Okunma

Japonlardan Süper Tren Projesi


26 Haziran 2011 Pazar 08:00
Japonlardan Süper Tren Projesi

Japonya’nın iki büyük şehri olan Tokyo ve Osaka arasındaki 515 km‘lik yol mevcut süper hızlı tren sistemiyle 2 saat 25 dakikada aşılabiliyor. (16 Saat Konuşmaya Polis Dur Dedi)

Japonlar için bu süre biraz fazla gelmiş olacak ki ülkenin en büyük iki şehri arasındaki bu mesafeyi daha kısa sürede aşacak bir tren için çalışmaya başladılar.

Tokyo ile Osaka arasındaki mevcut trenin yolculuğu yaklaşık 2,5 saat sürüyor

Saatte 500 km Hız

Hükümetin onayını alan ve inşasına başlanan yeni tren yolu ve süper hızlı tren ile iki şehir arasındaki yolculuğun yaklaşık 1 saate indirilmesi hedefleniyor.

2045 yılında tamamlanması planlanan projenin toplam maliyeti ise yaklaşık 112 milyar dolar olacak. İlk olarak 1970 yılında dile getirilen bu proje, inanılmaz maliyeti nedeniyle ertelenmişti. Maliyetin bu kadar yüksek olmasının sebepleri arasında, tren yolu için birçok tünel açılacak olması da gösteriliyor.

:: Bu tip trenler günün birinde ülkemizde de kullanılmaya başlanır mı?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

15 yorum - “Japonlardan Süper Tren Projesi”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  daha nükleeri düzeltmeden başka işe girmişler

 2. hussmen dedi ki:
  Alıntı topalsolucan Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  duraklar aynı. sadece tren çok çok daha hızlı olacak. o senin dediğin belki 3000 yılında yapılır

  Duraklar aynı olmayabilir. Haberde;

  Maliyetin bu kadar yüksek olmasının sebepleri arasında, tren yolu için birçok tünel açılacak olması da gösteriliyor.

  diyor.
  Sanırım şu anki sistemde dağları delip tünel yapmadıklarından tren yolu kavisli ve bu da hızı saatte ortalama 200 km’ye indiriyor. Benim bildiğim tren saatte 460 km hız yapabiliyordu. Tren kavislerde ve dönemeçlerde yavaşlamak zorunda olduğundan ortalama hız 200 km’ye düşüyor. Açılacak olan tünellerle tren yolunu düzeltecekler o kadar. 112 milyar dolar dağ delme maliyeti.

 3. corleone26 dedi ki:

  daha bizde japonların şu anda kullandığı treni kullanmamız için baya bir zamanımız ***** onlardaki teknoloji bizde ***** bu treni biz çok zor görürüz

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Atatürk bir çok kez demir yollarının önemini aktaran sözler sarfetmiştir ama buna sanırım Türkiye hariç tüm ülkeler kulak vermiş

 5. SDN Okuru dedi ki:

  adamlar manyak be abi 🙂

 6. mylife.eg dedi ki:

  Bizim ülkede olsa raydan çıkardı ve nedeni ihmalkarlık olurdu.

 7. virusizmir dedi ki:

  Aynı konu dün açılmamış mıydı zaten?

  http://forum.shiftdelete.net/sdn-hab…n-projesi.html

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Daha yakın zamanda japonyaya yardım kampanyaları düzenleniyordu. Tren için miydi hepsi yoksa?

 9. topalsolucan dedi ki:

  duraklar aynı. sadece tren çok çok daha hızlı olacak. o senin dediğin belki 3000 yılında yapılır

 10. virusizmir dedi ki:

  Proje neymiş anlamadım. Haber boyunca projenin yapılacağından ve sürenin kısalacağından bahsetmiş de nasıl?

  Duraklarda yolcuların vagona bineceği ve tren altından geçerken yeni vagonu alıp üzerindeki inecek yolcuların olduğu vagonu durağa bırakacağı söyleniyordu. Yeni aldığı vagondaki yolcular trenin içine inecek, trenden inecek olanlar ise üstteki vagona çıkarak bir sonraki durakta bırakılacaktı. O proje olabilir mi acaba?

 11. blgram dedi ki:

  Aynen saygı !!! Ve çalışma azmi , şöyle bir şey Türkler mi zeki japonlar mı derseniz Türkler diyebilirim ama gördüğüm japonların hepsi çok azimli ve çalışkandılar . Çoğunun bir hayali vardı . Yani bir hedefleri var . Ama bizde o azim yok !! Japon kızları da ikiye ayrılıyor (benim gözlemlediğim) Makyaj , moda , avrupa , amerika diye ölenler . Diğerleride kendi halinde iyi bir koca arayan ve kendisi de iş bulmak için ( genelde restaurant , kuaför ) çalışıp ailesinin ekonomisine yardım etmek isteyen .

 12. topalsolucan dedi ki:
  Alıntı xyunusx Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  japonlar örf ve adetlerinede çok bağlı ve birbirlerinin hakkına riyayet eden bir halk diye biliyorum bilmem yanlışmı biliyorum

  japonyada ailelerin isteği üzere erkeklerle aynı sınıfta okumamak için 20 ye yakın kız üniversiteleri kurulmuş. karma düzenin sakıncaları günümüzde amerika dahil bir çok ileri ülkede kabul görmüştür. ama bizde sözü bile edilemez.

  bir bilmece; bizde hiç olmadığı halde japonlarda fazlasıyla olan şey nedir? cevap; saygı

 13. xyunusx dedi ki:

  japonlar örf ve adetlerinede çok bağlı ve birbirlerinin hakkına riyayet eden bir halk diye biliyorum bilmem yanlışmı biliyorum

 14. raxetul dedi ki:

  Daha yeni felaket atlattılar dursunlar biraz. Onlarda olup bizde olmayan ne var da böyleler?
  1) Çalışma azmi
  2) Kendilerine olan güven ve inanç (ulus olarak hep bütün halde hareket ediyorlar bizdeki gibi gereksiz iktidar/güç kavgalarına girmiyorlar)
  3) Kendilerini bizim millet gibi garantiye alalım sırtımızı garanti bir yere dayayalım anlayışı yok. Öyle olmasa o kadar nükleer santral o adada hiç kimse yaşamazdı.

 15. Enisor dedi ki:

  çok ilginç insanlar gerçekten

" Japonlardan Süper Tren Projesi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Japonlardan Süper Tren Projesi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Japonlardan Süper Tren Projesi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "