Jailbreak iPhone’u yavaşlatıyor mu?


05 Ağustos 2018 Pazar 10:00
Jailbreak iPhone’u yavaşlatıyor mu?

iPhone kullanıcılarının büyük bir kısmı, jailbreak dünyasına henüz adımını atmamış olsa bile, jailbreaksiz yapamam diyenlerin sayısı hiç de azımsanmayacak bir boyutta. Peki jailbreak iPhone yavaşlatıyor mu? Jailbreak iPhone performasına günlük kullanımda ne kadar etki ediyor?

iOS ağırlıklı içerik üreten bir YouTube kanalı, iOS kullanıcılarının merak ettiği jailbreak performansı etkiliyor mu sorusuna cevap aradı.

Jailbreak iPhone yavaşlatıyor mu?

Jailbreak yapılmamış iPhone, jailbreak yapılmış fakat etkinleştirilmemiş iPhone, jailbreak yapılmış ve çok sayıda eklenti yüklenmiş iPhone ve jailbreak yapılmış fakat az sayıda eklenti yüklenmiş iPhone’ları kıyasladı.

Testte iPhone 8 Plus ve iPhone X kullanan YouTuber, her cihazda tek tek GeekBench testi yaparak sonuçları topladı.

Yapılan testlere sonucunda, jailbreak işleminin aslında iPhone performansına hissedilir ölçüde bir etki yaratmadığı ortaya çıktı! Yapılan test sonuçlarında sadece %1’lik bir performans farkı oluştu.

Bu küçük değişikliği günlük kullanım sırasında kullanıcının hissetmesi mümkün gibi gözükmüyor.

Ancak eğer jailbreak işleminden sonra çok fazla sayıda eklenti ve uygulama kurulması durumunda iOS‘in performansının gözle görülür ölçüde düştüğü gözlemlenebiliyor.

Yani kısaca, eğer iOS cihazınıza jailbreak yaptıysanız, kullandığınız eklenti ve uygulama sayısına dikkat etmeniz cihazınızın performansına doğrudan etki ediyor.
yazarMustafa Kemal Can

Bilgisayar mühendisliği okuyan Mustafa Kemal, çağımızın vazgeçilmezi haline gelen siber güvenliğe ilgi duyuyor. Kariyerini de bu yönde şekillendirmek isteyen Mustafa Kemal'in şimdiki durağı Shiftdelete.net.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
6 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Onur
Onur
2 yıl önce

Jb mi kaldı ki

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Bir insan neden jail break yaparki iphone kapalı kutu diye seviliyor zaten

Ahmet
Ahmet
2 yıl önce

jailbreak telefonun sahibini hürriyetine kavusturuyor

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Ben de jailbreaksiz yapamayanlardanım. Sunduğu özgürlük ve özelleştirmeleri, kullanmayanlara anlatamazsınız. Ancak kendileri deneyimlerlerse anlarlar. Cihazım 64 gb 5s 10.2.1 sürümü. Jbsiz modda kullanırken, aklınıza gelen tüm uygulamalar jet hızında açılıyor ve yağ gibi akıyor. Fakat jailbreakli kullanırken, gerçekten her şey normalden çok daha yavaş açılıyor. Örneğin mesajlarım, ayarlar, galeri vs kurulan tweaklerle de alakalı olabilir aşırı yavaş açılıyor. Ama aklınıza hayalinize gelmeyecek, sınırları zorlayan özgürlükler sunuyor cihazda. Mesela en ihtiyaç duyulan özelliklerden biri; diyelim ki sıklıkla kullandığınız ve sorunsuz bir uygulamaya güncelleme geldiğini gördünüz ve güncellediniz. Bir baktınız ki uygulama açılmadan kapanıyor, çöküyor veya çok yavaşlamış. Yani kullanılmaz hale gelmiş. İşte burada jailbreak sahibiyseniz, birkaç yüz kb’lık bir tweak sayesinde, istediğiniz sürüme düşürebiliyorsunuz. Ücretli uygulamaların büyük çoğunluğunu, ücretsiz şekilde kurabiliyorsunuz ama, benim şimdiye kadar ihtiyacım olmadı. Youtube’da severek dinlediğim, ama ne spotify’da ne de apple music’de yer almayan mix parçaları veya remixleri, müzik uygulamanıza ekleyebiliyorsunuz. Sonra internetsiz keyfinizce dinleyin. Arka planda youtube kullanıyorsunuz. İstediğiniz çözünürlükte video indirip, galerinize kaydedebilirsiniz. Sürekli araya giren aptalca reklamları engelleyebiliyorsunuz. Reklamsız mis gibi kullanım. Mobil paketiniz de boşa gitmiyor. On binlerce tema ve kilit ekranı özelleştirmeleri var. Daha zibilyon tane şey yapılabiliyor. Yazacak vaktim yok. Sırf cihaz jailbreakli diye, yeni telefon ihtiyacın olmasına rağmen gidip bataryasını değiştirdim öyle kullanmaya devam ediyorum. Kısacası jailbreak candır.

Neden mi jb
Neden mi jb
2 yıl önce

Popcorntimedan film dizi indirip izleyebiliyorum ligtvyi ücretsiz izleyebiliyorum. Daha bir çok şey yapılabiliyor miningten hacke kadar

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Jailbreak iosu android gibi iyye kötüye açık yapıyor. Ama güvenemiyorum. Bir zaman 200bin ve 500bin iPhone jailbreak uüzünden hacklenmişti.

" Jailbreak iPhone’u yavaşlatıyor mu? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Jailbreak iPhone’u yavaşlatıyor mu? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Jailbreak iPhone’u yavaşlatıyor mu? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  2. 2 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  3. 3 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  4. 4 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  5. 5 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!
  6. 6 HP ZBook Create G7 incelemesi HP ZBook Create G7 incelemesi
  7. 7 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3
  8. 8 Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video) Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video)
  9. 9 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak simülatörü yaptık 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak simülatörü yaptık
  10. 10 Hangi uygulama ne kadar verimizi alıyor? (Video) Hangi uygulama ne kadar verimizi alıyor? (Video)