Kickstarter abonelik platformu kapatıldı!


16 Haziran 2019 Pazar 08:00
Kickstarter abonelik platformu kapatıldı!

Kickstarter abonelik platformu, resmi olarak kapatıldı! Geçtiğimiz Ekim ayında abone tabanlı kitle fonlaması mecrası olan Drip projesini sonlandırdığını açıklayan bağış şirketi, XOXO isimli tasarısıyla bu projeyi tekrar hayata geçirmek istemişti. Ne yazık ki bu plan da suya düştü.

Kickstarter abonelik platformu neden kapatıldı?

Drip sisteminin halefi olarak adlandırılan yeni proje (XOXO), bağımsız sanatçılara “finansal istikrar ve şeffaflık” sağlayacak şekilde tasarlandı. Kickstarter’ın kurucusu ile şirketin teknoloji alanındaki baş editörü, bu konu hakkında şunu söyledi: “Tasarladığımız konsept iyi bir fikirdi ancak  yaptığımız işin değerli olması için bir yol bulamadık.

Kickstarter abonelik platformu

 

İşin değerli olması sözü, aslında, gelirin nasıl istikrarlı ve güvenilir bir şekilde elde edileceği sorusunun kısa hali. Birçok gelir modelini araştırdıklarını söyleyen firma yetkilileri, tespit ettikleri gelir modellerini şöyle sıraladı: Abonelikler, premium özellikler, ve artan ücretler. Kullanılması amaçlanan kazanç yolları, ne yazık ki şartlar gereği istenilen desteği sağlayamamış olacak ki platformun sahibi Perry Chen, çok az kişinin rağbet ettiği veya kimsenin ilgi göstermediği konularda içerik hazırlayan birçok kişinin desteklenmesi için gereken kaynakların, kendi gelirlerini aştığını ifade etti.

kickstarter abonelik

Ekibin lideri olan Chen, sözlerine şöyle devam etti: “Sürdürülebilir ve bağımsız bir iş yürütmeye niyetliydik. Geleneksel bir şekilde risk sermayemizi (büyük bir iş potansiyeli olarak görülen projelerin, firmalar veya fonlar tarafından desteklenmesi) artırdık fakat planımız destek fonu bittikten sonra devam edebilecek bir plan gibi görünmüyordu. Bunu, önemsediğimiz topluluk için tasarlıyorduk. Topluluğumuzdaki sanatçılar ile üreticilerin çoğu, zaten maddi anlamda güven duyamayacağınız ve savunmasız olan kişilerdi. Çok fazla belirsizlik ve risk içeren bu projeyi başlatma fikri, üzerinde düşünülmeyen ve mantık içermeyen bir hamleydi.”

Kickstarter CEO

Kickstarter’ın icra kurulu başkanı Perry Chen

Bağış platformunun dışında kaynak akıtılan mecralarda kalan paraların geri toplanması devam ediyor. Chen, Drip oluşumunda işleri yarım kalmış olan içerik üreticilerinin başka yerlere geçmesine yardım edeceğini söyledi. Yöneticiler, geleceğe umutsuz bir şekilde bakıyorlar. Kapatılan abonelik platformu, ABD merkezli ve kâr amacı gütmeyen bağış şirketi tarafından finansman konusunda desteklendi. İlgili firma, bu sitenin gelişiminde herhangi bir rol oynamadı.
yazarEge ERKEK

İlk olarak 2006 yılında forumlara adımını atan içerik üreticisi, 2011 yılında başladığı yazarlık ve editörlük macerasının son durağı olan Shiftdelete.net adına dersini çalışıyor, emek veriyor ve okuyucularını severek işini yapıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Kickstarter abonelik platformu kapatıldı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kickstarter abonelik platformu kapatıldı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kickstarter abonelik platformu kapatıldı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "