Okunma

Karşınızda Arçelik akıllı ev asistanı


07 Aralık 2016 Çarşamba 11:22
Karşınızda Arçelik akıllı ev asistanı

Dünyada Google Home gibi yeni örneklerini görmeye başladığımız akıllı ev asistanlarına, yerli bir alternatif daha geliyor.

İlk kez Türkiye İnovasyon Haftası‘nda görücüye çıkacak olan Arçelik Akıllı Ev Asistanı, ondan önce firmanın yeni inovasyon merkezinde gazetecilere tanıtıldı. 

Arçelik Akıllı Ev Asistanı, neler yapabiliyor? 

Geliştirilmeye devam eden ve 2017 yılının sonuna doğru tüketicilere sunulması planlanan Arçelik Akıllı Ev Asistanı üzerinden online alışveriş, yemek siparişi, fatura ödeme, bankacılık işlemleri yapabilecekler.

Bunun yanısıra kullanıcılar, günlük hayatı kolaylaştıran pek çok bilgiye hızlı erişebilecekler. Nöbetçi eczane, en yakın hastane gibi acil ihtiyaçların karşılanması için doğrudan kaynak olacak bu ürün ile gündemdeki haberler, vizyondaki filmler de rahatlıkla takip edilebilecek. 

Üzerinde bulunan 4 mikrofon ile beraber 360 dereceden rahatlıkla sesinizi tanıyabilen Arçelik Akıllı Ev Asistanı, ayrıca dahili hoparlörüyle beraber sizlere müzik de açabiliyor. Tüm bunlara ek olarak akıllı ev gereçlerini de yönetebilecek. 

Basın toplantısından sonra minik bir deneyim fırsatı yakaladığımız Arçelik Akıllı Ev Asistanı ile sizleri aşağıdaki videoda baş başa bırakıyoruz. İyi seyirler…

Arçelik, yenilikleri, gelişen iş süreçlerini ve modellerini yakından takip ediyor!

Geleceği şekillendirmek için öngörüyle ilerlemenin önemine vurgu yapan Arçelik A.Ş. İnovasyon Direktörü Erkan Duysal, “Arçelik olarak bu büyük teknoloji akımlarında ideal aksiyon zamanını kaçırmamak için, İnovasyon Merkezimizi kurduk. Arçelik’i geleceğe taşımak için, inovasyon çalışmalarımız kapsamında, yenilikleri sürekli olarak takip ederken, iş süreçlerini ve iş modellerini bu yenilik ve değişim ışığında baştan değerlendiriyoruz.

Müşterilerimizle yeni dijital temas noktalarını yeniden tasarlıyoruz. İnternetin hayatımıza girmesi ile birlikte, pazardaki rekabet anlayışı da değişti. Merkezimizde ana amacımız, akıllı bağlanabilir cihazlarla veriye dayalı sürdürülebilir ve tekrarlanabilir hizmet ve servis modelleri geliştirmek” dedi. 

Erkan Duysal sözlerine şöyle devam etti: “Günümüzde, makineler arası iletişim günlük hayatımızın bir parçası. Daha önce karmaşık arayüzler veya çok tuşlu kumandalar ile bilgi erişimi sağlanırken günümüzde dokunmatik ekran ve arayüzler veya mobil uygulamalar ile bunu yapabiliyoruz. Ancak konuşma arayüzü teknolojileri bu deneyimi daha kusursuz hale getirerek insan için en rahat iletişim şekli olan sesle kontrol ve sesli etkileşimi mümkün kılıyor. Biz de, insan ve makineler arasındaki iletişimin otomatik ses tanıma ve doğal dil anlama gerekliliğinden hareketle çeşitli çalışmalar yürütüyoruz. İşte bu noktada; Arçelik Akıllı Ev Asistanı’nı tasarladık. Bu teknolojiyi Arçelik olarak Türkçe geliştiriyoruz.”

“Türkiye’nin ilk Akıllı Ev Asistanı ile dünyanın bilgisi anında yanınızda”

Akıllı Ev Asistanı’nın Türkiye’de bir ilk olduğuna dikkat çeken Erkan Duysal, ürün sayesinde ihtiyaç duyulan pek çok konuda hızlı bilgi erişiminin mümkün olabileceğini söyledi.

Erkan Duysal, ürünün fonksiyonu hakkında şu bilgileri verdi: “Kullanıcılarımız Akıllı Ev Asistanı üzerinden online alışveriş, yemek siparişi, fatura ödeme, bankacılık işlemleri yapabilecekler. Bunun yanı sıra günlük hayatı kolaylaştıran pek çok bilgiye hızlı erişebilecekler. Nöbetçi eczane, en yakın hastane gibi acil ihtiyaçların karşılanması için, doğrudan kaynak olacak bu ürün ile gündemdeki haberler, vizyondaki filmler de rahatlıkla takip edilebilecek. Tüm bu bilgiler için ‘Akıllı Ev Asistanı’ ile konuşarak ona soru sormak yeterli olacak. Ürünümüz, otomatik ses tanıma, doğal dil anlama ve işleme teknolojisi ile söylenenleri dinleyip, anlayarak sorulan sorulara Türkçe olarak cevap verebiliyor.”

Yeni bir ekosistem yaratmak üzere tüm paydaşlarını aynı vizyonda buluşturmayı amaçlayan Arçelik A.Ş., ‘Yarın’ platformunu da hayata geçirdiğini duyurdu. Arçelik A.Ş. inovasyon ekibinin paydaşlarıyla birlikte hazırladığı raporların, fikirlerin ve yazıların yer aldığı ‘Yarın Dosyası’ 3 ayda bir yayınlanacak. Gelecekteki teknolojilerle ilgili öngörülerin bulunduğu dergide ilk olarak geleceğin ödeme sistemleri ve alışveriş konuları ele alınıyor.

 

:: Arçelik’in yeni akıllı ev asistanı projesini nasıl buldunuz?
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

22 yorum - “Karşınızda Arçelik akıllı ev asistanı”

 1. Anonim dedi ki:

  Arçelikten başka markalarla kullanılabiliyor mu acaba

 2. SDN Okuru dedi ki:

  güzelmiş fiyatı uygun olursa alırım. istediğim müziği çalsın. hava ve haberleri söylesin yeter.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Arçelik bu ürünü kendi homewiz ekosisteminin bir parçası olarak geliştirirdi. Yani asıl amaç akıllı Arçelik ürünlerinin konuşarak kontrol edilmesi. Ama aynı zamanda diğer asistan hizmetlerini yapması çok akıllıca. Birde bu işler o kadar kolay değil. Samsung'un yıllardır bu işi beceremediğini ve en son Siri'yi geliştiren şirketi satın aldıklarını unutmayalım. Bu açıdan sınırlı teknolojik birikime sahip ülkemizde bu çapta işler başaran ve uluslararası saygın bir teknoloji şirketi olabilen Arçelik'i tebrik etmek bizim boynumuzun borcudur.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  İette deki ve metrobüs teki hanımefendi değil mi o 😀

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Fakir cihazı

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Yap montajı, ürettik de. Bugüne kadar dünyada olmayan birşeyi üretinde görelim. Atari yap onada razıyım.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  arcelik beni sasirtti , daha yeni olan bu sistem(ki ben google home siparis ettim henuz gelmedi, yolda)tebrik ediyorum , bu tur sistemler sistem sahibi urunleri kullanmayada tesvik ediyorlar birbirlerine connect olmak icin , yani bunu alan bundan sonra bu cihazla uyumlu beyaz esyasinida arcelik olarak tercih etmeye baslayacak…

 8. SDN Okuru dedi ki:

  helal olsun. bu bayağı yeni bir teknoloji.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  google home taklidi bir ürün. yapılmasın mı? yine yapılsın ama firmalar bunu münferit bir ürün olarak pazarlamıyor. ekosistem denilen yapının bir parçası. arçelik bunu hangi ürününe hizmetine entegre edecek ki. aksi halde geleceği yok.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Tebrikler Arçelik güzel bir ayrıntı.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Bir şeyi fark ettim ardı ardına sıralanmış cümlelerde bir problem var gibi gözüküyor her seferinde yeniden sihirbaz komutunu vererek sıfırlıyor fakat elbette başlangıç ve yazılım konusunda henüz deneyimleri olmadıklarını düşünürsek iyi

 12. SDN Okuru dedi ki:

  arceliktende telefon üretmesini bekliyoruz

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Bir işe başlamak işi bitirmenin yarısıdır demişler,helal olsun ***** gelecekte artık komplike programlar yerine basitçe sesli asistanlar kullanıp hayatımız kolaylaş***** ana kadar teknoloji kullanımında karmaşık cihazlar bir anlamda hayatımızı daha karmaşık hale getirirken ileride teknoloji hayatımızı kolaylaştırıp bizlere bu tür asistanlar pek çok konuda yardımcı olacaktır..

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Basın mensupları? Akınsoft'un keko robotu gibi arkadan biri mikrofonla konuşuyor olmasın? 😀 İşin şakası bir yana, bakın sunum böyle olmaması lazım, önceden ayarlıyorsunuz hangi inputlara göre cevap vereceğini ona göre cevaplıyor. Bari basın mensupları dedirtmeseydiniz belki o zaman yiyebilirdik?(!)

 15. SDN Okuru dedi ki:

  umarım bir görme engelli olarak arçelik bu ürünün kulanımını biz görme engelliler için de erişilebilir yapar. burda iş sdn ekibinede düşmekte. zira bu firmalarla konuşurken erişilebirliğe deyinirseniz çok iyi olur.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Of of of kendimi metrobüste gibi hissettim. Bu ablanın sesi iett otobüsünde "OsmanBey, Burası son duraktır" filan diyen ablaya çok benziyor. Eğer oysa daha da fena. Dünyada böyle şeyleri kendini üst sınıf hissettirecek şekilde yaparlar bizde halka inelim kafası mı var?

 17. SDN Okuru dedi ki:

  tebrikler. Her sey bir baslangica bakar. Cesur girisim.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  cep telefonşarı zaten yapıyor tum bunları

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Amazon Echo farki nedir?

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Tebrikler

" Karşınızda Arçelik akıllı ev asistanı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Karşınızda Arçelik akıllı ev asistanı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Karşınızda Arçelik akıllı ev asistanı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "