Okunma

Kadınların Teknolojideki Yeri


05 Haziran 2016 Pazar 16:00
Kadınların Teknolojideki Yeri

Teknoloji endüstrisi, genel algı çerçevesinde daha çok erkeklerin bulunduğu, erkekler tarafından tercih edilen bir meslek dalı olarak betimlenir.

Teknoloji sektöründe azınlıkta yer alan kadınların rolünü göz ardı etmiş olabilir miyiz? Teknoloji kadınlar için daha iyi bir platform olabilir mi?

Kadınlar Teknolojide Daha Mı İyi?

BCS’de yayınlanan 2015 Women in IT Scorecard araştırmasına göre, Birleşik Krallık’ta programcılar veya yazılım geliştiriciler olarak istihdam edenlerin yalnızca yüzde 13‘ünü kadınlar oluşturuyor.

Buna paralel olarak yalnızca yüzde 10 oranında kadın teknolojide yönetim alanında yer alıyor.

Birçok kadın yapılan araştırmalara, sosyal çevrede oluşan algı nedeniyle teknoloji sektöründeki çalışmaya yönelik adımlar atmaya çekinir durumda olduğunu belirtti.

Birçok genç kız meslek seçimlerinde bu koşulları göz önüne alarak kendine bir ön yargı oluşturuyor ve başka alanlara yöneliyor.

Şimdiki süreçte ise bazı şirketler, yazılım ve program geliştirme alanlarında en önemli kalifiyelerden biri olarak bilinen kod yazmanın kadınlara uygun olup olmadığını deniyorlar.

16-06/03/women_in_tech_-_girls_who_code.jpg

Kadınlar Kod Yazabilir Mi?

New York merkezli kar gütmeyen Girls Who Code adlı bir organizasyon, genç kızların kod yazımına ilişkin becerileri test ederek, onlara kod yazmayı öğretmeyi planlıyor.

Şirket geçtiğimiz ay, toplum genelinde var olan kadın cinsiyeti ayrımcılığına yönelik olarak bir video yayınlamış; iğneleme ve ironi yoluyla kızların kod yazamama nedenlerini sitem niteliğinde sıralamıştı.

San Francisco merkezli Black Girls Code adlı bir organizasyon ise, geçtiğimiz 3 yıl içerisinde 1500 genç kıza kod yazılımını dersi vermişti.

16-06/03/women_in_tech_800_contentfullwidth.jpg

Google Kadınlara Kod Yazdırdı

Hatta dev teknoloji şirketi Google, 2014 yılında başlattığı Made With Code adlı projeyle, kod yazılımı, kişiselleştirilmiş avatarlar ve GIF yapımını genç kızlara yönelik olarak öğretmişti.

İşin diğer boyutunda ise Google, bünyesinde çalışanların yalnızca yüzde 18’ini kadınlar oluşturuyor.

Alphr’deki habere göre bu oranın 2016 yılı itibariyle yüzde 16 seviyelerine kadar inebileceği ifade ediliyor.

Son söz olarak, erkeklerin nicelik olarak üstün olduğu teknoloji sektöründe kadınların etkisinin artıp, artmayacağı hakkında kesin bir görüş belirtemeyiz; fakat endüstrinin diğer alanlarında da heterojen bir dağılım olduğu için, var olan sorunun yalnızca teknolojiden kaynaklanmadığını söyleyebiliriz.

:: Kadınların gelecek süreçte teknoloji sektöründe daha etkin bir konumda olabileceğini düşünüyor musunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Kadınların Teknolojideki Yeri”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  KADININ ELİ ÇALIŞMAZ DİLİ ÇALIŞIR (İSTİSNALAR KAİDEİ BOZMAZ)!!!

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Bence yaparlar

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bence yaparlar

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Çok daha aktif olmalı kadınlarımız.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Kadınlar teknoloji sektorunde sadece sunum asamasinda basarili olabilir. Sabır ne bilmiyorlar bilgisayar basinda 10 saat nasil calisip da bir ürün çıkaracak? Istisnalara saygiliyiz ama.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Kadindan olmaz kanka

" Kadınların Teknolojideki Yeri konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kadınların Teknolojideki Yeri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kadınların Teknolojideki Yeri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "