Okunma

Kısa Mesaj Alkolden Beter


26 Haziran 2009 Cuma 08:48
Kısa Mesaj Alkolden Beter

Car & Driver dergisi tarafından gerçek hayat koşulları ile yapılan sürüş testlerinde, direksiyon başında SMS okuma veya yazmanın, alkollü araç kullanmaktan daha büyük tehlike arz ettiği ortaya çıktı. İki farklı sürücünün, bir Honda Pilot‘un direksiyonuna geçtiği testlerde, sırasıyla 35 mph ve 70 mph hızlarla sürücülerden çeşitli koşullarda fren yapmaları istendi.

Fren yapma sinyalinin, gösterge panelindeki bir ışık ile verildiği testte, sürücüler SMS okurken, SMS yazarken ve yasal alkol sınırında aracı frenlemeye çalıştı.

Sonuçlar Düşündürücü

35 mph(saatte yaklaşık 56 km) hızla yapılan testlerde, 22 yaşındaki sürücü Jordan Brown, SMS okurken 6,4 metre daha uzun mesafede durabilirken, mesaj yazarken bu mesafe 4,8 metreye düştü. Alkollü durumda ise fren mesafesindeki artış 2,1 metrede kaldı.

Öte yandan, 37 yaşındaki Eddie Alterman, aynı hızda SMS okurken durmak için fazladan tam 57 metreye ihtiyaç duydu. Mesaj yazarken 27 metre duruş mesafesini uzatan Alterman, alkollü kullanım sırasında ise 2,1 metre ekstra yol kat etti.

Her iki sürücünün 70 mph(112 km/s) hızla kat ettikleri ekstra durma mesafesini aşağıdaki tabloda görmeniz mümkün. Anlaşılan trafikte cep telefonunu kurcalayanlara yönelik caydırıcı cezalar hiç de gereksiz ya da abartılı değil.

:: Direksiyon başında SMS gelse okur musunuz?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Kısa Mesaj Alkolden Beter konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kısa Mesaj Alkolden Beter ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kısa Mesaj Alkolden Beter ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "