Okunma

Kaspersky İle Cebinizi Koruyun


19 Şubat 2010 Cuma 18:57
Kaspersky İle Cebinizi Koruyun

Güvenlik yazılımları artık akıllı telefonlar için de bir zorunluluk halini aldı. Özellikle hayati önem taşıyan kişisel verilerin bu işlevsel cihazlarda yer alması, konunun hassasiyetini bir parça daha artırıyor. Mobile World Congress etkinliğinde mobil çözümlerini tanıtan Kaspersky, ziyaretçilerin yoğun ilgisi ile karşılaşmıştı. Burada yer alan yazımızda Kaspersky Mobile Security 9.0 sürümü ile gelen yepyeni güvenlik önlemlerinden bahsetmiştik. Yazımızın devamında hem bu özellikleri hem de Kaspersky Mobile Security 9.0 sürümüne dair detaylı bir incelemeyi bulacaksınız.

Kaspersky Mobile Security 9.0, bir aylık deneme sürümü ile birlikte geliyor. kms.kaspersky.com adresinden doğrudan akıllı telefonunuza indirebileceğiniz yazılım, Windows Mobile 5, 6, 6.1 ve 6.5 sürümleri ile OS9 çekirdeğini taşıyan Symbian işletim sistemi yüklü mobil cihazlar ile sorunsuz çalışıyor.


Dilerseniz bu barkodu telefonunuzdan okutarak Kaspersky Mobile Security 9.0 sürümünü hemen indirebilirsiniz.

Lisans İşlemi

Bir aylık deneme sürümünü aktifleştirebilmek için Trial Version adımından lisanslama işlemini yapmanız gerekiyor. Kısa süreli bir data bağlantısının ardından cihazınız otomatik olarak bu işlemi gerçekleştiriyor. Aktifleştirme sonrasında ekrana bir takım uyarılar ve özel bilgilendirmeler getiriliyor. Ayrıca yazılımı açarken sorulacak olan ve birçok ayarda kullanmak zorunda olduğunuz gizli kodu da yine burada atamanız gerekiyor.

Koruma Seçenekleri

Yazılımda sekmeli bir arayüz belirlenmiş. Antivirus sekmesi altında yer alan adımlardan Protection ekranı ile anlık virus koruma işlemine dair detayları yönetebiliyorsunuz. Tüm seçeneklerde olduğu gibi bu özelliği de devre dışı bırakarak gerekmediği durumlarda telefonunuzun sistem kaynaklarının gereksiz tüketimini önlemiş oluyorsunuz.

Tarama Seçenekleri

Antivirus sekmesi altında yer alan güvelik işlevlerinden bir diğeri de tarama ekranı. Buradan telefonu komple taratabileceğiniz gibi, herhangi bir klasörü tarama, bellek kartını tarama, mesajları tarama gibi farklı seçimler yapabilmeniz mümkün. Ayrıca zamanlanmış taramalar atamak da yine bu ekrandan sağlanabiliyor.

Güncelleme

Güncelleme için de özel bir ekran ayrılmış yazılımda. Buradan hemen güncelleme yapabileceğiniz gibi zamanlanmış ayarlamalar da yapabiliyorsunuz. Ayrıca kullanmak istediğiniz erişim noktalarını belirleyebilmeniz de mümkün.

Kişisel Koruma Ayarları

Privacy Protection adımı da özel iletişim verilerinizi korumayı amaçlayan başarılı bir özellik. Bu seçenek sayesinde rehberden seçeceğiniz kişiyi özellikli olarak atayarak, bu numaradan gelen mesajları ve aramaları çeşitli kıstaslar ile meraklı gözlerden saklayabiliyorsunuz.

Hırsız Koruma Özellikleri

Anti-Theft sekmesi çalınmalara karşı ekstra güvenlik önlemleri içeriyor. Bu ekran Kaspersky’ın Mobile World Congress etkinliğinden en çok ilgi gören ve firmanın en iddialı olduğu alanlardan bir tanesi. Bu özellik sayesinde telefonunuzun kullanımını tümüyle kısıtlamanız mümkün hale geliyor. “Block:Gizli Kod” şeklindeki bir mesaj telefonun kullanılmaz hale gelmesine neden oluyor.

Veri Güvenliği

Data Wipe adımı ile kişisel verilerinizi telefonunuz çalındığında otomatik olarak temizleyebiliyorsunuz. Çeşitli ayarların altından hangi klasörlerin silinmesini istediğinizi öncesinde tanımlamanız gerekiyor.

Sim İzleme

SIM Watch adımı güvenliği tamamlayan en önemli unsurlardan. Önceki seçeneklerde anlattıklarımız telefonun SIM kartı değiştirilmediği takdirde yapılabilecekleri içeriyordu. Peki ya değiştirilirse ne olacak? İşte bu anda devreye SIM izleme adımı giriyor. Bu sayede telefonunuza sizin tanımladığınız kartların dışında bir sim kart yerleştirildiğinde Kaspersky devreye girerek, telefonu kilitleme, ekrana uyarı mesajı gönderme, takılan sim kartın numarasını e-posta ile yahut öncesinde girdiğiniz bir numaraya kısa mesaj ile gönderme gibi özellikler vaat ediyor.

GPS İle Konum Tespiti

Bu özellik sayesinde telefonunuz çalındığında GPS üzerinden koordinatlarını size gönderebiliyor. Koordinatları alma işlemi için “Find:Gizli Kod” şeklinde telefona mesaj göndermeniz yeterli oluyor. Koordinat bilgisi önceden tanımlanan bir e-posta adresine geliyor.

Klasör Şifreleme

Özel verileri korumaya yönelik birçok başarılı araç içeren Kaspersky, şifreleme yapma özelliğine de sahip. Bu sayede belirlediğiniz klasörlere gizli kod girilmeden erişim sağlanması olanaksız hale gelmiş oluyor.

Spam Koruma

Bir çeşit “Black List” yazılımı olarak adlandırabileceğimiz Anti-Spam ekranı istemediğiniz numaralardan alınan mesajları ve çağrıları engelleme amacı güdüyor. Engellenen tüm çağrıları ve mesajları bu ekran altından görüntüleyebiliyorsunuz.

Ebeveyn Koruması

Parental Control seçeneği Anti Spam ekranı gibi çalışmasına karşın, asli görevi dışa yapılacak aramaları ve gönderilecek mesajları engellemek. Bu seçenek aktifleştirildiği takdirde belirlenen numaralara mesaj göndermek veya arama yapmak telefonun arayüzünden engellenmiş oluyor. Ancak üçüncü parti yazılımlar ile yapılan armaların ve gönderilen mesajların engellenemediğini de belirtelim.

Güvenlik Duvarı

Kapsamlı bir Firewall özelliği de Kaspersky Mobile Security’de unutulmayan özelliklerden. Bu özellik sayesinde dışa yapılan bağlantıları 4 farklı seviyede engellemeniz mümkün hale geliyor.

Sonuç olarak oldukça başarılı özellikleri ile dikkat çeken ve birçok yazılımın yaptığı işi tek başına yapabilen Kaspersky Mobile Security 9.0, akıllı telefonlarda pek de yaygın olmayan güvenlik yazılımı kullanma alışkanlıklarını ciddi manada değiştirecek gibi görünüyor.

:: Mobil güvenlik yazılımlarında sizin için olmazsa olmaz dediğiniz özellik hangisi?
yazarAhmet Gözütok

Mobil cihazların dünyasında neler olup bittiğini yakından izlemekten öteye geçen Ahmet, en yeni mobil gelişmelerin nabzını adeta bu dünyanın damarlarında dolaşarak tutuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Kaspersky İle Cebinizi Koruyun konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kaspersky İle Cebinizi Koruyun ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kaspersky İle Cebinizi Koruyun ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "