Okunma

Japonya’da Yeni Bir Robot Doğdu!


06 Haziran 2014 Cuma 09:00
Japonya’da Yeni Bir Robot Doğdu!

Japonya’da 5 Haziran günü, adeta bilim kurgu filmlerinden bir sahne teknoloji dünyasının tam anlamıyla karşısında belirdi. Japonya’nın en büyük ikinci telekominikasyon şirketi Softbank, 2015 Şubat’ında satışına başlanacak kişisel robot Pepper’ın duyurusunu yaparken robotun belli başlı özelliklerini de paylaştı.

Pepper, öncelikle konuşabilen ve konuşmaları anlayan bir robot özelliğine sahip. Robot, çevresinde olan bitenleri bulut tabanlı ve oldukça yenilikçi bir yazılım sayesinde algılıyor. Üstelik sahip olduğu yakınlık sensörleri ve mikrofon sayesinde de insanlarla etkileşim kuruyor; konuşup onların soru ya da yanıtlarına göre davranış şekli belirliyor.

4500 adet Japonca kelimeyi anlayabilen robot, kelimelerin söyleniş biçimine göre de sahibinin ruh hali hakkında analiz yapabiliyor.

10.1 inçlik ekrana sahip

Sevimli bir görüntüye sahip olan robotun kolları ve bacakları bulunurken, ön kısmında 10.1 inç boyutunda bir de ekranı yer alıyor. Bu ekranın uygulama geliştiricilerin de desteği ile birlikte Pepper‘ın çok daha renkli bir şekilde kullanımına olanak tanıması hedefleniyor.

Pili 12 saat gidecek

Pille çalışan robotun şarjı 12 saat gidiyor. Bu ilginç robot için uygulama geliştiricilere destek verileceği ve teknolojinin durmaksızın geliştirilmesinin hedeflendiği açıklanırken; Softbank’ın mağazalarındasatılacağı açıklanan robotların 2000 dolar fiyat etiketi ile Japon tüketicilerin karşısına çıkacağı belirtildi. Pepper‘ın İngilizce ve diğer dillerde sürümlerinin ne zaman hazırlanacağı ise henüz belirsizliğini koruyor.

:: Softbank Pepper hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarFerhat Verdi

Gazetecilik mezunu; tüketici elektroniği ve fotoğraf odaklı çok sayıda dergide editörlük yaptı. Mobil işletim sistemlerine, müzik ve tasarıma yoğun ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Japonya’da Yeni Bir Robot Doğdu! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Japonya’da Yeni Bir Robot Doğdu! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Japonya’da Yeni Bir Robot Doğdu! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "