Video Kameralar İçin Özel Üretildi


23 Şubat 2009 Pazartesi 12:56
Video Kameralar İçin Özel Üretildi

Yeni nesil ince ve şık, üstelik uygun fiyatlı bir HD video kamera satın almadan önce fazlasıyla dikkat edilmeli. Piyasaları süsleyen yeni nesil HD video kameralar her ne kadar ergonomik açıdan başarılı görünse de çoğu kez bazı özelliklerinden yoksun oldukları gözden kaçmamalı. 1080i veya 1080p HD kayıt özellikleri ile ilgi çeken bu ürünler çoğu kez yeterli bir depolama kapasitesine sahip değiller. Esasında böyle bir üründe depolama kapasitesinin düşük olması normal karşılanmalı. Üreticileri bu ürünleri mümkün olduğunca küçük yapabilmek için çoğu kes bir sabit disk’ten vazgeçebiliyorlar. Yinede bu kimseyi korkutmasın. Çünkü yeni nesil HD Video kameralarının hepsinde mutlaka bir SD kart yuvası yer alıyor.

 

SDHC kartlarda herhangi bir mekanik parça bulunmuyor. Bu yüzden verileri korumakta birebirler. 

Günümüzün SD kartları yüksek kapasitelere ulaşmış durumdalar. Ayrıca hızları da gayet iyi. Fakat bu çoğu kez bir HD video kamera için yeterli değil. Üreticiler işte bu yüzden SDHC hafıza kartlarını piyasaya sürmüş durumdalar. Bu kartlarının başlıca özellikleri, yüksek kapasitenin yanı sıra başarılı veri transfer hızları ile de ilgi çekmeleri. Yani özellikle HD Video kameralar veya profesyonel dijital fotoğraf makineleri için tasarlanmış olmaları.

HD Video Çekimi İçin Üretildi

HD teknolojisinin gelişimi ile birlikte mini DVD ve DV kasetlerin ömrünün sonuna yaklaşıldı. Bu ürünler, yerlerini bellek kartlarına kaptırmış durumdalar. Bunun başlıca nedeni de bellek kartlarının AVCHD formatını çok daha iyi desteklemeleri. Kingston bu özelliğin farkına varmış olmalı ki SDHC Video ürünlerini piyasaya sürdü. Bu yeni ürün ailesi, hem 1080i hem de 1080p video çözünürlüklerine uyumlu ve AVCHD formatını da çok daha iyi desteklemesi ile ilgi çekiyor.

 

SDHC hafıza kartları, HD Video formatı için vazgeçilmez veri depolama ürünlerin başında geliyor 

Kingston tarafından test merkezimize ulaştırılan SDHC Video, 8 GB kapasiteli ve Class 4 sınıfına (saniyede 4 MBveri transfer hızı) giren bir SDHC hafıza kartı. Bu ürün HD video kameralar için özel olarak üretildi. Öyle ki 8 GB’lık hafıza sayesinde herhangi bir takılma yaşanmadan 120 dakika çekim yapmak mümkün. Saniyede 4 MB’lık veri kayıt hızı, 1080i çözünürlüğünde bir video’yu zorlanmadan hafızaya alabiliyor.

Test Sonuçları

Bu ürünü her yerde kullanmak mümkün. Minik HD video kameralarından tutun, mp3 oynatıcıları ve hatta dijital fotoğraf makinelerine kadar. Kingston SDHC, denediğimiz tüm ürünlerde çok iyi çalıştı. Yaptığımız denemelerde bu ürünün video kamera seçmediğini gördük. Çektiğimiz videoları bilgisayara aktardığımızda herhangi bir takılma meydana gelmemesi hoşumuza gitti. Buna ek olarak Canon 450D ile yaptığımız seri fotoğraf çekimlerinde de iyi sonuçlar aldığımızı söylemeliyiz.

 

Kingston SDHC Video gerçekten başarılı bir ürün. Hem hızlı hem de güvenli.

Kingston, her bir ürününü %100 test etmeden piyasaya sürmüyor. Bu yüzden de özellikle hafıza kartı ürünleri ömür boyu garantili. Bu ürün yukarıda da dediğimiz gibi SDHC Class4 sınıfına ait. Bundan daha hızlısı saniyede 6 MByte’lık bir veri transfer hızına ulaşan Class 6 sınıfıdır. Tabi bu sınıf SDHC kartların çok daha pahalı olduğunu bilmelisiniz. Ayrıca şunu da belirtmekte fayda var. Piyasada bazı SDHC kartlarda, veri transfer hızı Mbps olarak veriliyor. Bu çoğu kes yanıltıcı olabiliyor. Çünkü Mbps değeri Megabit’e karşılık geliyor. Kıyaslama için bu değerin MB’a çevirilmesi (8 katsayısına bölerek) şart.

 

Kingston SDHC Video
Bellek kartı

Türü: SDHC
Kapasite: 8GB
Boyut: 24 x 32 x 2,1 mm
Ağırlık: 2,5 gr
Standart: Class 4 (4 MB/sn)
Format:
FAT32
Garanti: Ömür boyu

 
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Video Kameralar İçin Özel Üretildi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Video Kameralar İçin Özel Üretildi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Video Kameralar İçin Özel Üretildi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
  2. 2 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?
  3. 3 Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk! Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk!
  4. 4 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik
  5. 5 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi
  6. 6 Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme
  7. 7 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set! 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set!
  8. 8 Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG
  9. 9 C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik! C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik!
  10. 10 iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor? iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor?