Windows 10’un ne kadar kullanıcısı var?


12.05.2017 06:00:00
Windows 10’un ne kadar kullanıcısı var?

Geçtiğimiz Eylül ayında Microsoft tarafından yapılan açıklamaya göre aylık 400 milyon aktif kullanıcısı olan Windows 10 için işler iyi gidiyor gibi görünüyor. Çünkü bugün açıklanan rakamlarla işletim sisteminin 500 milyon barajını aşmayı başardığı öğrenildi.

Windows 10 hızla büyümeye devam ediyor

Microsoft’un Windows 10 ile yakaladığı büyüme hızı, işletim sisteminin ücretsiz olarak dağıtılmasının sona ermesi ile büyük bir gerilemeye girmiş ve bunun sonucunda firma, 1 milyar olarak belirlediği kullanıcı hedefini değiştirmek durumunda kaldı.

17-05/12/windows10-sdn-shiftdelete.jpg

Daha önce 1 milyar kullanıcıya 2018 yılında ulaşacağını açıklayan Microsoft, büyüme hızının gerilemesi sonucunda 1 milyar kullanıcıya en erken 2018 sonrasında erişilebileceğini belirtti.

Windows 10 ile birlikte ayrıca Cortana’nın kullanım sayısı da açıklandı ve şu anda sanal asistanın aylık 140 milyondan fazla kullanıcısının olduğu belirtildi. Cortana uyumlu yazılımlar üretmenin kolaylaşması için de Cortana Skills Kit adında bir programın yakında kullanıcılara sunulacağı açıklandı.

Cortana Skills Kit, klasik SDK yani Yazılım Geliştirme Kiti’nden hiçbir farkı yok ama Cortana için hazırlanmış bir geliştirme aracı olarak görülebilir. Cortana uyumlu yazılımların dışında direkt olarak Cortana’nın yeni yetenekler kazanmasına yardımcı olmak isteyenler için ideal bir araç olarak tanıtıldı ve yakında yazılımcıların beğenisine sunulacak.

:: Hangi Windows işletim sistemini kullanıyorsunuz?


 • yazarMurat Sağlam

  Medya ve İletişim bölümünde yüksek lisans yapmakta olan Murat; oyun, sinema ve teknoloji dünyasıyla yakından ilgilenmektedir.
  Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

  “Windows 10’un ne kadar kullanıcısı var?” üzerine 7 yorum

  1. SDN Okuru dedi ki:

   Beyler en iyisi win 7.Nokta

  2. SDN Okuru dedi ki:

   Win10 beğenmedim malesef. Win7 devam. Umarım ömrüm boyunca 7 kullanmak zorunda kalmam. Xp'den win7 ye geçişim de geç olmuştu ama bir zamandan sonra 64 bit zorunluluğu bana win7 yi dayatmıştı. Şimdi ne dayatacak diye bekliyorum…

  3. SDN Okuru dedi ki:

   Windows 10 en iyisi linux dandik

  4. SDN Okuru dedi ki:

   Windows 7 candır, gerisi heyecandır.

  5. SDN Okuru dedi ki:

   inanılmaz şık görünüyo

  6. SDN Okuru dedi ki:

   Microsoft, özellikle Creators Update ile önemli bir ivme yakaladı.

  7. SDN Okuru dedi ki:

   En son gelen windows güncellemesi sonrasında pc m kafayı yedi format atmak zorunda kaldım

  Yorum yazın

  Geri bildirim