Okunma

Juan Gris Kimdir ?


23 Mart 2012 Cuma 15:30
Juan Gris Kimdir ?

Juan Gris adı ile bilinen José Victoriano González-Pérez, 23 Mart 1887‘de Madrid‘de doğmuştur. Hayatının büyük bölümünü Fransa‘da geçiren İspanyol ressam ve heykeltraşın eserleri kübizm çizgisindedir.

Kübizim, 20. yüzyıl başındaki temsile dayalı sanat anlayışından koparak, devrim yapan Fransız sanat akımıdır. Görülen nesnelerin arka planına bakarak, konuyu değişik açılardan sunabilecek geometrik şekilleri vurgulayan sanat türüdür.

Juan Gris, 11 Mayıs 1927‘de Sur Seine‘de vefat etmiştir. 23 Mart 2012 ise onun 125’inci yaş günü. Google‘da sanat için oldukça önemli bir yere sahip Juan Gris’i unutmadı.

1911 yılını Braque ve Picasso ile birlikte Céret‘te geçiren Juan Gris, yalın ve ciddi bir sanat anlayışı içinde ilk kübist tablolarını yaptı. Paris Çağdaş Sanat müzesinde eserleri bulunan Juan Gris‘in,  Max Jacob, Raymond Radiguet, Armand Salacrou’nun çeşitli eserlerine litografi veya ofort resimler de yaptı.

1924’te Diaghilev yönetimindeki Rus Balesi’nin Çoban Kızının Baştan Çıkışı, Güvercin, Eksik Kalmış Bir Eğitim adlı eserlerinin dekorlarını ve kostümlerini hazırladı. 

Juan Gris‘in Kübizm eserlerinden bazılarını sizler için ileriki sayfalara ekledik. Merak ederseniz Kübizm eserlerine ileriki sayfalardan göz atabilirsiniz.

:: Kübizim sanatını daha önce duymuş muydunuz?

 
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Juan Gris Kimdir ?”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    çok kötü ıyyyyyy

" Juan Gris Kimdir ? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Juan Gris Kimdir ? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Juan Gris Kimdir ? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "