Okunma

Kağıttan Touchpad Olur mu?


23 Kasım 2010 Salı 13:00
Kağıttan Touchpad Olur mu?

Dokunmatik teknolojiler artık neredeyse tüm cihazlarda karşımıza çıkar hale geldi. Önceleri sadece touchpad‘ler de gördüğümüz bu teknoloji şimdilerde ise taşınabilir cihazların çoğunun ekranında kullanılıyor.

Bazı insanlar ise bu teknolojiyi akla hayale gelmeyecek alanlara adapte etmeye çalışıyorlar. Nokia mühendislerinin geliştirdiği buzdan dokunmatik ekranı geçtiğimiz günlerde sizinle paylaşmıştık. Bundan sonra ise karışımıza çok daha enteresan bir örnek çıktı: Kağıttan touchpad. (Buzdan Dokunmatik Ekran)

http://www.youtube.com/v/j3b68vZQyIc?fs=1&hl=en_US

 

Nasıl Yapılıyor?

Basit bir kağıdı touchpad‘e çevirmek aslında kolay bir işlem. Öncelikle kağıdın bir yüzünü grafitten yapılmış bir kurşun kalemle tamamen boyamak gerekiyor. Bu, kağıdın yüzeyini iletken hale getiriyor.

Bundan sonra ufak bir teknik yardım almak gerekiyor. Arduino adı verilen ve manyetik alandaki değişiklikleri veriye çeviren bir cihazı kağıda bağlıyorsunuz.

Anti-statik bir bilezik takılmış elinizi kağıdın üzerinde gezdirdiğiniz zaman fare imlecini yönetebiliyorsunuz.

 

:: Kağıt ve kurşun kalem ile böyle bir şey yapılabileceğini biliyor muydunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Kağıttan Touchpad Olur mu? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kağıttan Touchpad Olur mu? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kağıttan Touchpad Olur mu? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "