Okunma

Katlanabilen origami robot geliştirildi


10 Haziran 2017 Cumartesi 09:00
Katlanabilen origami robot geliştirildi

Japon katlama sanatı origami, günümüzde katlanabilen akıllı robotların geliştirilmesinde ilham olmaya devam ediyor. Bilim adamları, bu eski Japon sanatını kullanarak birbirine kenetlenebilen, katlanabilen, farklı şekil ve boyutlarda üçgen modüler makineler geliştirdi.

Sadece 26 gram ağırlığında

İsviçre’nin Ulusal Yetkinlik Araştırma Merkezi (NCCR) araştırmacıları tarafından geliştirilen Mori robotu, küçük bir üçgen yapıya sahip. 26 gram ağırlığında, 70 mm genişliğinde ve 6 mm kalınlığındaki bu makinelerin üzerinde aktüatörler, sensörler ve dahili denetleyici bulunuyor. Robotun ihtiyaç duyduğu güç ise harici bir kaynaktan sağlanıyor. Robotun katlanabilen bölgeleri menteşeler ile birbirine bağlı duruyor.

17-06/10/origami-robot-shiftdelete.jpg

Robotun katlanabilir olması, çalışma alanı fark etmeksizin istenilen görevlerin yerine getirilebilmesini sağlıyor. Gerek hizmet gerek endüstriyel alanda origami ile tasarlanan robotlar, modüler ve özelleştirilebilir özellik sunuyor. Katlanabilen robotlar, yakın gelecekte özellikle sağlık sektöründe önemli bir potansiyele sahip.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Katlanabilen origami robot geliştirildi”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    "birbirine kenetlenebilen, katlanabilen" denilince beklentim bütün parçaları bulunca kendi kendine birleştirmesiydi.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    illiminati

  3. SDN Okuru dedi ki:

    Bunun neresi robot? Oyuncak potansiyeli var anca.

" Katlanabilen origami robot geliştirildi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Katlanabilen origami robot geliştirildi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Katlanabilen origami robot geliştirildi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "