Okunma

Kişisel veri paylaşımı tehlike mi saçıyor?


02 Şubat 2019 Cumartesi 20:30
Kişisel veri paylaşımı tehlike mi saçıyor?

Günümüzde İnternet üzerinde yaptığımız kişisel veri paylaşımı, birçok şirketin ana gelir kaynağını oluşturuyor. Son olarak Facebook verileri satmakla suçlanmış ve Zuckerberg bu konuda ifade vermek zorunda kalmıştı.

Örneğin sosyal medya hesaplarımızda ya da flörtleşme uygulamalarında paylaştığımız bilgiler bile tehlikeli bir hale gelebiliyor. İşte Avustralya’da da küçük çaplı da olsa bu konuda ders niteliğinde bir gelişme yaşandı.

Kişisel veri paylaşımı ve tehlikeleri

Tinder adlı flörtleşme uygulamasını kullanan bir Polis memuıru, annelerimizden kalan soyunu sopunu araştırmayı biraz fazla abartmışa benziyor.

Polis memurunun, uygulama üzerinde eşleştiği kadınları Emniyet veri tabanında araştırdığı ortaya çıktı. Ve bunu da Tinder üzerinde paylaşılan bilgi kırıntılarını kullanarak gerçekleştirmiş.

Memurun bu eylemi ilk kez yapmadığı, Tinder dışında da buluştuğu kadınları veri tabanı üzerinde araştırdığı ortaya çıktı. Her ne kadar basit bir olay gibi gelse de uzmanlar, sosyal medyada paylaştığımız bilgilere dikkat etmemiz konusunda uyarıyor.

Sadece bir Polis memurunun bile küçük bir araştırmayla nelere ulaşabildiğini de uyarı olarak almak gerekiyor. Sosyal medya üzerinde beğenileriniz, film zevkleriniz, hangi mekanda ne yediğiniz gibi küçük ve önemsiz görünen bilgiler, dev şirketlerin havuzunda paylaşılıyor.

kişisel veri, tinder

Türkiye‘de dahil olmak üzere bir çok ülke kişisel veri paylaşımının korunmasına dair kanunlara sahip.

Buna karşın son yıllarda daha da yoğunlaşmaya başlayan kişiye özel reklamcılık pazarı da tam olarak bu kişisel veri paylaşımını temel alıyor. Bu verileri kullanan şirketlerde kanunlarda yer alan boşlukları ustalıkla kullanıyorlar.

Özellikle sitelere üye olduğunuzda sayfalarca süren hizmet ve koşullar ile ilgili maddelere bu konuda bir kaç madde sıkıştırılıyor. Bu tür bir belgeyi kabul ettiğinizde ise o sitede yaptığınız tüm bilgi paylaşımları kullanılabiliyor.

Peki siz ne düşünüyorsunuz, kişisel veri paylaşımları konusunda dikkatli davranıyor musunuz? Türkiye‘de de bu tür yetkisini kötüye kullanıp kişisel verileri kendi çıkarları için kullananlar var mıdır? Yorumlarınızı bekliyoruz.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Kişisel veri paylaşımı tehlike mi saçıyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kişisel veri paylaşımı tehlike mi saçıyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kişisel veri paylaşımı tehlike mi saçıyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "