Okunma

İyi ki Doğdun Gmail!


03 Nisan 2009 Cuma 12:09
İyi ki Doğdun Gmail!

5 yıl önce bir gigabayt kapasite sunarak sınırları zorlayan Google’ın halen beta aşamasında olan web e-posta istemcisi Gmail, bugün 7311 megabayt yani 7 GB e-posta kapasitesi sunuyor. Bu sadece e-postayla sınırlı olsa neyse. Gmail drive ile bu kapasiteyi farklı ihtiyaçlar için de kullanabiliyorsunuz. Sadece 5-10 megabayt kapasiteli eklentilerin anca saklanabildiği o yıllardan bugüne çok şey değişti. Gmail tek seferde 20 megabayt’lık dosya göndermemizi sağlıyor -ki bu 2004 yılında bir web posta hesabının sunduğu toplam saklama kapasitesi idi.


5 yaşında 7 gigabayt kapasite kayda değer

Gmail’i geliştiren mühendisler, o günün sıkıcı web posta arayüzleri ve desteklerinden bayılmaları sonucu  bu kadar iyi bir servisi hayata geçirmeyi başardılar. HTML ve JavaScript’in (AJAX) kombinasyonunu kullanan Gmail arayüzü son derece hızlı ve verimli bir arayüz sunuyor.

Gmail bugün aynı pencereden sohbet, video sohbet ve çarpıcı yeniliklerin duyurulduğu Gmail Laboratuarları ile bugün gerçekten sıkı bir hizmet veriyor. 43 deneysel özelliğin bulunduğu laboratuar dışında Gmail hizmetinden milyonlarca şirket toplam 52 ayrı dilde yararlanabiliyor. Ve artık bir gigabayt artık büyük bir değer ifade etmiyor. 2004’te hayal bile edilemeyecek olan hızlardaki web tarayıcıları bugün web posta oyuncularını da etkiliyor. Gmail, önümüzdeki 5 yıl içinde geçtiğimiz 5 yıla göre çok daha radikal değişikliklerin gerçekleşeceğini öngörüyor. İyi ki doğdun Gmail!

:: Hangi web posta servisini kullanıyorsunuz? Neden?

 
yazarCem Sünbül

TV'de çeşitli kanal/programlarda sunuculuk yapan Cem, SDNtv'nin de ilk sunucusudur. Daha çok tüketici elektroniği, mobil ve kurumsal teknolojilere dair haberlere ağırlık veren Cem, uzun yıllardır görsel ve basılı teknoloji medyasında yer alan bir isim.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “İyi ki Doğdun Gmail!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Gmail en iyisidir.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  ***** adresinden 2004 yılındaki Gmaili görebilirsiniz.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Süper

 4. SDN Okuru dedi ki:

  5 yaşına gelmesine rağmen hala 5 yaşında

 5. SDN Okuru dedi ki:

  İlk çıktığı zamanlarda nasıl bir görünüme sahipti acaba? Resmi var mı?

" İyi ki Doğdun Gmail! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İyi ki Doğdun Gmail! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İyi ki Doğdun Gmail! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "