Okunma

Kaspersky İnternet Kullanıcılarını Uyardı


05 Aralık 2012 Çarşamba 13:40
Kaspersky İnternet Kullanıcılarını Uyardı

Kaspersky Lab, 2012’nin kilit güvenlik trendlerini özetledi ve 2013’ün bilişim tehditleriyle ilgili tahminlerini açıkladı. Gelecek yıl için en dikkate değer tahminler arasında, hedeflenmiş saldırılardaki artış, politik siber saldırılardaki yükseliş, “yasal” gözetleme araçlarının geliştirilmesi ve bulut tabanlı sistemlere yönelik siber saldırılar bulunuyor.

1994’te her saatte yeni bir virüs çıktığını belirten Kaspersky Lab Global Araştırma ve Analiz Ekibi Direktörü Stefan Tanase, 2006’da her dakikada, 2011’de ise her saniye yeni bir virüsün türediğini açıkladı.

Devletler, siber saldırıları nasıl gerçekleştiriyor?

Kaspersky Lab Global Araştırma ve Analiz Ekibi Direktörü Stefan Tanase ile gerçekleştirdiğimiz özel röportajda, gündemdeki tehditleri, devletlerin siber saldırıları nasıl kullandığını ve gelecekte bizi hangi güvenlik problemlerinin beklediğini sorduk.

Mac OS X ve Android‘in popülerleşmesi başa bela

İnternet üzerinden indirilen sahte antivirüs yazılımlarının kullanıcıları etkilediğini söyleyen Tanase, hedefte sadece Windows kullanıcılarının değil, Mac kullanıcılarının da artık dikkatli olması gerektiğini açıkladı.

Java açığının Windows üzerinde kısa sürede yeni bir güncelleme ile giderilmesine rağmen Mac üzerinde 49 sonra giderildiğini söyleyen Tanase, Adobe Flash Player adı altında sahte yazılımların da kullanıcıları büyük risk altına soktuğunu belirtti.

2004’ten 2010’a kadar 1160 mobil zararlı uygulama sayısı tespit edilmişken bu veriler, 2011’de 6193’e ulaşmış durumda. 2012’de ise bu miktara 30.000 yeni zararlı uygulamanın daha eklenmesi bekleniyor.

Ne istiyorlar?

Zararlı mobil uygulamaların akıllı telefonlardaki hedefleri arasında SMS’ler, iş e-postaları, kişisel fotoğraflar, GPS koordinatları, bankacılık bilgileri gibi veriler bulunuyor.

Zararlı yazılımların hedefinde sadece masum kullanıcılar yok. Uluslararası siber savaş için de kullanılmaya başlayan bu silahın, 2011’de başta İran olmak üzere çok sayıda ülkeyi ciddi zarara uğrattığını hatırlamakta fayda var.

Kullanıcı sayısı giderek artan bulut bilişim hizmetleri de risk altında olan yeni alanlardan. Bununla beraber, Mac OS X ve Android gibi büyüyen ekosistemler de bu alanlara dahil olmak üzere.

Kaspersky Lab’in yaptığı bir diğer ilginç araştırmaya göre Türkiye’de zararlı yazılımların etkisinde kalan kullanıcıların %52’si Java, %41’i Flash Player, %21’i Winamp üzerindeki açıklar nedeniyle etkileniyor. 

2012 yılı analizi ve 2013 tahminlerinden önce konuşma yapan Kaspersky Lab Pazarlama Müdürü Pınar Uylum Terzioğlu, Türkiye’nin Kaspersky Lab için öncelikli pazarlar arasında yer aldığını belirtti. 2013 yılında Kaspersky Lab olarak, bireysel ve kurumsal pazar paylarını artırıcı ve güçlendirici stratejik adımlar atacaklarını belirten Uylum, bu konuda iş ortaklarıyla birlikte hareket ettiklerini vurguladı.

Türkiye’nin güvenlik notu

Afrika ve Asya ülkelerine oranla Türkiye‘de daha güvenli bir ortamın olduğunu belirten Kaspersky, Avrupa ve Kuzey Amerika ile kıyaslandığımızda ise daha riskli bir bölge olarak görüldüğümüzü, her 3 kullanıcıdan 1’inin zararı yazılımların etkisi altında kaldığını açıkladı.

Tahminlere göre gelecekte ise zararlı yazılımların hedefinde akıllı arabalar bulunacak. Gelişmiş cihazların Android veya Windows işletim sistemlerinden birini kullanacağı için bu riskle karşılaşmak zorunda kalacağımızı paylaşan uzmanlar, akıllı evlerin, sağlık için kullanılan cihazların da yeni hedefler içinde olduğunu açıkladı.

:: Kaspersky Lab’in bu açıklamaları için ne düşünüyorsunuz?
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 yorum - “Kaspersky İnternet Kullanıcılarını Uyardı”

 1. ~J.c--W_ dedi ki:

  Antivirüse crack yapılır mı hiç Antivirüs’e crack yapmak demek emniyet kemeri takmadan, kapıları açık bir arabayı sürmeye benzer. Bir antivirüse hiç kimsenin babasının hayrına crack çıkartacağını zannetmiyorum

 2. lokman686868 dedi ki:
 3. Gold Eagle dedi ki:
 4. aquess1999 dedi ki:
  Alıntı lokman686868 Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  Crack yaptım Katilimsiz sitesindne indirdim. 2050 yılına kadardı avasta geçtim şu anda memnunum

  Crack yaptığın için silmiştir.

 5. lokman686868 dedi ki:
 6. aquess1999 dedi ki:
 7. ogzhnygli dedi ki:

  Hayatımızın her alanında bütün önemli belgeleri sanala aktarıp sanaldan yolladıkca, hatta sanalda saklamaya devam ettikce daha büyük seyler olması muhtemel.

 8. lokman686868 dedi ki:

  karsperskyı hiç sevmıyorum desem inanırmısınız büyük umutlarla laptobuma yükledim durup dururken win system 32 64 Dosyalarını sildi bilgisayar kendi kendine reset attı Winndows defender kurtardı pc mi laptopumda öle dandik bişe değil yeni aldım heralde bazen oluo

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaş biraz utopik ama camcı olayına bende katılıyorum. Dünyada ki zararlı yazılım yapısı neden se hep rusça! bu işler biraz karışık galiba.. Akıllı tvler acayip.. Üzerinde kamerada var.. Biri bizi izliyor olayı 🙂

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Kendilerinin piyasa sürdügünü düsünüyorum ki, son zamanlarda cikan malwarelerin hepsini bulan ekip kaspersky oluyorr. Camci hikayesi gibi kir cami dolan ortalikta.. Diyeceksiniz ki digerlerinin ne farki var sizde haklsiniz ::)

 11. REDFOKS dedi ki:

  Mac Os ve android kullanıcılarını uyarmışlar ilginç olmuş

" Kaspersky İnternet Kullanıcılarını Uyardı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kaspersky İnternet Kullanıcılarını Uyardı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kaspersky İnternet Kullanıcılarını Uyardı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "