Okunma

Kickstarter’da Drone Çılgınlığı


25 Temmuz 2014 Cuma 03:00
Kickstarter’da Drone Çılgınlığı

Kickstarter, namı diğer topluluk finansmanı; girişimci zihinlerin fikirlerini video ve açıklayıcı materyallerle destekleyerek bağış toplamaya çalıştıkları ve hedefledikleri bağışa ulaşmaları halinde de söz konusu girişimi hayata geçirdikleri bir platform. Kickstarter‘da şimdiye kadar çok ilginç buluşlar, fikirler ortaya çıktı; yatırım aldı ve burası yüzlerce parlak zihni milyoner yaptı. Son dönemde ise yeni bir olgu dikkatleri üzerine çekiyor.

Drone adını alan ve sahip oldukları teknoloji ile uçarak ya da yerden ama genelde yukardan görüntü ya da video kaydı gerçekleştiren aygıtlar için birbirinden ilginç fikirler ortaya çıkıyor. Adeta Kickstarter‘da yeni fenomen olmaya doğru ilerliyor drone‘larla ilgili fikirler. Üstelik şaşırtıcı seviyede bağış toplayarak gelişim gösteriyorlar.

Çağımızın oyuncağı mı?

Drone, çağımızın ve geleceğin en kapsamlı oyuncaklarından biri olacağa benziyor. Gerek özel amaçlarla gerekse devlet politikalarının gerektirdiği nedenlerle kullanımları söz konusu. Bir drone, ülkelerin sınır bölgesine gidip görüntü elde edebiliyor örneğin… Hatta gelecek dönemlerde drone‘larla insanların takip edileceği gibi şeyler de konuşuluyor. En son olarak da drone için bir işletim sistemi geliştiriliyordu, hatta rekor bir yatırım aldı. Kickstarter‘da ise işler çok daha basit ama etkili…

Çeşitli drone türleri, harita yazılımı, GoPro kamera ile aksiyon sporları takibi, kameralar, akıllı telefonla uyumluluk yazılımları, drone için eğitim kursu projeleri söz konusu. Bunlar arasında Airdog adlı proje 200 bin dolarlık sınırı altıya katlayarak 1,2 milyon doların üzerinde bağış aldı.

Hexo+ adını alan drone 1,3 milyon dolara ulaşmayı başardı. Her iki drone da video kaydına dayalı ve bu konunun önümüzdeki süreçte de büyük ilgi görmesi bekleniyor.

:: Drone’lar hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarFerhat Verdi

Gazetecilik mezunu; tüketici elektroniği ve fotoğraf odaklı çok sayıda dergide editörlük yaptı. Mobil işletim sistemlerine, müzik ve tasarıma yoğun ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Kickstarter’da Drone Çılgınlığı”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Çağımızın pahalı oyuncaklarından,bizim birader bile 2 tane aldı.Geleceği parlak bi ***** anda en büyük sorun batarya (pil en fazla havadayken 7-8 dk. gidiyor).Bir de ev içi denemelerde ilk kalkış esnasında dengeyi hemen sağlamak biraz zor oluyor (6 gyro olduğu halde).Daha çok açık alanlarda yağmursuz havada kullanmak lazım.

" Kickstarter’da Drone Çılgınlığı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kickstarter’da Drone Çılgınlığı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kickstarter’da Drone Çılgınlığı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "