Okunma

Kickstarter’da Kazanan FotoKitaplar


22 Nisan 2014 Salı 09:00
Kickstarter’da Kazanan FotoKitaplar

Kickstarter, şüphesiz dünyanın en popüler bağış fonu tanımına tam olarak uyuyor. Parlak fikirlerin, halkın bağışları neticesinde üretim aşamasına geçebildiği, özetle paraya gereksinim duyan projeler için bağış talebi sahası konumunda yer alan Kickstarter için bilinen bir yanılgı söz konusu.

Bu yanılgı, platform bünyesinde yalnızca ilginç robotlar, çılgın cihazlar, tuhaf oyuncaklar için bağış toplanması şeklinde; işin aslı ise tam olarak böyle değil, Kickstarter‘da örneğin fotokitap bastırmak isteyen bir fotoğrafçı dahi ihtiyacı olan 2-3 bin dolar için yardım talebinde bulunabiliyor.

İşte bu konumuzda Kickstarter‘da yer alıp fotokitapları için bağış toplayan ve yeterli bağışa ulaştığı için projelerini gerçekleştirebilecek bazı kişilerin çalışmalarına yakından bakıyoruz.

Luke Austin‘in Mini Beau Book adlı projesi. Yatakta yaşam temalı fotokitap için gerekli miktar 2500 dolardı, ancak çalışma 4600 dolara ulaştı bile.

Fotokitap içeriğinde nü öğeler ağırlıkta…

Sadece 900 dolarlık bağışa ihtiyaç duyan bir diğer proje ise Sophia Sopko adlı kişinin fotokitap projesine dayanıyor. Çok kısa sürede gerekli bağış toplanırken bağışların daha 26 gün daha alınabileceğini belirtelim. Yani en az 20 bin dolar bağış gelmesi olasılığı yüksek.

50 Çocuk 50 Kamera (50 Kids. 50 Cameras) adlı proje Brezilya’dan çocuk manzaralarını içeriyor. 8000 dolarlık bağışa gereksinim duyulan proje için 11 bin dolar bağış toplandı ve 11 gün süreyle de bağışlar alınmaya devam edilecek.

Fotoğraflar hayata dokunuş konusunu çocuklara büyük bir başarıyla indirgemeyi başarırken bu tür bir projenin Kickstarter sayesinde kısa süre zarfında raflarda yer alacak olması sevindirici.

Ben Busch adlı Alman fotoğrafçının Two photo books made in Berlin adlı projesi de Kickstarter‘da gerekli yardımı alarak basılması için gereken yardımı aldı. Proje, Almanya’nın Berlin şehrine dair enfes kareleri beraberinde getiriyor.

Mimari ağırlıklı fotoğraflardaki alt anlamlar, özellikle ‘sessizlik’ vurgusu dikkate değer…

Splash & Grab Magazine (Sıçra ve Kap Dergisi), bu konumuzdaki son konuğumuz… İnsana dair ama kesinlikle tuhaf… Özetinin bu şekilde yapılması muhtemel proje, Kickstarter’da basımı için gerekli ihtiyaç duyulan fonu sağlayan bir diğer proje olarak karşımıza çıkıyor.

2000 dolara ihtiyaç duyulan proje için tam 19 gün daha bağış toplanacak ve daha şimdiden ulaşılan miktar 2200 dolar.

Derginin potansiyel kapağı.

:: Kickstarter hakkında neler biliyorsunuz?
yazarFerhat Verdi

Gazetecilik mezunu; tüketici elektroniği ve fotoğraf odaklı çok sayıda dergide editörlük yaptı. Mobil işletim sistemlerine, müzik ve tasarıma yoğun ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Kickstarter’da Kazanan FotoKitaplar”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    kickstarter abd tabanlı bir proje ve ülkemiz hariç bazı ülkeleri desteklemekte. keşke şu illetin türkiyede olanı olsaydı diycem de bu sefer cahil millet bağış yapmaz.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Peki biz nasıl basvurabiliriz

" Kickstarter’da Kazanan FotoKitaplar konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kickstarter’da Kazanan FotoKitaplar ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kickstarter’da Kazanan FotoKitaplar ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "