Okunma

Kart’la Alışveriş Ramazanda Artıyor


18 Ağustos 2009 Salı 04:21
Kart’la Alışveriş Ramazanda Artıyor

MasterCard tarafından Türkiye‘nin kentsel nüfusunu temsil eden 11 il merkezinde 1000 kişi üzerinde yapılan MasterIndex araştırmasının Temmuz ayı verilerine göre, Ramazan ayı boyunca Türk Halkı’nın yüzde 47’sinin harcamaları artıyor, yüzde 6‘sının azalıyor, yüzde 47‘sinin ise sabit kalıyor.

Araştırma sonuçlarına göre, Ramazan ayında; Süpermarket/bakkal (yüzde 51), giyim mağazaları (yüzde 22), akaryakıt / ulaşım (yüzde 11), lokanta / restoran (yüzde 7) ve cep telefonu (yüzde 7), harcamalarında artış yaşanırken, beyaz / elektronik eşya / mobilya (yüzde 9), sinema / konser / eğlence (yüzde 6), otel / konaklama (yüzde 6), kitap / kırtasiye (yüzde 4), hastane / sağlık (yüzde 3) harcamalarında ise düşüş görülüyor. 


Ramazan’da En Fazla Erkeklerin, 35 – 44 Yaş Grubunun, DE Sosyo-Ekonomik Seviyesindekilerin ve İç Anadolu Bölgesi Halkı’nın Harcamaları Artıyor

 

Araştırmaya katılan kadınların çoğunun (yüzde 51.7) Ramazan ayında harcamalarında bir değişiklik olmazken, erkeklerin yüzde 49.1’i harcamalarının arttığını söylüyor. 15 – 24 yaş ve 65 + yaş grubunun Ramazan ayında harcamaları diğer yaş gruplarına göre azalıyor. Ramazan ayında harcaması en fazla artan yaş grubu ise yüzde 54.3’lük artışla 35 – 44 yaş.

:: Alışverişlerde kart kullanıyor musunuz?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Kart’la Alışveriş Ramazanda Artıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kart’la Alışveriş Ramazanda Artıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kart’la Alışveriş Ramazanda Artıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "