Okunma

Kimdir Şu Dijital Dadı?


07 Ocak 2011 Cuma 09:20
Kimdir Şu Dijital Dadı?

Bilirsiniz işte, kime sorsanız en zeki çocuğa sahip kendisidir, herkesin çocuğu en zekidir. Aslında haksız da sayılmazlar. Çağımız çocukları hepimizi şaşırtan seviyede zekâ parlaması gösterip duruyorlar. Çocuk sahibi değilim ama çevremdeki çocukları ve yakınlarımın çocuklarını gördükçe, kendi çocukluğumla kıyaslamadan edemiyorum ve açık söyleyeyim, kendimi kötü hissediyorum. “sanırım ben o kadar zeki değildim” diyorum.

Bir dostumun kızı henüz 3 yaşında. USB belleğin ne işe yaradığından tutun, youtube geçmiş kayıtlarından daha önce izlediği videoları seçebiliyor. Okuma yazması olsa ve utanmasa oturup makale yazacak neredeyse benim yerime.

E tabi insan haliyle, “bizim zamanımızda bilgisayar, internet vardı da biz mi beceremedik” de diyor. Acaba olsa becerebilir miydik?

Ne kadar akıllı olurlarsa olsunlar, çocuklar profesyonel hacker’ler tarafından kolayca kandırılabiliyorlar maalesef. Günümüzde hacker’ler telefon numarası, adres, banka hesap şifresi gibi kişisel bilgilere kolayca ulaşabiliyor, kısaca korumasız bilgisayara sızarak her bilgiye erişebiliyorlar. Bu ürkütücü düşünceler karşısında siz ebeveynlerin “Keşke çocuğum için dijital bir dadı tutabilsem” dediğinizi duyar gibiyim. Çocuklarınız için biz dijital dadı sağlıyoruz. Nasıl mı? Hemen bir teknoloji bayisi ya da mağazasına gidiyor ve Kaspersky PURE satın alıyorsunuz ve tüm endişeleriniz yok olup gidiyor.

Bu ürünü kullanmak için az sonra başka nedenlerde sıralayacağım . Ama önce şu dijital dadı hizmeti nedir biraz bahsedeyim;

Düşünün ki, çocuğunuz ödevi için araştırma yaparken, ya da bir arkadaşı ile yeni çıkan bir oyun hakkında sohbet ederken önüne birden bir pencere açılsa ve o pencerede “merhaba” yazsa. Sizce çocuğunuz bu mesaja cevap verir mi, vermez mi? Aklıma annemin “tanımadığın kişilerle sakın konuşma” tembihleri geldi. Tanımadığım biri bana “adın ne?” dediğinde, “sen kimin kızısın?”  dediğinde veya “derslerini çalışıyor musun bakayım?”  dediğinde susup, dilsiz mi olacaktım yani. E bu da saygısızlık olmayacak mıydı? Çocukken bunlara karar vermek ne kadar da zordu! Kötü niyetli bu kişi, çocuğunuzun bir tanıdığı hatta akrabası olduğuna bile ikna edebilir. Koskoca insanlar hackleniyor da, masum bir çocuk neden inanmasın?

Kaspersky PURE ‘un “Ebeveyn Kontrolü” modülü tam da bu amaca hizmet ediyor. Programı etkinleştirin ve işi olmuş bilin!

Kaspersky PURE çocuğunuza kontrol altında olduğunu hissettirmeden dikkatli bir ebeveynin yapabileceğinden daha fazlasını yapıyor. Ebeveyn Kontrolü seçeneği anlık mesajlaşmalar sırasında dilediğiniz kelimeleri kısıtlarken, kişisel bilgilerinizin başka bilgisayarlara aktarılmasını da engelliyor.

Ebeveynler ayrıca müstehcen dil kullanılan içerikleri veya çocuklarının kullandığı kelimeleri de kontrol edip, engelleyebiliyor. Hatta IM kontrolü sayesinde belirli kişilerle iletişim engellenebiliyor ve böylece ebeveynler çocuklarının yalnızca doğru kişilerle konuştuğundan ve güvenilir olmayan kişiler tarafından kandırılarak gizli bilgilerini vermediklerinden emin olabiliyorlar.

Kaspersky PURE çocuklarınızın gezebileceği veya gezmemesi gereken internet sitelerini de kontrol altında tutmak için harika bir araç olarak öne çıkıyor. Web siteleri “siyah” veya “beyaz” olarak listelenebiliyor ve böylece tehlikeli sitelere erişim kolayca engellenebiliyor. Bu özellik, özellikle çocuklarının belirli web sitelerini ziyaret etmesini istemeyen kullanıcıların işine çok yarıyor.

Sınırlandırma özelliği bununla da kalmıyor ve ebeveynlere çocuklarının bilgisayarda veya internette geçirdiği zamanı kontrol etme olanağı da sağlıyor. Siz sadece bir zaman belirleyin, o saat geldiğinde bilgisayar otomatik olarak kapanacaktır. Böylece çocuğunuzun bütün gününü internette oyun oynayarak geçirmesinin önüne geçilebilirsiniz. Çocuğunuzun bilgisayardaki bazı uygulamalara erişimi kısıtlanmak isteniyorsa, bu da kolaylıkla yapılabiliyor. Ayrıca bilgisayara yapılan yükleme işlemlerine de sınırlama filtreleri koyulabiliyor ve çocukların internetteki her tür tehlikeden uzak kalması amacıyla Google ve Bing için güvenli arama etkinleştirilebiliyor.

Kaspersky PURE çocuğunuzun internetteki tüm aktivitelerini izleyebiliyor ve tıpkı bir güvenlik ağı gibi çocukların her tıklamasını, yazdığı her kelimeyi koruyabiliyor. Özetle; bir an çocuğunuzun, bir yabancının, sizin veya çocuğunuzun haberi olmadan bilgisayarınızdaki tüm belgelere, arşivlere ve kişisel bilgilerinize ulaştığını düşünün. Bir de tüm bu tehlikelerin önüne geçebileceğinizi, çocuğunuzun ve bilgisayarınızın güvenliğini sağlayabileceğini. Sizce bunlardan hangisini seçmeli?

Pure’un diğer özelliklerinden de biraz bahsedelim;

 • Kaspersky PURE, KIS 2010’un sahip olduğu tüm güvenilir ve denenmiş özelliklerin yanı sıra pek çok yeni özelliğe de sahiptir.
 • Tüm kötücül ve spamlere karşı koruma, Sandbox teknolojisi ile güvenlik garantisi Geliştirilmiş teknolojiler!
 • Kontrol Merkezi ile ağa bağlı olan her PC’deki görevlerin, raporların, güncellemelerin merkezi yönetimine olanak tanır. Yeni!
 • Şifre Yönetimi ile güçlü şifreler oluşturur, saklar ayrıca çevrimiçi formları sizin için otomatik doldurur ve sanal klavye içerir. Yeni!
 • Geliştirilmiş Ebeveyn Kontrolü ile ev ağındaki tüm bilgisayarların güvenliğini bir bilgisayardan kontrol etmenizi sağlayarak size zaman kazandırır. Eşsiz, ek özellikler içerir!
 • File Shredder multi-pass teknolojisi kullanılarak özel yazılımlarla bile silinen dosyaların geri çağrılmasını engelleme. Yeni!
 • Veri Yedekleme ve Geri Yükleme ile yedekleme görevleri oluşturur ve zaman ayarlı çalışır. Yeni!
 • Veri Kriptolama teknolojisi ile güvenliğinizi en üst seviyeye taşır. Verileri oluşturma, saklama ve transferinde şifreli koruma ve kriptolanmış depoda saklar. Yeni!

PURE hakkında söylenecek, yazılacak çok şey var aslında. Kimseyi sıkmadan tadında bırakayım diyorum.

Dijital Kirlilik nedir? Yoksa siz de dijital kirlilik mağduru musunuz? Kurtulmanın püf noktaları nelerdir?  Pure ile başka neler yapılabilir? Gibi birçok konuyu yavaş yavaş anlatıp, fırsat buldukça burada paylaşacağım.

Bilgisayarlar Kaspersky PURE ile tam koruma altında…

-Neslihan Aksun

Ya Biri Telefonunuzu Karıştırırsa!

Annenizden, patronunuzdan, iş arkadaşımızdan ya da sevgilinizden gizli kayıtlarınız hiç olmuyor mu? Elbette oluyor, biliyorum.  Hele ki, telefonunuz akıllı telefon ise. Bu kadar marifetli bir cihaza sahipseniz e-posta alıp veriyorsunuz illaki. SMS modülü nü de kullanıyorsunuz, fotoğraf video kayıtlarınız da var ve dahası da.

Eğer akıllı telefonunuz Kaspersky Mobile Security’e sahip değil ise, telefonunuzu bazı zamanlarda dibinizden ayırmamanız gerekiyor olabilir. Bazı kişilerin yanında, onların bilmesini istemeyeceğiniz bir çağrı alma endişesi ile telefonunuzun sesini kısıyorsunuz belki de.

Gelin şimdi, Kaspersky Mobile Security’e kısaca KMS diyelim..

Telefonunda KMS olanlar bu sıkıntıları yaşamıyor. KMS de Mahremiyet Koruma özelliği var.

 

 

Nedir Mahremiyet Koruma Özelliği?

Mahremiyet Koruma’ modunda, istediğiniz kişileri ve telefon numaralarını ‘özel’ olarak saklamak tamamen kontrolünüz altındadır. İstediğiniz kişiye ait adres defteri kayıtlarını, SMS’leri ve arama kayıtlarını bir tuşa dokunarak kolayca gizleyebilir ve görünür hale getirebilirsiniz.

Sizin dışınızda hiç kimse telefonunuzun ‘Mahremiyet Koruma’ modu özelliği olduğundan haberdar olmaz ve sadece sizin görmelerine izin verdiğiniz şeyleri görebilirler.

 • Telefon üzerindeki kayıtları da SIM kart üzerindeki kayıtları da destekler;
 • Şifre korumalıdır;
 • ‘Mahremiyet Koruma’ moduna, sizin tanımladığınız bir süre sonunda otomatik olarak, telefonunuza özel bir SMS göndererek uzaktan veya el ile geçebilirsiniz.

Mahremiyet Koruma moduna geçiş, isterseniz elle manuel, isterseniz önceden tanımladığınız zamana göre otomatik olarak sağlanabilir. Ayrıca, uzaktan telefonunuza yollayacağınız özel bir SMS ile de mahremiyet koruma moduna telefonunuzu geçirebilirsiniz.

 

Başka ne marifetleri var bu KMS’nin? Sıralayalım;

Hırsızlığa Karşı Koruma

Çalınan veya kaybolan telefonunuzu uzaktan bloke edebilirsiniz. Telefonunuza göndereceğiniz önceden tanımlı bir SMS ile cihaz bloke olur ve hiç kimse içindekilere erişemez. Hatta isterseniz uzaktan verilerinizi silme seçeneğine de sahipsiniz.

Telefonunuzun bloke olması durumunda ekranında görüntülenecek bir mesaj ayarlayarak telefonunuzu bulacak yasalara saygılı vatandaşların onu size ulaştırmasını sağlayabilirsiniz.

GPS Find ile telefonunuzun yerini tespit edebilirsiniz. Kayıp cihazınıza gerekli şifreyi SMS ile gönderdiğinizde telefonunuzun tam yerini gösteren Google Maps (GPS bağlantısı kurulur kurulmaz) bağlantı adresi alacaksınız. Telefonunuzun nerede olduğunu bilgisine sahip olduğunuzda, çalınmış veya kaybolmuş olduğunu anlayarak gerekli eylemleri  gerçekleştirebileceksiniz.

Telefonu çalan bir hırsızın normalde yaptığı ilk iş akıllı telefonunuzun SIM kartını çıkartmaktır. Eğer SIM kart değiştirilirse SIM Watch fonksiyonu ile  hemen cihazı bloke ederek, Bloke etme, Silme ve GPS Find işlevlerini kullanabilmeniz için size telefonun yeni numarasını e-posta ile gönderecektir.

 

Kriptomalama

Ekstra güvenlik seviyesi ile telefonunuzda hassas bilgilerinizi saklayın. Akıllı telefonunuz üzerinde şifre koruması koymak ve kriptolama yapmak istediğiniz klasörleri seçin. Kriptolanmış klasörlerin ve hafıza kartlarının içeriği, gerek sizin telefonunuzda gerekse, bilgisayar üzerinde sizin dışınızda hiç kimse tarafından görüntülenemez.

 

Anti-Spam

Önemsiz çağrılar veya mesajlar uygunsuz zamanlarda dikkatinizi dağıtıyor mu? Hangi kişilerden çağrı veya mesaj almak istediğinizi seçin. Anti-Spam beyaz liste modunda (sadece belirlediğiniz kişilerden çağrı ve mesaj alma) veya kara liste modunda (listede bulunan numaralar dışında herkesten çağrı ve mesaj alma) çalışabilir. Tek-tıklamayla işlem; listelerinizi yönetmek hiç bu kadar kolay olmadı.

 

Ebeveyn Kontrolü

Çocuğunuza gelen aramaları ve SMS’leri kontrol edebilir, GPS modulü ile çocuğunuzun lokasyonunu görebilirsiniz.

 

Anti-Virüs ve Güvenlik Duvarı

Tam işlevsel gerçek zamanlı, zararlı yazılım engelleme ve güvenlik duvarı koruması sürekli hizmetinizde. Kablosuz ağ üzerinden otomatik güncellemeler, ağ bağlantılarının izlenmesi ve daha pek çok şey…

KMS nasıl çalışır, izlemek için mutlaka uğrayın; http://www.kaspersky.com/mobile_security?icid=bnnr_gif_b_kms-how

Mobil Hayatınız gizli ve koruma altında kalsın!

Helyum Ve Ürünleri

Helyum Bilişim, yöneticilerinin Bilişim sektörünün en eskilerinden olması nedeniyle, ismini Big Bang’den sonra ortaya çıkan ilk elementlerden birinden almıştır. Veri Kurtarma Hizmetleri ve Kaspersky internet güvenliği ürünlerinin Türkiye’deki dağıtım ve tanıtımını gerçekleştirmek amacıyla kurulmuş olup, zamanla Rusya Merkezli Kaspersky ürünlerinin yanına internet güvenliği konusunda uzmanlaşarak dağıtım ağına, İngiltere’den Bloxx İçerik Filtreleme, Türkiye’den SurGATE Mail Güvenliği ve yine Rusya’dan Infowatch DLP çözümleri gibi yeni ürünler kazandırmıştır.

Helyum Bilişim, hizmetleri ve sürekli gelişen ürün yelpazesiyle, küçük orta ya da büyük ölçekli tüm şirketlere özel entegre çözümler sunarak, gün geçtikçe adını bilişim sektörüne kazıyan bir kuruluş olmanın gururunu yaşamaktadır. Bu paralelde kuruluşundan bu yana sürekli büyümeyi kendine hedef edinen Helyum Bilişim Hizmetleri, İstanbul’dan sonra Ankara, İzmir ve Trabzon gibi üç büyük şehirde açılan ofisleriyle, dağıtım ağını tüm Türkiye’de güçlendirerek, hiçbir şekilde anlaşmalı teknoloji iş ortakları kanalı ve anlaşmalı mağaza zincirleri dışındaki kurum ve bireylere satış yapmama kararındadır.

2008 yılında Interpro araştırmalarına göre en hızlı büyüyen Bilişim Teknolojisi firması seçilen Helyum, Güvenlik çözümleri sunan firmalar arasında 6., tüm BT firmaları sıralamasında 279. sırada yerine almıştır.. 2007 verilerinde 452. olan şirket, 2009 yılı değerlendirmesinde 211. sırada yerini alırken, güvenlik çözümü sunan şirketlerin arasında 4. sıraya yükselmiştir.. Şirket misyonunu doğal yaşam ve sokak hayvanlarına yardım ile bütünleştiren Helyum’un Strateji, Vizyon ve Misyon tanımları şu şekildedir;

Strateji: Türkiye, Kuzey Kıbrıs, Ortadoğu ve eski Türk Cumhuriyetlerine Güvenlik ürünleri ve çözümleri sunan, kendi ürettiği Güvenlik ürünlerini de pazarlayarak Bölgenin en önemli, Türkiye’nin 1 numaralı Güvenlik Teknolojisi sunan Bilişim Firması olmak.

Vizyon: Ülkenin her bölgesi ve Kıbrıs’ta şubeler açıp iş imkanı yaratırken, bu coğrafyalardaki tüm noktalara Güvenlik Çözümleri sağlayarak, en güvenilir ve en bilinen İnternet Güvenliği ürün ve Çözümlerini sağlayan Türkiye’nin 1 numaralı firması olmak.

Misyon: En güçlü ürünleri oluşturduğu kanal üzerinden en tutarlı ve güvenli şekilde sunarak, konusunda uzmanlaşıp yaratacağı güven sayesinde büyüme ve karlılık sonucunda ülke sıralamasında hızla en üst noktalara çıkarken, daha fazla iş imkanı ve daha fazla sivil toplum kuruluşları ile çalışma imkanı sağlamak, Böylelikle vatan ekonomisine katkı sağlama bilincinin yanı sıra özellikle Sokak Hayvanlarının yaşadığı zor şartları iyileştirmek adına yardımlarda bulunmak.

Helyum Bilişim bünyesinde internet güvenliğine dair birçok ürünü bulmak mümkün. Antivirüs, e-posta güvenliği, web ve içerik filtreleme, 5651 no’lu yasa ve veri sızmasını engelleme gibi pek çok konuda çözüm sunan Helyum, distribütörlüğünü yaptığı her ürünün teknik desteğini online olarak http://destek.helyum.com.tr  adresinden , Onsite desteğini ise anlaşmalı bayi, kurum ve kuruluşlara SLA veya Call Base yöntemleri ile sağlamaktadır.  Helyum Bilişim Hizmetleri, hiçbir şekilde anlaşmalı teknoloji bayi kanalı ve mağazaları dışındaki kurum ve bireylere satış yapmamaktadır. Bunun yanı sıra düzenli olarak bayilerini ürün eğitiminden geçirmekte ve kullanıcının yaşayabileceği olası teknik problemler anında destek sağlamaktadır.

Pazarlama Müdürü Neslihan Aksun, Helyum Bilişim ürünlerini şu şekilde özetledi;

Kaspersky İnternet Güvenlik Yazılımları

Windows 7 ile tam uyumlu olan Kaspersky güvenlik yazılımları Bireysel ve Kurumsal ürünler olarak 2 başlıkta toplanmaktadır.

Bireysel kullanıcılar için geliştirilmiş koruma ürünleri, Anti-virus, anti-casus, anti-oltalama ve anti-spam entegre teknolojilerini içerir.  Yeni ürünlerden biri olan Kaspersky PURE, kişinin digital yaşamını ileri düzeyde korur. Kaspersk PURE’un Kontrol Merkezi ağınızın korunma durumunu kontrol etmenizi ve sisteminizi ağdaki herhangi bir PC den yönetebilmenizi sağlar. Taramalar başlatabilir, yedeklerinizi organize edebilir ve dahili faaliyet kaydetme sistemi ile diğer kullanıcıların çevrimiçi ve genel erişimlerini görüp sınırlayabilirsiniz. Kaspersky PURE dijital değerlerinize iyi bakar, hatta PC’niz çalınsa veya kaybolsa bile onları korur! Siber suçluların dosyalarınızı veya gününüzü berbat etmesini engeller. Kolay kullanımlı yedekleme araçları verilerinizin iki kat güvende olmasını garanti ederken, kırılamaz kriptolama teknolojileri ile bilgilerinizi kiminle paylaşacağınıza sizin karar vermenize imkan tanır.

Bireysel ürünlerin bir başka gözdesi Kaspersky Mobile Security ise, kişilerin mobil hayatını gizleme ve koruma misyonundadır. ‘Mahremiyet Koruma’ modunda, istediğiniz kişileri ve telefon numaralarını ‘özel’ olarak saklamak tamamen kontrolünüz altındadır. İstediğiniz kişiye ait adres defteri kayıtlarını, SMS’leri ve arama kayıtlarını bir tuşa dokunarak kolayca gizleyebilir ve görünür hale getirebilirsiniz. Sizin dışınızda hiç kimse telefonunuzun ‘Mahremiyet Koruma’ modu özelliği olduğundan haberdar olmaz ve sadece sizin görmelerine izin verdiğiniz şeyleri görebilirler. Bu ürünün mahremiyet koruma modu dışında başka marifetleri de var; kaybolan yada çalınan telefonun yerini saptama, tüm içerikte güvenlik, istenmeyen çağrı ve SMS leri filtreleyen kara liste, ebeveyn kontrölü, ağ bağlantılarının izlenmesi ve korunması gibi pek çok özellik bir çok bireysel kullanıcı için en önemli tercih nedenleridir.

Kaspersky Anti-Virus ve Internet Security ürünleri 2011 versiyonlarının kanal tarafından satışı başlamıştır. 2010 versiyonları ile kıyasladığımızda geliştirilmiş ve yenilenmiş bir çok özellik mevcut. Bu detayları ve Kaspersky’nin diğer ürünlerini web sitemizden incelemek mümkün.

InfoWatch DLP Çözümleri

InfoWatch ürünleri genel hatlarıyla Traffic Monitor Enterprise ve Cryprto Storage Enterprise içeriklerinden oluşmakta. InfoWatch, ürünleri ile Rusya’nın DLP piyasasının %70’ini elinde tutuyor. InfoWatch şirket ağında bulunan bilgilerin herhangi bir yol ile dışarı sızdırılmasını engellemekte ve raporlamaktadır. Aynı zamanda CryptoStrorage kullanarak da dataların encrypt edilebilmesine olanak sağlamakta. Bu yöntem ile dataların şirket dışında bile korunması sağlanmaktadır. InfoWatch’un kısa bir süre içerisinde pazarlama ve satış çalışmalarına başlayacak olan Helyum, ürünün teknik desteği de kendisi verecek.

Bilgi sızmalarına karşı en yüksek IQ’ya sahip koruma sistemi oluşturan bu yazılımın kullanıldığı şirketlerde, yasaklanmış olan bilgiler, her ne şekil ve yöntem ile olursa olsun dışarıya çıkamıyor.

İşletim sistemi araçlarının şifre koruması yeterlilik göstermez; şifre kullanımına rağmen, kaybolmuş ya da çalınmış bir taşınabilir bilgisayarın sabit diskinden veri rahatça okunabilmekte. InfoWatch CryptoStorage Enterprise, tamamıyla gizli verinin güvenliğini önemser ve bilgiyi şifreler.

Şifreleme “saydam” modda meydana gelir: Veri okunduğunda, bilgisayarın belleğindeki şifre  otomatik olarak çözülür ve işlemi kaydetme esnasında veri otomatik olarak şifrelenir. InfoWatch CryptoStorage Enterprise, RAM içerikli şifreleme ve koruma sağlar.

InfoWatch CryptoStorage Enterprise, modern AES (İleri Şifreleme Standardı) algoritması kullanmaktadır. Ürünün garantili veri silme, erişim kurtarma ve faaliyet analiz edebilme kabiliyetleri vardır.

İşyerlerinin sürekliliği ve verimliliği, büyük ölçüde, bunların hassas bilgilerini ne kadar iyi koruduklarına bağlıdır. Müşteri veritabanı, fikri mülkiyet, finansal ve yasal evraklar, pazar araştırmaları veya kişisel bilgiler gibi gizli verilerin kaybı, işyerlerini her boyutta kötü bir şekilde etkileyebilir. Hatta tek bir veri sızması bile, itibar zedelenmesi, yasal para cezaları, müşteri kaybı ya da rekabet kaybı ile sonuçlanabilir.

Mobil bilgi işlem cihazlarının hızla çoğalması, hassas verinin coğrafi olarak dağınık ofislerde paylaşılması, yaygın dış kaynak kullanımlı projeler vb. gibi, geleneksel ağ güvenliği yaklaşımını yetersiz hale getirerek, gizli bilgilerin güvenliğinde ek zorluklar yaratmaktadır.

Bir başka problem ise, çok büyük miktardaki veri nedeniyle, işyerlerinin çoğunlukla hassas bilgilerin içinde neyin gizli olduğunu tam olarak görme imkanı olmamasıdır. Genellikle her gün verinin sadece yaklaşık %20’si yapılandırılır, hassas verinin yaklaşık %10’u değiştirilir ve yeniden yaratılır, dolayısıyla “sıfır-gün” denilen gizli doküman, atılım içinde olan hassas veri miktarının yaklaşık %10’una tekabül eder.

Bu, günümüzde hassas bilgi korumasına, sadece verinin kendisine odaklanmak koşuluyla erişilebileceği anlamına gelmektedir.

InfoWatch, vazgeçilemez bilginin korunması meselesine çözüm bulmak için, rekabetçi bir veri güvenlik çözümü olarak InfoWatch Traffic Monitor Enterprise’ı geliştirmiştir.

Çözüm, işyerlerine kendi bilgi akışları üzerinde tam kontrol vererek,  gizli olan verinin ne olduğunu, nerede olduğunu, nasıl aktarıldığını ya da depolandığını ve bunu kimin kullandığını görme imkanı sağlar.

Bloxx İçerik Filtreleme

İnternet şu anda çok büyük bir bilgi kaynağıdır ve hem iş hem de eğitim alanında giderek artan önemde bir rol oynamaktadır. Ancak, yeterli kontrollerin olmadığı bir yerde, organizasyonlar için çok geniş yelpazedeki sorunlarla karşı karşıya kalma olasılığı vardır. Bu yelpaze, iş sırasında internetin kişisel olarak aşırı kullanılması sonucu çalışan verimliliğini etkilemekten, kullanıcıların uygunsuz içeriğe erişmeleri nedeniyle ortaya çıkan yasal risklere kadar değişmektedir.  

Bu durum, organizasyonların kullanıcılar için internet erişiminde proaktif bir yönetim uygulayabilmesine imkan veren web filtreleme ürünlerinin ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Web filtreleme terimi, genel olarak,  şirketlerin kendi kullanıcılarının İnternet kullanımını kısıtlamak ya da izlemek için kullanılabildikleri işlem ve araçları tanımlamak için kullanılır.

İnternet, organizasyonların verimliliğini arttırma, harcamalarını düşürme ve satışlarını yükseltmede son derece etkili bir yoldur. Hızlı ve verimli bir şekilde araştırma yapmayı, öğrenmeyi geliştirmeyi, müşterilerle etkileşime girmeyi ve iş yapmayı sağlar.

Ancak aynı zamanda kullanıcıların pornografi, şiddet ve ırkçılık adına olan, uygunsuz içerik barındıran sitelere de girmesinin muhtemel olduğu bir kaynaktır.

Uygunsuz içeriğin yanı sıra, şirketin verimliliğinde, dolayısıyla da finansında büyük ölçüde etkisi olabilen, alışveriş, sosyal ağlar ve haberler gibi geniş bir yelpazede farklı türde içerik bulunur.

Ayrıca, İnternet erişimini proaktif bir şekilde yönetemeyen şirketlerin karşı karşıya kalabileceği İstihdam ve Cinsiyet Ayrımcılığı mevzuatı gibi bir dizi risk de mevcuttur. Bazı durumlarda bu, finans ve itibar kayıplarına neden olabilmektedir.               

İnternet birkaç yüz bin web sitesinden oluştuğu zamanlarda, buna bağlı olarak web filtreleme de basitti. IT yönetimi basit bir şekilde, kullanıcıların ziyaretine izin verilen ve verilmeyen, “iyi” ve “kötü” sitelerin bir listesini tutmak zorundaydı. Genellikle bu sorun, Güvenlik Duvarı gibi bir ağ ögesi dahilinde engellenebilirdi de. Ancak İnternet çok hızlı bir şekilde o kadar büyüdü ki, bu yaklaşım daha fazla sürdürülemedi. 2007 sonu itibarıyla, İnternet’teki %48’lik büyüme ve başlıca arama motorlarının endekslediği 46 milyar web sayfasının hayata girmesi ile daha ciddi önlemler alınması gerekti ki, bu rakamlar kayda değer oranda yüksektir.

Altı çizilecek başka bir mesele de, hem iyi hem de kötü olması muhtemel sitelere erişimin nasıl idare edileceğidir. Örneğin; bir seyahat sitesi bazı kullanıcılar için iş bağlamında “iyi” olabilirken, bazı kullanıcılar için “kötü”dür.

Web filtreleme, bu iki anahtar faktörden ötürü süratli bir şekilde kökleşmiştir.

Web filtrelemenin en temel seviyesi bir ağ Güvenlik Duvarı aracılığıyla gerçekleştirilebilir. Bu durum, filtrelemeye bir derece izin verirken, öte yandan Güvenlik Duvarı’nın istenen siteye izin vermeye ya da engellemeye karar vermesini belirlemek üzere trafiği incelemeye ihtiyaç duyması gibi belirgin performans sonuçları vardır. 

Yeni teknoloji artık, bir sayfa talep edildiği anda ve kullanıcıya teslim edilmeden önce o sayfadaki metnin desen ve içeriğini analiz etmek için, ileri yazılım teknikleri kullanarak ortaya çıkıyor.

Bloxx Tru-View Teknolojisi, web filtrelemede bu tarz yaklaşıma bir örnektir.

Bloxx, Trueview teknolojisi ile web filtrelemede yeni bir teknoloji kullanıp web üzerinden gelebilecek saldırılara karşı koruma sağlar. Kendi veritabanında bulunan, önceden tanımlanmış ve kategorize edilmiş filtreleme içerikleri ile kullanıcılara güvenli bir web erişimi sağlamaktadır, böylece kullanıcıların zaman kayıplarını, istenmeyen içeriklerin engellenmesini ve donanımların güvenliğini sağlar.

Tru-View Teknolojisi, web sitelerini, elle sınıflandırma ve anahtar kelime puanlama kullanan ve uluslarası patent bekleyen bir teknolojiden yararlanır. Tru-View Teknolojisi, web içeriği erişir erişmez, hatta içerik daha önce hiç kimse tarafından görülmemiş olsa dahi, anında sınıflandırılmasını sağlamak için, akıllı kimlik tanıma ve analizi kullanır. Verimliliği düşürebilecek, organizasyonları risk ve yükümlülüklerle karşı karşıya bırakabilecek veya bir ağ güvenlik tehditi doğurabilecek web içeriğine, kullanıcıların erişimini proaktif olarak yönetmelerinde organizasyonlara yardımcı olur.

Tahminen 1 milyonunun üzerinde kullanıcı, geliştirilmiş güvenlik, daha az sistem yönetimiyle performans ve kullanıcı başına hiçbir maliyetin bulunmadığı avantajlardan yararlanmaktadır. Bütünleşik önbellek ile yanaşık, anti-virüs, anti-casus yazılım ve anti-dolandırıcılık fonksiyonları ile de ek koruma sağlanmaktadır.

Günümüzün Teknoloji Denetçilerinden biri olan endüstri analisti Butler firması, üçüncü nesil web filtrelemenin mevcudiyeti hakkında açıklamada bulunmuş ve mevcut web filtreleme teknolojilerinin İnternet’in büyüklüğü ile daha fazla başa çıkamayacağını, bunların organizasyon ve kullanıcılarına sınırlı bir koruma verebildiğini teyit etmiştir.

Butler Analisti Andy Kellet, Bloxx’un yaklaşımını özetlerken şu şekilde bir açıklamada bulunmuştur:

 “ Butler Grubu’nun fikrine göre, Bloxx’un kendi TVT çözümleri içinde kullandığı Web filtrelemedeki çok-katmanlı koruma ve içerik analizi yaklaşımı, pazara tedarikçiler tarafından sık sık sürülen, hala URL veritabanlarını güncel olarak saklamaya çılgınca ihtiyaç duymaya bel bağlayan web filtreleme çözümlerine göre yüksek rekabetçi, çığır açan bir çözüm sunmaktadır.”

Surgate e-Mail Filtreleme

SurGATE Messaging Gateway; antivirüs, antispam, anti-phishing ve anti-malware özelliklerinin

tümünü bünyesinde bulunduran bir mail güvenlik çözümüdür. Global spam çözümlerine ek olarak Türkiye’ye özel spam çözümleri içerir. Türkçe imza veritabanı sayesinde rakiplerine karşı Türkçe spam yakalamada üstünlük sağlamaktadır. Sahada çalışan bütün Surgate cihazları, 15 dakikada bir merkeze bağlanarak yeni imzaları çekmektedir. Türkçe spam imzaları genel olarak mailde geçen Türk spamcılara özgü metin, e- mail veya URL bilgisini içermektedir. Surgate ’in multi-thread tarama motoru bu imzaları kodlanmış olarak karşılaştırdığı için mili saniye mertebesinde e-posta taraması yapılmaktadır. Türkçe imzalara ek olarak binlerce İngilizce imzası da bulunmaktadır.

Surgate, yüksek verimli tarama yeteneğiyle, talep edilmeyen ve art niyetli mailleri sisteminize girmeden tespit eder. Etkili içerik filtreleme algoritmalarıyla Surgate, içerik sınıflandırmada üstün başarıya sahiptir.

SRN ağı sayesinde sahadaki SurGATE cihazları, kendilerine gelen e-postalara ait gönderici IP adresi ve spam puanını anında SRN merkezine göndermektedir. Merkezde bu veriler değerlendirilerek belli bir puanın üstündeki IP adresleri karalisteye alınmaktadır. Sahadaki SurGATE cihazları, kendisine bir kaynaktan bağlantı isteği geldiğinde kaynak IP adresi için RBL benzeri bir yapı ile SRN merkeze sorgu gönderir. Sorgu sonucunda göndericinin kara listede olduğu cevabı dönerse e-posta reddedilir.Bu özellik tamamen Surgate Labs. tarafından tasarlanmıştır.

Surgate, Karantina özelliği ile, “spam” veya “tehlike” olarak belirlenen emailleri karantinaya alır ve kullanıcıları periyodik olarak email ile bilgilendirir. Kullanıcı web arayüzünden istediği zaman karantina maillerine erişebilmektedir. Arşivleme yeteneği sayesinde ise, Surgate, ekstra yatırım yapmadan aynı kutu üzerinde mail arşivleme yapmaya olanak sağlar. Gelişmiş arama motoru ile kullanıcının aradığı e-mailin arşivden hızlıca bulunmasını sağlar.

Mesaj trafiğini izleyebilmek, network risklerini anlamak ve mesaj trafiğini yönetmek açısından kritik bir öneme sahiptir. Surgate, sistem yöneticilerine mesaj trafiğinde ne olup bittiğini izleme ve kontrol altına alma imkanı sunar. Surgate’in gelişmiş raporlama özelliği ile sistem yöneticileri tüm mesajlaşma trafiğini görebilir ve esnek IPS/FW modülü ile şekillendirebilirler.

Surgate ürünleri A – C – E ve T serisi modelleri içermektedir;

A serisi, Surgate’in küçük ve orta ölçekli işyerleri için ürettiği bir modeldir. Surgate A500, eş zamanlı 30 bağlantıyı karşılayabilme kapasitesine sahiptir. Bu model tüm tehlike tespit etme algoritmalarını ve metodlarını içermektedir.

C serisi, orta ölçekli işyerlerinin ihtiyaçlarýını karşılamak üzere tasarlanmıştır. Veri güvenliği için iki disk ile Raid1 özelliği sağlar. Bu model yüksek performans ve düşük TCO sunar.

E serisi büyük işyerlerinin gereksinimlerini karşılayacak biçimde, sofistike tehlikelere karşı kapsamlı bir koruma sağlar. Bu model, Raid1 SAS disk, ECC bellekler ve Multi Core Xeon işlemciler ile daha güvenli ve kararlı bir çözüm sunar.

Yüksek performanslı T serisi, spam ve virüslerin birincil hedefi olan Internet hizmeti sağlayıcılarına ve büyük holdinglere yönelik tasarlanmıştır. Bu model, eş zamanlı 500 bağlantıdan fazlasını karşılayabilecek kapasitede tasarlanmıştır.

Check Point UTM Çözümü

Check Point [email protected] UTM serisi donanımlar tek bir kutu içerisinde kapsamlı servisler sunarak kurumsal seviyede güvenlik sağlar. Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ) için ideal bir çözüm olan [email protected] UTM, ayrıca mobil çalışanların şirket kaynaklarına uzaktan güvenli erişim ihtiyacını da karşılar.

[email protected] UTM aygıtları, aynı Check Point teknolojileriyle Fortune 100’ün güvenliğini de sağlayan sektörün en çok kanıtlanmış firewall teknolojisini içerir.

Firewall ile entegre çalışan IPS, denial of service, buffer overflow, post scan, ve benzeri saldırılara karşı koruma sağlarken, NAC özelliği sayesinde ağ erişim kontrolü yaparak mesajlaşma, peer-to-peer gibi güvenlik tehdidi oluşturabilecek uygulamalar engellenebilir.

IPsec VPN teknolojisi ile şirketin merkeziyle diğer ofisleri arasında İnternet üzerinden güvenli bağlantı yapılmasını sağlar. Mobil çalışanlar ise bilgisayarlarında bir VPN uygulaması çalıştırılarak şirkete uzaktan bağlanabilir, bu amaçla Endpoint Connect, SecureClient, SecuRemote ve L2TP gibi çeşitli VPN uygulama seçenekleri de bulunmaktadır.

Anti-Malware koruması sayesinde virüs, solucan ve benzeri kötü amaçlı yazılımları durdurarak kurum ağına girmelerini engeller. Bu amaçla cihaz üzerinden geçen tüm veriler her hangi bir dosya boyutu sınırlaması olmaksızın gerçek zamanlı olarak taranır. Mesajlaşma Güvenliği özelliği ise spam mesajları engeller, e-posta sunucusuna yapılabilecek atakları önler ve e-posta sisteminde kullanılan POP3, IMAP ve SMTP protokollerine yönelik anti-virüs koruması sağlar. Spam mesaj tespitinde yüksek başarı için IP reputation ve imza veritabanlarının yanı sıra, manuel oluşturulan engelleme listeleri kullanılabilmektedir.

Web sitelerinden gelebilecek tehditleri önlemek ve internetin şirket kurallarına uygun şekilde kullanılmasını sağlamak için web filtreleme politikası oluşturularak uygulanmasını sağlar. Bu sayede spyware ve virüs içerebilecek siteler engellenebilir ve uygunsuz internet kullanımı önlenir. Web siteleri önceden belirlenmiş kategoriler bazında engellenebildiği gibi manuel olarak URL adres bazında da engelleme yapılabilmektedir.

İş için kritik önem taşıyan ve ya gecikmeye duyarlı uygulamaların İnternet bağlantısı üzerinde önceliklendirilmesi için garantili bantgenişliği, bantgenişiliği sınırlaması ve ağırlıklı önceliklendirme gibi kapsamlı trafik yönetim parametreleri içerir.

Web tabanlı HotSpot arayüzü ile misafirlere ağ ve internet erişiminin kolaylıkla verilmesini sağlar. Bağlantı öncesinde misafirin kimlik doğrulama ve diğer bazı kullanım şartlarını sağlaması istenebilir.

Web tabanlı yönetim arayüzü üzerinden birkaç dakika içinde gerekli güvenlik ayarlarını yapıp sistemi çalışır hale getirilebilir. Kurulum sihirbazı ile hazır bir güvenlik politikası seçilebilir veya kurum için özel güvenlik kuralları oluşturulabilir. Kurallarda değişiklik yapmak gibi yönetim işlevleri uzaktan bağlanılarak gerçekleştirilebilmektedir.

İnternet bantgenişliğinin verimli kullanımı için [email protected] UTM üzerinde bulunan trafik izleme ve paket yakalama araçlarıyla içeri ve dışarı yönde trafiğin izlenmesi ve kontrol edilmesi sağlanır.

[email protected] 1000N ve 1000NW aygıtları çok çeşitli 3G hücresel modemin yanında ayrıca PSTN ve ISDN için tam destek sağlar. İnternet bağlantısının kesildiği durumlarda bile aygıta erişim sağlanması için alan dışı aramalar da desteklenir.

[email protected] 1000N Serisi aygıtları 802.1x, IPsec over WLAN, RADIUS, WEP, WPA ve WPA2 kimlik doğrulaması gibi çoklu güvenlik protokollerini destekleyen bir WiFi erişim noktasına (802.11b/g/n) sahiptir. Ayrıca, WLAN segmentleri için belirli güvenlik kuralları koyabileceğiniz amaca özel WLAN arayüzü bulunur. Ek olarak, kablosuz arayüz her biri farklı güvenlik politikaları ve şifreleme yöntemlerine sahip dört sanal erişim noktasına kadar bölünebilir.

[email protected] 500W Serisi aygıtları Super-G ve Genişletilmiş Menzil (XR) standardını destekleyen, kablosuz erişim noktasının menzilini ve network hızını arttıran bir WLAN’a sahiptir. Ayrıca, kablosuz networkler her biri farklı güvenlik politikaları ve şifreleme ayarlarına sahip çoklu sanal erişim noktalarına bölünebilirler. Uzaktan bağlanan kullanıcıların kimlikleri WPA2 gibi çeşitli kimlik doğrulama standartları kullanılarak sorgulanır.

Harici ADSL modemlere ihtiyaç bırakmayan entegre, yüksek hızlı ADSL modemlere sahiptir . Basit kurulum seçenekleri sunar. ADSL v2/2+, Annex A ve Annex B gibi en son standartlar desteklenir.

 
yazarAykut Göker

Yazı yazmayı çok seven ve hayatının her döneminde bu tutkusunu sürdürecek olan Aykut, kelimelere olan borcunu ShiftDelete.Net'te ödüyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Kimdir Şu Dijital Dadı?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Kaspersky daha kendi kodlarını koruyamıyor nasıl bilgisayarları koruyacak anlayamadım. Öcelikle Korsanların eline geçen kodlarını kurtarsın 😉

" Kimdir Şu Dijital Dadı? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kimdir Şu Dijital Dadı? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kimdir Şu Dijital Dadı? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "