Okunma

Kişisel Verilere AB Standardı Geliyor!


08 Ocak 2016 Cuma 17:30
Kişisel Verilere AB Standardı Geliyor!

Anadolu Ajansı‘nın kaydettiği habere göre tasarıda, kişisel verilerle ilgili kanunun uygulanmasını denetleyecek Kişisel Verileri Koruma Kurumu’nun kurulması ve 7 kişilik Kişisel Veriler Koruma Kurulu oluşturulması öngörülüyor.

Başbakanlıkla ilişkili olacak kuruluş, gerçek ve tüzel kişilerin uyumunu denetleme, bu konuda yapılacak şikayetler hakkında karar verme, veri sorumluları sicilini tutma ve konuyla ilgili düzenleyici işlemler yapma yetkisine sahip olacak.

Kişisel verilerin işlenmesi konusunun da düzenlendiği tasarıya göre, veriler, kişilerin açıkça rızası olmadan işlenmeyecek.

Kişisel Verilere Özel Koruma

Yasanın hayata geçmesiyle, muhafaza edilmesine artık ihtiyaç duyulmayan veriler silinecek, yok edilecek veya anonim hale getirilecek. Kişisel veriler, kural olarak ilgilinin açık rızası olmaksızın üçüncü kişilere aktarılamayacak.

Kişisel verilerin yurtdışına aktarılmasına da güvence getiriliyor. Kişisel veri, gerekli güvence bulunmayan ülkelere, “yeterli korumanın sağlanacağının” iki tarafın veri sorumlusu tarafından yazılı olarak taahhüt edilmesi ve kurul tarafından izin verilmesi halinde aktarılacak.

16-01/08/asdd-1452265318.jpg

Cezalar Artıyor

TCK’nın 135. maddesinde yer alanhukuka aykırı kişisel verileri kaydeden kimseye bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası verilmesine” yönelik düzenleme aynen korunacak. Kişilerin siyasi, felsefi veya dini görüşlerine, ırki kökenlerine, ahlaki eğilimlerine, cinsel yaşamlarına, sağlık durumlarına veya sendikal bağlantılarına ilişkin özel nitelikli verileri kaydedenlere verilecek cezalar, yarı oranında artırılacak.

Tasarı, Bakanlar Kurulu‘nda imzaların tamamlanmasının ardından, TBMM’ye sevk edilecek.

:: Yeni yasa hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Kişisel Verilere AB Standardı Geliyor!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Windows 10 tüm kişisel verilerimii alıyor onunla başa çıkın ilk önce.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    bu süper olur sadece tc kullanılsın geri kalan kimlik bilgileri devlete kalsın…

  3. SDN Okuru dedi ki:

    aslında firmalar sadece tc no kullansa. isim ve nüfüs bilgileri sadece devlette dursa. arabulucu devletin sitesi üzerinden kredi sözleşmelerini vb dijital olarak imzalasak

" Kişisel Verilere AB Standardı Geliyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kişisel Verilere AB Standardı Geliyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kişisel Verilere AB Standardı Geliyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "