Kayıtlı E-Posta Sistemi Gelişiyor


26 Ağustos 2013 Pazartesi 13:47
Kayıtlı E-Posta Sistemi Gelişiyor

E-postalar ile ilgili en önemli sıkıntıların başında delil olarak kabul görmemesi ve resmi yazışmalarda kullanılamaması geliyor. Özellikle resmi yazışmalarda delil olarak kullanılamayan e-posta, KEP yani Kayıtı E-Posta Sistemi ile bu sıkıntıyı aşıyor.   

Dünyada da kullanılan bir sistem olan KEP, bu yılın başından itibaren ülkemizde de aktif olarak hayata geçirildi. KEP sistemini ilk kuran şerketlerden biri olan Türk Noterler Birliği kuruluşu olan TNB KEP bugün İstanbul’da Bilişim Muhabirleri Derneği‘nin üyeleriyle bir araya geldi.    

TNB KEP adına açıklamalarda bulunan Genel Müdür Kürşat Güney, sistemin özelliklerini ve diğer detayları ShiftDelete.Net kamerasına anlattı.

KEP ile neler yapılabilecek?

KEP, başvuru, dilekçe, ihale, teklif, sözleşme paylaşımı, şirket beyannameleri, fatura, ekstre, talimat, anonim şirketlerin toplantı çağırıları gibi bildirimleri, elektronik ortamda yapabilmeyi sağlıyor ve bu iletileri yasal bir bildirim haline getirerek, güvenli ve hızlı biçimde karşı tarafa ulaştırıyor.

 • İlişki içinde olunan bir kişi veya kuruluşa, e-posta yolu ile güvenli ve zaman damgalı yasal bir bildirimde bulunulabilecek,
 • Göndereceğiniz e-postanın ne zaman, kim tarafından, kime yollandığı, gönderilen kişinin posta kutusuna hangi tarih ve saatte ulaştığı, alıcı tarafından ne zaman okunduğu belgelenebilecek,
 • Göndereceğiniz e-postanın ekli dosyaları ile birlikte içerik bütünlüğü sağlanacak,
 • KEP ile göndereceğiniz önemli bir e-posta, gönderdiğiniz kişi veya kuruluş tarafından almadık, bize ulaşmadı, bilgimiz yok gibi gerekçelerle inkar edilemeyecek,
 • KEP ile yapacağınız bildirim yasal bir bildirim haline gelecek, uyuşmazlık durumlarında da hukuki bir delile dönüşecek.

:: Bugüne kadar KEP kullandınız mı?   

 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Kayıtlı E-Posta Sistemi Gelişiyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  sacna yazmısın

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Fiyatlara bakan yok. Somurmekten baska bisey degil. Dijital imza ne gune duruyor?

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Olay bunu resmi olarak kabul etmesi gereken kuruluşun biz bir şirket kurduk buraya para ödersen kabul ederiz demesi gibi gözüküyor bana.
  Şifreli posta zaten kimlik doğrulması yapmıyor mu? Yada dijital imza ne için.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bu sistem yatırımını karşılayıp bi doyuma ulaşsın da biz ancak o zaman görürüz, şimdilik eskisi gibi devam.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  yakın falan değil

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Kamu kurumlarının KEP’e uyum sağlaması, vatandaşın KEP’ten daha fazla faydalanmasına zemin hazırlayacak. Bu da çok yakındır…

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Kamu kurumlarının KEP’e uyum sağlaması, vatandaşın KEP’ten daha fazla faydalanmasına zemin hazırlayacak. Bu da çok yakındır…

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Emniyette eletronik belge yönetim sistemi (ebys) asi altında kullanılıyor.

 9. eSa dedi ki:

  Çok güzel düşünülmüş bir sistem bu. Ancak bu gibi elektronik ortamlarda resmi yazışmaların yapılması ve ilgili mercilerin bu postaları resmi evrak ve yazışma olarak kabul etmesi için biraz daha zamana ihtiyaç var. En başta gsm operatörlerinin hepsinin cep telefonu üzerinden mobil imza hizmeti vermesi gerekir ki, posta göndermek için bu çok ö***** />

  Umarım en kısa zamanda yaygınlaşır ve diğer şirketler de bu hizmeti almak isteyenler için ek yatırım ve hizmetler yaparlar.

  Bu fotokopi çektirme olayından bir an önce kurtulmamız gerekiyor.

" Kayıtlı E-Posta Sistemi Gelişiyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kayıtlı E-Posta Sistemi Gelişiyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kayıtlı E-Posta Sistemi Gelişiyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "