Kazakistan yerli koronavirüs aşısını oluyor


26 Nisan 2021 Pazartesi 13:11
ABONE OL
Kazakistan yerli koronavirüs aşısını oluyor

Kazakistan yerli aşısını bugün uygulamaya başladı. Geçtiğimiz hafta hükümet, 26 Nisan 2021 günü aşılamanın başlayacağını söylemişti. Orta Asya ülkesi, yeni tip koronavirüse karşı (COVID-19) yerli aşı üreten 5’inci ülke oldu.

Başbakan yardımcısı aşının adını QazVac (ya da QazCovid) olarak açıkladı. QazVac’ın, şu anda üçüncü faz denemeleri devam ediyor. Aşı, inaktivite edilmiş virüs (ölü virüs) taşıyor. Bu sayede aşıya bağlı hastalıkları da engelliyor. QazVac kas içine yapılıyor ve ilk dozdan 21 gün sonra ikinci dozun yapılması gerekiyor. Ayrıca aşı özel soğutma işlemlerine de ihtiyaç duymuyor.

500 bin doz Türkiye’de üretilecek

Kazakistan’ın en büyük TV yayını kuruluşu Khabar, aşıya dair önemli bilgiler paylaştı. Aşıyı, devlete bağlı Biyolojik Güvenlik Sorunları Araştırma Enstitüsü 50 bin doz şeklinde geliştirdi. Yetkililer aşıyı ülkenin çeşitli bölgelerine dağıttı. Sağlık Bakanı Alexei Tsoi ilk dozu oldu. Aşıdan sonra Bakan, Khabar TV’ye “iyi hissettiğini” söyledi.

Kazakistan koronavirüs aşısı QazVac

Kazakistan’ın geliştirdiği koronavirüs aşısının adı QazCovid.

Sağlık Bakanı ayrıca Türkiye ile ortaklık yürüteceklerini de belirtti. Tsoi, daha fazla doz aşı üretmek için Türkiye ile görüşmelerin sürdüğünü söyledi. Başbakan Yardımcısı Yeralı Tugjanov ise Türkiye’deki iş birliği yapacakları firmanın Atabay olduğunu açıkladı. Tugjanov, Türkiye ortağıyla 500 bin doz QazVac üreteceklerini ifade etti.

Kazakistan yerli aşı

Kazakistan 26 Nisan Pazartesi itibarıyla yerli aşıya başladı. (Foto: KazTAG / Amir Kasenov)

Kazakistan yerli aşı üreten 5 ülkeden biri

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev de geçtiğimiz hafta Cuma günü aşıya dair açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı, ülkesinin ulusal bir aşı geliştiren ve üreten birkaç ülkeden biri olduğunu vurguladı. Tweette Tokayev, “QazVac aşısı ülke bölgelerine ulaştırılıyor. Yerli aşı üretimini tüm vatandaşlarımızın kullanımına sunacağız. Kazakistan, kendi aşısını üreten dünyadaki birkaç ülkeden biri oldu. Aşıyı geliştiren tüm bilim insanlarına ve uzmanlara teşekkürler!” dedi.

Kazakistan, bu yılın başlarında Rusya’nın Sputnik V aşısını üreten ilk yabancı ülkeydi. Rus aşısı ile küresel çapta şimdiye kadar 19 milyon kişi aşı oldu. Sağlık Bakanı Tsoi, Khabar’a verdiği demeçte, aşılanan vatandaşların oranını da verdi. 18.51 milyon nüfuslu ülkede aşılama şimdiye kadar Sputnik V ile yapıldı. Kampanyanın başladığı Şubat ayından bu yana 800 bin Kazak vatandaşı aşının ilk dozunu oldu. Ülkede koronavirüsten şimdiye kadar toplamda 3 bin 570 kişi öldü.
Abone ol
Bildir
guest
3 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
20 gün önce

Ülkemizde denek ülkesi oldu önüne gelen bizim ülkede deniyor aşılarını…

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
20 gün önce

Biz hala bekleyelim 2022 anca çıkar daha inanmıyorum

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
20 gün önce

Eskiden olsa afrika ülkelerinde denenirdi. Şimdi ülkemizde deniyorlar. Helal olsun kardeşlerimize. Biz de hala mal mal bakalım baharda dedikleri aşı zaten yıl sonuna sarktı onunda garantisi yok

" Kazakistan yerli koronavirüs aşısını oluyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kazakistan yerli koronavirüs aşısını oluyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kazakistan yerli koronavirüs aşısını oluyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik! Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik!
  2. 2 Ofis için ON AIR tabelası yaptık Ofis için ON AIR tabelası yaptık
  3. 3 iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi? iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi?
  4. 4 Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme
  5. 5 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
  6. 6 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
  7. 7 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  8. 8 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  9. 9 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
  10. 10 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!