Okunma

Kişisel veriler için gelen mesajlar ne anlama geliyor?


07 Nisan 2018 Cumartesi 13:05
Kişisel veriler için gelen mesajlar ne anlama geliyor?

Facebook skandalı tartışılmaya devam ederken, ülkemizde faaliyet gösteren firmalar dün sabah saatlerinden bu yana kullanıcılara ” Kişisel Verileriniz Hakkında Bilgilendirme ” başlıklı e-posta ve mesajlar göndermeye başladılar.

Onlarca farklı firmanın gün içerisinde aynı içerikte e-postalar göndermesi bazı kullanıcıların endişelenmesine neden oldu. Bizde sizden gelen geri bildirimler sonrasında, kişisel verileriniz hakkında bilgilendirme nedir? ve kişisel veriler için gelen mesajlar ne anlama geliyor? gibi sorulara cevap verme gereği duyduk.

Kişisel Verileriniz Hakkında Bilgilendirme mesajları nedir?

Bilgilendirme e-posta ve mesajlarının gönderilme nedeni, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması kanunu. 7 Nisan 2016 tarihinde günü yürürlüğe giren bu kanun, kişisel verilerin işlenmesinde özel hayatın gizliğininin yanı sıra temel hak ve özgürlüklerin korunması için önemli düzenlemelere ev sahipliği yapıyor.

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu

Peki, firmalar e-posta ve mesajları neden aynı gün gönderdi? Bu sorunun cevabını alabilmek için, kanun maddelerinden birisine göz atmak yeterli;

” Bu Kanunun yayımı tarihinden önce işlenmiş olan kişisel veriler, yayımı tarihinden itibaren iki yıl içinde bu Kanun hükümlerine uygun hâle getirilir. “

Kısacası, 7 Nisan 2018 firmaların gerekli düzenlemeleri yapması için son tarihti. Bu kapsamda kullanıcılar kanuna uyum sağlandığı konusunda bilgilendirildiler.

Yükümlülüğünü yerine getirmeyen firmalara 5 bin TL ile 100 bin TL arasında idari para cezası kesilecek. Verileri tutan ve işleyen işletmeler yükümlülüklerine uymadıklarında ise 1 milyon TL’ye ulaşan para cezaları ile karşılaşacaklar.

:: Kişisel verilerin korunması kanunu hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Kişisel veriler için gelen mesajlar ne anlama geliyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kişisel veriler için gelen mesajlar ne anlama geliyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kişisel veriler için gelen mesajlar ne anlama geliyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "