk bir dilimine sahip. Amazon ise %8’le onu takip ediyor.

Beklentiler

NPD Yönetim Kurulu üyelerinden Russ Crupnick yaptığı açıklamada; “Bu sonuç bizi fazlasıyla şaşırttı. Biz, dijital müzik anlayışının müzik endüstrisini ayakta tutmaya yeteceğini düşünüyorduk fakat sonuçlar öyle demiyor. CD satışları olmasaydı müzik endüstrisi son derece sıkıntılı günler geçiriyor olurdu. Buna rağmen 2010 yılının sonunda CD teknolojisinin artık temelli kayıplara karışacağını düşünüyoruz” dedi.

2007 yılında internetten indirilen müziklerde %20’lik bir artış gerçekleştirilmişti. 2008’de bu değer %30’a fırladı. Analiz uzmanları, 2009’un ilk yarısı için daha büyük bir artış bekliyordu fakat uzmanlar, %35’te takılı kalan değerin, 2009 sonuna kadar artmayacağından neredeyse emin.

:: Siz de hala CD’den müzik dinlemeye devam ediyor musunuz?
yazarAkhun Aktosun

"İstikbal Göklerdedir" sözünü benimseyen Akhun, bir yandan astronomi okuyup, bir yandan da bilişim dünyasında kendine sağlam bir kariyer yapmaya çalışıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" iTunes mu CD mi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere iTunes mu CD mi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda iTunes mu CD mi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "