Kinect Hangi Özelliklerle Geliyor?


14 Haziran 2010 Pazartesi 14:00
Kinect Hangi Özelliklerle Geliyor?

Teknoloji severlerin uzun süredir yakından takip ettiği Project Natal nihayet piyasaya sürülmeye hazır. Hollywood‘da kullanılan hareket yakalama teknolojisini baz alan ürün sayesinde hiçbir kontrol cihazı olmadan sadece el hareketleriyle yönetebilmek mümkün.

Microsoft bu sabah saatlerinde ortaya çıkan ve Natal‘in isminin KINECT olacağını iddia eden dedikoduları doğruladı. E3 oyun fuarına damgasını vuracak olan Kinect‘le ilgili ilk resmi açıklamalar gelmeye başladı.

Firma tüketicilere sadece bir kontrol cihazı sunmak istemiyor ayrıca bununla birlikte yeni bir konsol ve yaşam tarzını da oyunculara vaadediyor. Kinect‘i satın alacak olan tüketiciler aynı zamanda Xbox 360‘ın geliştirilmiş Slim versiyonuna da sahip olacaklar.

Microsoft eski nesil Xbox 360‘ların Kinect‘e karşı tam performans veremediğini fark ettiği için böyle bir yola başvurdu. Dün bir grup şanslı gazeteci ve firma yetkilisi Kinect‘in canlı gösterilerinden oluşan özel bir davete katıldılar. İşte bu davette yer alan kişilerin belirttiğine göre Microsoft‘un yeni ürünün özellikleri…

Kinect’in reklamını izleyin

Nintendo Wii‘nin aile konsolu imajını yıkmak isteyen Microsoft en büyük rakibine bu konuda meydan okuyor. Xbox 360, Wii’nin en güçlü olduğu pazar dalına giriş yapacak.

#http://video.shiftdelete.net/y/7b465201d23f642a38275a7bf7ce9356.flv#

Yayınlanan bu reklamda gördüğünüz gibi Kinect oyunları hem usta oyunculara hem de bu konuya yabancı kişilere hitap edecek. Microsoft‘un bu konudaki en büyük artısı ise grafikler. Wii‘nin grafikleri tasarruf önlemleri nedeniyle Xbox 360’ın çok gerisinde.

Sosyal yaşam sistemi kurdular

Microsoft, Kinect ile birlikte oyun konsolunda da yeni bir dönem başlatmayı hedefliyor. Wii‘nin oyun sistemi dışında PlayStation 3‘ün de online özellikleri firmanın ana hedeflerinden biri. Teknoloji firması bunun için özel bir oyun sosyal ağ sistemi hazırlıyor.

Sadece online oynanacak olan oyunlar Kinect‘in sistemine özel olarak tasarlanacak. E3‘de bu konuda ilk örnek olarak bir Star Wars oyunu tanıtılıyor. Oyuncular kendilerine özel bir karakter tasarlayacak ve online ortam üzerinden bir birleriyle ya da bot’larla savaşabilecek.

Microsoft iddialı bir Star Wars oyunu da hazırlıyor

Kinect’de bulunan mikrafon sistemi sayesinde kullanıcılar oyun sırasında bir birleriyle konuşabilecek. Örnek olarak gösterilen Star Wars oyununda kullanıcının sesinin karşı tarafa robot vari bir tonla ulaştığı görüldü. Oyuncular bu Star Wars yapımında ışın kılıcı kullanıp el hareketleriyle düşmanları etkisiz hale getirebiliyor.

Microsoft psikolojik olarak her oyuncuyu etkilemek istiyor. Bu sosyal yaşam sistemi sayesinde tüketiciler kendilerini gerçek bir oyun karakteri gibi hissedecek.

Çoklu oyuncu sistemi nasıl olacak?

Son yıllarda çoklu oyuncu sistemine sahip olan yapımlar tüketicilerin büyük ilgisini çekiyor. Kinect bu konuda oldukça iddialı bir sistem geliştirdi. Fuarda yapılan demo şovunda iki kişi farklı takımlara geçip  voleybol maçı yaptılar.

Bu çoklu oyuncu sisteminde kullanıcıların bir birlerine rakip olabildikleri gibi aynı takımda da yer alabiliyor.

Zıplamak mümkün mü?

Bu projeyle ilgili en çok merak edilen tüketicilerin oyun sırasında ne kadar çevik hareketler yapabilecekleriydi. Durumla ilgili en yaygın iddia ise Kinect‘le (Natal) oyun kontrol ederken zıplamanın mümkün olmayacağıydı.

Yapılan özel demoda bölünmüş ekranda kullanıcılar bir birleriyle futbol maçı yaptı. Maç sırasında yapılan hareketlerden sistemin zıplamayı desteklediği de anlaşıldı.

Sohbet özelliği nasıl olacak?

Microsoft, sohbet programlarının ve sosyal ağlarının gerçek gücünün fazlasıyla farkında. Ürününü satmak için bu platformu da sonuna kadar kullanmak istiyor. Xbox Live‘e eklenecek olan yeni sohbet sistemi sayesinde tüketiciler daha gelmişmiş bir chat ekranıyla karşılaşacak.

Normalde Xbox Live‘de bulunan 3D avatar özelliği Kinect’in kontrol sistemiyle birleştirilmiş. Artık sohbet ederken avatarınızın sizinle aynı hareketi de yapacak. Sohbet ettiğiniz kişiyle dans etmek de mümkün olacak.

Peki ya sanal hayvanlar?

Kinect sanal hayvan ve arkadaşlar konusunda da oldukça iddialı bir içerik hazırlıyor. Daha önce sanal çocuk Milo‘yla ilgili tanıtım videoları Microsoft tarafından yayınlanmıştı. Firma özel toplantısında yeni sanal hayvanlarını da tanıttı. Kaplan olarak tasarlanan bu sanal hayvanın en büyük farklılığı ise rakiplerine kıyasla daha fazla özelliği olmasıydı.

Hareket algılayıcı sayesinde kaplanı sevmek ve oyun oynatmak mümkün. Kinect‘in mikrafonu sayesinde ise hayvan sesli komutları da alıyor. En büyük farklılık ise hayvanın tüyleri ve kulaklarıyla bile oynamanın mümkün olması.

Satış tarihi ve fiyatı

Yeni özellikleriyle dikkat çeken Kindle’ın satış tarihi ve fiyat ne olacak? Bu konuda çeşitli iddialar var ancak Microsoft’a yakın olan kaynaklar satış tarihi için tek bir tarih veriyor. Kaynakların iddiasına göre Kinect kasım ayında satışa sunulacak. Fiyatının 150 doları geçmeyeceği belirtilen bu yeni kontrol sistemi sayesinde Microsoft en az 15 milyon yeni kullanıcı kazanmayı hedefliyor.

 

Firmanın şu anda kayıtlı 40 milyon ,  Xbox 360 kullanıcı bulunuyor. Yapılan araştırmalara göre bu kişilerin 30 milyon’ui profesyonel oyuncuyken geri kalan 10 milyon kullanıcı konsol konusunda fazla tecrübeli değil. Firma elle kontrol edilen menü sistemi ve basit arayüz sayesinde bu 10 milyon kişinin temsil ettiği acemi oyuncu kitleyi de etkileyi hedefliyor.

:: Microsoft’un Kinect projesi ilginizi çekti mi? Ürünü ve Xbox 360 konsolunu satın almak istiyor musunuz?Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Kinect Hangi Özelliklerle Geliyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kinect Hangi Özelliklerle Geliyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kinect Hangi Özelliklerle Geliyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
  2. 2 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
  3. 3 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
  4. 4 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
  5. 5 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
  6. 6 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
  7. 7 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
  8. 8 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
  9. 9 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
  10. 10 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!