Kağıt dokunmatik tablet gerçek oldu!


11 Eylül 2020 Cuma 07:00
Kağıt dokunmatik tablet gerçek oldu!

ABD Purdue Üniversitesi mühendislerinin bulduğu yeni bir teknoloji ile bir tür dokunmatik baskı teknolojisi geliştirildi. Bu sayede her türlü kağıt ve benzeri materyali sadece bu özel baskı sayesinde dokunmatik yüzey haline getirmek mümkün olacak.

Tabii ki burada bildiğimiz anlamda geleneksel kağıttan bahsediyoruz. Akıllı not defterleri gibi teknolojiler hayatımıza girmiş olsa da ilk defa geleneksel anlamda kağıt dokunmatik tablet üretilmiş oldu.

Kağıt dokunmatik tablet mi geliyor?

Dokunmatik ekranlarla birlikte hayatımız hiç olmadığı kadar değişti. Her seferinde daha da incelen ve daha da esnek yapıya kavuşan dokunmatik yüzey şimdi ise çok daha alışılmadık materyallere taşınıyor.

Purdue Üniversitesi araştırmacıları, yaptıkları özel devreli bir baskı sayesinde, dokunmatik yüzeyli kağıt üretmeyi başardı. Bu devre baskının en önemli özelliklerinden biri ise enerjiye ihtiyaç duymaması.

kağıt dokunmatik tablet, dokunmatik tablet, kağıt tablet, dokunmatik yüzey

Peki ama nasıl? Araştırmacılar geliştirdikleri bu devre baskısının basınç yoluyla kendi enerjisini ürettiğini belirtiyor. Böylece kağıt dokunmatik tablet için enerji kaynağına ya da bataryaya ihtiyaç kalmayacak. Purdue Üniversitesi araştırmacıları bu yeni geliştirdikleri baskı teknolojisinin, büyük ölçekli baskılarla da uyumlu olduğunu açıkladı.

Araştırmacılar kağıdı yüksek oranda florlanmış moleküllerle kaplayarak suya, yağa ve toza karşı itici hale getirmek için de bir yöntem geliştirdi. Bu omnipfobik kaplama, mürekkebin bir katmandan diğerine bulaşmasına neden olmadan, kağıda birden çok devre katmanı yazdırmaya olanak tanıyor.

Bu devreli baskı teknolojisi sayesinde, dokunmatik yüzeylere not defteri, kartondan imal edilmiş gıda ambalajları gibi birçok alanda rastlamak mümkün olacak. Ayrıca bu dokunmatik yüzeylerin, kendi enerjisiyle çalışabilen elektronik cihazlar için de bir kapı açabileceği düşünülüyor. Sizce kağıt dokunmatik tablet teknolojisi nasıl olmuş? Yorumlarınızı bekliyoruz.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Kağıt dokunmatik tablet gerçek oldu! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kağıt dokunmatik tablet gerçek oldu! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kağıt dokunmatik tablet gerçek oldu! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Huawei Watch GT 2 Pro inceleme! Huawei Watch GT 2 Pro inceleme!
  2. 2 Merak edilen telefon Vivo X50 Lite inceleme! Merak edilen telefon Vivo X50 Lite inceleme!
  3. 3 Dyson V11 kablosuz süpürge incelemesi! Dyson V11 kablosuz süpürge incelemesi!
  4. 4 En iyi Chrome eklentilerini sıraladık! En iyi Chrome eklentilerini sıraladık!
  5. 5 Gençlerle füze gönderdik! Gençlerle füze gönderdik!
  6. 6 Twitter'da dolandırıcı reklamlarına tıkladık! Twitter'da dolandırıcı reklamlarına tıkladık!
  7. 7 3.700 TL ile telefon, kulaklık ve akıllı saat aldık! 3.700 TL ile telefon, kulaklık ve akıllı saat aldık!
  8. 8 Yazılımcılara sorulan zor sorular Yazılımcılara sorulan zor sorular
  9. 9 Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme! Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme!
  10. 10 Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme! Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme!