Okunma

Dünden Bugüne Knight Online


05 Şubat 2016 Cuma 20:00
Dünden Bugüne Knight Online

Bir dönemin hayatını esir alan, iyi kötü birçok anıya ev sahipliği yapan, yuva yıkan, yuva yapan ülkemizin MMORPG tarihinde belki en büyük öneme sahip olan Knight Online Steam’de yer alması ile tekrar gündeme geldi. Hazır insanlar nostaljiyi yaşamak adına oyuna dalmışken bizde eski, gerçek Knight Online’a göz atalım.

Mazisi oldukça karanlık olan hakkında birçok dedikodunun konuşulduğu oyunu biraz aydınlatmaya başlayalım. Söz konusu tarihlerde değişiklikler olabilir. Yabancı sunucularda yapılan değişiklikleri ülkemize geliş tarihi maalesef 1-2 yıla kadar uzayabiliyor.

Knight Online öncesi

Her şey Noah System’ın geliştirdiği oyunun Knight Empire adı altında Haziran 2002’de beta sürümünün piyasaya sürülmesi ile başladı. Ülkemizde daha internet yaygınlaşmamış, evlerde nadiren internet erişiminin olduğu bu yıllarda elbette oyundan haberi olan çok insan yoktu. Seviye sınır 65 olmakla birlikte bugün oynadığımız Knight Online ile pek alakası yoktu.

Ülkemize resmi olarak 10 Aralık 2002’de gelen Knight Empire, internet kafeler aracılığı ile yavaş yavaş yayılmaya başlanmıştı. Oyunlar ile bilgisi olan küçük kitle Ultima Online, MU Online, EverQuest gibi klasik oyunlara bir alternatif arayışına girmiş ve Knight Empire ile tanışmıştı. Bu yıllarda hala değeri bilinmemişti ve tek sunucuda oynayan küçük kitle kendi arasında yarışıyordu.

28 Ekim 2003’te Piana Breth’te değişikliler yapılıp sunucu sayılarında artışa gidildi. Sunucularda oyuncuların oyuna daha rahat giriş yapabilmesi için kanallar açıldı. Ülkemizde hala gizemli halini korumaya devam ediyordu.

Knight Online devri başladı

2004’te artık Knight Online adını taşıyor ve ülkemizin gençliğini ele geçirmeye hazırlanıyordu. K2Network oyunun altın çağını yaşamaya başladığından habersizdi. Ülkemizde de 2004’ten sonra hızlı genişleyen bir kitleye sahip olan oyunun kilit noktası internet kafeler olmuştur. Okuldan kaçıp K(ı)night Online oynamaya giden genç kitle oynayan büyüklerin başına toplanıp merakla oyunu izler, oynamak için sabırsızlanır hale gelmiştir.

Oyun içerisinde keşfedilen yeni kasma mekanları, düpe denilen eşyayı kopyalamanızı sağlayan taktik, MSN koxp ve daha nicesi 2004’ü takip eden dönemde çıkmıştı. Oldukça zor olan karakter gelişimi insanların saatlerce bilgisayar başından kalkmamasına sebep oluyordu. “Knight Online hayat offline” gibi dönemin ergen kitlesini temsil eden laflar türemiş ve ne kadar ciddiye aldığımızı gözler önüne sermişti.

16-02/05/knight-online.jpg

Knight Online yükseliyor!

2006-2007 yıllarında oyun tam bir patlama yaşamıştı. Her kesimden oyuncu tek bir platformda buluşuyordu. Kolay öğrenilmesi, kolay oynanış ve basit görevler sayesinde Türk oyuncusu oyuna kısa sürede alışmıştı.

İnternet kafelerde geleceğini yakan nesil aşağı yukarı bu dönemde Knight Online’ın büyüsüne kapılmıştı. Yeni açılan birçok sunucu bile bu çılgınlığa yetmemişti.Premium üyelik satışları tavan yapmış, alınan harçlıklar hiç düşünülmeden Premium almak için harcanmış, yetmemiş eşya satışları başlamıştı.

Adını bütün sunuculara duyuran efsane oyuncular türemiş, savaş ve etkinlik saatlerinde bilgisayarların donması sebebiyle oyun oynamak imkansız hale gelmiştir.

Bende Knight Online ile bu dönemde tanışmıştım. Evimize ilk internet geldiği gün ağabeyim hemen Knight Online’ı indirmeye koyulmuştu. Ne yaptığını söylediğinde bekle ve gör demişti. Sonraki dönem oynadığı Rogue karakterinde 7 ve 8’e basarak minor heal basarken bulmuştum kendimi.

Daha sonra kendimi oyunu öğrenmeye adamış, karakterim her seviye atladığında sevinçten deliren bir haldeydim. MSN koxp işini öğrenmek için el-göz koordinasyonumu geliştirmiş ve başarılı olmamın sonucu bilgisayarı sabahlara kadar açık bırakma şereflendirmiştim.

Hepimizin başlangıç hikayesi aşağı yukarı buna benzerdir. Arkadaşlarınızdan, akrabalarınızdan, internet kafedeki çılgın Asas oyuncularından öğrenip başladık bu oyuna. Moradon’un kapısından geçip kestiğimiz ilk solucanı hangimiz unuttu ki?

16-02/05/knight-online-1.jpg

Bir Knight Online klasiği: Moradon

Hakkında destanlar yazılabilecek olan Knight Online’ın dünyasına elbet bir kez de olsa girmişsinizdir. Apostle’da saatlerce kasmış, eşyanızı geliştirirken anvilde beyaz ışığı beklemiş, CZ’de nefretinizi kusmuş, “abi 5k tp parası” demişsinizdir. Kim yapmadı ki bunları?

Notların düşüşü kadar devamsızlığın yükselişi yüzünden aileden azar yemek, bütün parayı internet kafede Knight Online oynamak, Premium veya eşya satın almak için harcamak dönemin farz olan etkinliklerindendi.

Knight Online sayesinde PK’larda oyuncuları küfür dağarcığı genişlemiş, eşya geliştirirken ezberlenen dua sayısı artmış ve oyuncularda sigara parası bile bırakmayarak bir başarıya imza atmıştır. Knight Online sadece bir oyun olmanın dışında halkın sesi de olmuştu. Moradon’da ay yıldızlı pelerini olanlar teröre karşı yürüyüşler bile düzenlemişti.

Fire Drake ve ardından gelen New Moradon güncellemeleri oyuna bambaşka bir tat katmıştır. Moradon’un yenilendiği gün herkes çılgınlar gibi haritayı keşfet çıkmış, oyuna eklenen evcil hayvan görevini yapmak için sıralar oluşmuştu.

Yapılan boss etkinlikleri bütün bilgisayarları kitlemiş, ekran yeniden geldiğinde ölmüş olduğumuzu fark etmiştik. Felankor’dan eşya düşürebilen insanlara ilah gözüyle bakılmış, daha iyi olabilmek için saatlerce Eslant’ta boss arayışına çıkılmıştı.

Knight Online devri kapanıyor mu?

Sektörün devi Knight Online 2009’dan itibaren derin yaralar alıp oyuncu kaybetmeye başlamıştır. 2011 yılında Entity Game oyun haklarını satın alıp kurtarmaya çalışsa da pek başarılı olamamıştır. 2013 yılında ismini NTTGame olarak değiştiren şirket yeni bir oluşum haline bürünüp Türk oyuncuların gönlünü almaya çalıştı. Geçtiğimiz ay Steam’e eklenen oyun eski oyuncuları tekrar görmek için sabırsızlanıyor. Peki Knight Online’ın düşüşündeki sebepler nelerdir?

Ücretsiz olarak oynayabildiğiniz oyunda hepimizin bildiği gibi Premium üyelik büyük bir sorundu. Üç çeşit üyelikten herhangi birini almazsanız hem oyunda gelişmeniz zorlaşıyor daha da kötüsü oyuna giriş yapmanız imkansız bir hal alıyordu.Haliyle oyuncular her ay düzenli para vermek zorunda kalıyordu.

İş bununla da bitmiyor, eşya satışları parası çok olanın sizden çok daha iyi olmasına neden oluyordu. Oyunun ünlü olduğu dönemde internet kafe sahipleri Premium üyelik satışının yanı sıra eşya alım-satımı ile ilgileniyordu. Eşyaları geliştirmenin zorluğunu bilmeyeniniz yoktur. Araba karşılığında satılan eşyaların var olduğu bir oyundan bahsediyoruz.

Bunların yanı sıra hiçbir zaman kesin çözüm bulunamayan birçok hile mevcuttu. Heaven Fire adı verilen koxp sayesinde oyunun sınırlarını aşabiliyordunuz. Ücretli olan bu koxpun arkasında yayıncı şirketlerin olduğu ve ekstradan para kazandıkları bu sebeple izin verildiği de dönemin ünlü dedikodularındandır. Oyundaki oyuncuların azalışının tek sebebi para değildi.

Knight Online’ın altın çağının bitişinin arkasında elbette yayıncı firmalar vardı. Art arda yayıncı firma değiştiren Knight Online bir türlü dikiş tutturamaz hale gelmişti. Oyundan uzaklaştırılan oyuncular isyan etmekte, fiyatlara karşı çıkmakta ve daha iyi hizmet beklemekteydi.

Üzgünüz ki kimse bu çağrılara cevap vermedi. Şirketlere yollanan onlarca mail cevapsız kaldı ve oyuncularla oyun arasında bir duvar örülmeye başlandı.

16-02/05/knight-online-2.jpg

Bu durumu kurtarmak için yapılan onca çalışma oyunu eski günlere götürmeye yetmedi. Yeni eklenen sınıf ve birçok içerik eski oyuncuları çekmeye yetmedi. Noah System’ın Knight Online 2 olarak gösterdiği tamamıyle yenilenmiş olan Kingdom Online bile eski günlerin yerini tutmadı.

Altın çağdaki oyuncular artık büyüdü, iş sahibi olup çoluk çocuğa karıştı. Belki de eski günleri göremememizin en büyük sebebi budur. Eski günleri özleyenlerin girişimleri olan özel sunucuların hali de gözler önünde. Her ne kadar denenirse denensin o günler asla gelmeyecek gibi gözüküyor…

:: Sizin Knight Online anılarınız nelerdir?
yazarFatih Koç

Bilgisayar Mühendisliği okuyan Fatih, bir yandan da teknoloji, oyun ve sinema sektörüyle ilgileniyor. İnternet ile tanıştığı günden beri MMO oynuyor ve oyun yapımcısı olma yolunda ilerliyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

47 yorum - “Dünden Bugüne Knight Online”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ahhh ah hayatımızın 24 saat uyumuyok carı kasıyok 80 olduk bu sefer item derdine düstük dünya kadar parayla gb aldık 83 cıktıktan sonra oyun bozuldu artık kimse ugrasamaz cunku biliyorlarki iyi bi car dizmek için ya 1 yılını feda edecez yada paran olacak 1 haftada dizecen bide oyun artık güvenirligini yitirdi carlar soyuluyor hack ler koxplar basını aldı gidiyordu 80 lvl kale gibi olsanda 70 lvl okcu seni perişan esiyo gittigi yerde sana vuruyo yani kısacası oyun kurucuları karınları doydu oyunu bosladılar ama halen 2 cocuk babası oldum şirket sahibiyim genede ara sıra otantikle fuu ile hecatonchires ile teeeeeee ile daha nice arkadaslarla gecirdigimiz gunlerin videosunu izliyorum hangi memleketli olursak olalım bir birimizi iyi tanıyorduk artık iyi gunlerdi o zoman…

  1. Anonim dedi ki:

   Manes’ten selamlar.

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  5 yıl günde 18 saat

 3. Kaan dedi ki:

  Ne kadarda guzel ***** gunlerime geri dondum ***** 1453 patchde eski maradonda kalmaliydi ***** cikinca solucanlar ilerde derenin orda direwolflar falan efsane ***** fp yi 300 m ye satardim .ey gidi vunler ey diyorum 🙂

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bir gün show haber internet cafeye geldi ve en iyi oyuncuyla röportaj yapmıştı. Muhabir sordu neden bu kadar çok seviyorsunuz ve oynuyorsunuz bu oyunu? Çocuk cevapladı Tarkan bu ülkede ne kadar ünlüyse ben de bu oyunda okadar ünlüyüm demişti.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Ya kardan adamlar.. Yumruklayıp kutu düşürdüğümüz kardan adamlar..
  Hayatımın en güzel yıllarıydı..

  1. Batur dedi ki:

   İşte oyunun kilit noktası 🙂 O kardan adam etkinliği yok mu….Gelmez daha!

 6. SDN Okuru dedi ki:

  hileler ve koxp lar yüzünden oyunu bıraktık hile kops olmasa tekrar oynanabilinir

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Evet araba karşılığında yanımda char verilmişti kafayı yemiş millet

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Oyunun efsaneye dönmesinin sebebi arkadasların dedikleri gibi, cok zayif ve tarihi eser olan programlama dosyalar ve bundan doğan hile hurda koxp ve turevleri, gm lerin ilgisizlikleri ve free playdan , vip playa donmesi. yani parasi olanın kazandigi, kaziklandigi bir sisteme donusmesidir. 3 tane pre, scler ve trina gibi birkac envanter neyimize yetmiyordu

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Bir efsaneydi bir efsaneydi senle beraber olmak…:D

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Güzel makale olmuş

 11. SDN Okuru dedi ki:

  1299 patch deki ilk calan muzik …knight online hayat offline

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Hepinizin ortak sorunu koxp ama hepinizde kullandiniz

 13. SDN Okuru dedi ki:

  koxp denen hilenin cz de açılması, gm lerin sorumsuz tavırları ve el altından ve char item satışları, akıl almaz güvenlik açıkları, dupelerle beraber 2009 yıllarında tükenmiş, ununu elemiş eleğini asmış tır, zamanının en çok bağımlılık yaratan mmorpg' si olarak, pvplerde bir dönemin neslini tüketen bir oyun olarak tarihe geçsede günümüzde grafik teknolojisi ve oynanım açısından oldukça geride kalmış kendini geliştirememiş bir minecraft edasında varlığını sürdürmüş ve yok olmaya yüz tutmuştur.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  2006da basladim 2010 bıraktim. Iyikide biraktim. Gunun yarisini aliyordu. Bu oyun. Ama kim ne derse desin o zamanin en guzel oyunuydu.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Shiftdelete'de okuduğum en kötü yazılardan biri. Böyle haber yapılmaz böyle bir teknoloji devi portala cidden yakışmayan bir yazı. Oyunla ya da oyunlarla ilgili tonla kavram var ve hiçbir kavramı açıklama gereği duyulmamış. Kişisel bloğa yazar gibi yazı yazılmış.

  bu kısım yazıya ilişkin eleştiriydi.

  Knight Online'ın düşüşünden bahsederken patlayan MMORPG oyun sektöründen bahsedilmemiş. KO oyunda premium hesaplarla insanların cebine göz dikmişken sektöre giren Metin2 Türkiye'de KO'nun elinden aldı liderliği fakat Metin2'den bahsedilmemiş. KO düşmemiş Metin2 tarafından düşürülmüştür.

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Knight Online metin2 denen saçma oyun düşürdü diyen bebeler biz kafede onları kaldırıp Knight oynardık 20 kişi metin2 tamamen saçma bir oyun

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Hilenin önüne geçmedikten sonra, Metin2 olmuş, KO olmuş hiçbirinin kıymeti yok. Oyunlarda tonlarca yenilik yapıyorlar ama (belki de) bilinçli olarak hileyi engellemiyorlar.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Zamaninda cok iyiydi. Devrin otesindeydi. Ama artik o kotu grafiklerle ve demode gorevlerle is yapmaz. Bizim nesil coktan unileri bitirdi bir cogu coluk cocuga karisti. Zaten bu kitleden bir beklentileri olmasi anlamsiz. Yeni nesil icinde yeterince kaliteli bir oyun degil. Hersey paraya donmus sanirim sagda solda okuduklarima gore. O civcivi patlatip 500k para alicaz diye ugrasir dururduk 😀 abyss gem dusurmek icin gunlerce solucan keserdik. Full plate +1 duserse sansa kraldik 😀 nerden nereler geldi oyun.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Bu oyun benim okul hayatımı bitirdi şimdi sabah 8 akşam 8 textilde çalışıyorum cafelerde sürekli sigara içilmesi ve benimde günde 8-9 saat cafede olmamdan dolayı ciğerler iflas etti şu anda 100 metre koşsam nefes nefese kalıyorum kısacası hayatımı karartı ama o günleri çok özlüyorum

 19. SDN Okuru dedi ki:

  knight online civciv Rip dediğimiz gün bitti… knightın bali kaymağı ezik olmaktaydı +8 wood stafa saatlerce bakarken bi amacı vardı bu oyunun… Şimdi ideal bi pk yapmak için 6000 lira yatırıp aylık 80 lira premium ve sc ler için para odiyceksin… pvp serverlar da bu noktada başlamıştı ya daha neler neler anlatılırda bu oyunla ilgili başına doğru düzgün adamlar geçmedi o mahvetti bu oyunu…

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Hayatımı bipletti.

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Oyun ne zaman el değiştirdi,o zaman açık bulundu. Hiç unutmam adamın biri maradonda parti kurup bütün herkesi kesip biçti.. Sonra düzelir, 10 lar çoğaldı derken 8 yılımı verdim. Çok şükür tam zirvede bıraktım. Arada girip bakıyorum da iyiki bırakmışım diyorum. 🙂

 22. SDN Okuru dedi ki:

  G�z�m doldu ne g�nlerdi Knight�n en eski oyuncular�ndan�m ne g�nler ge�ti d�nyan�n gelmi� ge�mi� en iyi pvp oyunu yani ordaki combo vs parti vsleri hi�bi oyunda yok �uan hi�bir online oyun knight kadar ger�ek�i ve zevkli de�il bunu ilk g�nden geli�imini g�ren biri olarak s�yl�yorum tek istedi�im hilesiz ve her�eyin para olmad��� bir oyun.

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Efsaneler ölmez sadece şekil değiştirir.

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Zamanın da knight a bi girdim sonra yan silkroad oynayi gordum dedimki bu oyunmu. Çıktım sroya başladım

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Demode oldu bu oyun hala oynayan varsa anca para mevzusundandır

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Çok güzel bir yazı olmuş.

 27. SDN Okuru dedi ki:

  Fatih Koç oyunun tarihini sanırım yanlış anlatmışsın. Gözden geçir istersen. Zaten 2006-2007 döneminde başladığını söylemişsin, o dönemin öncesine ilişkin kronolojin hatalı. Breth-Piana değişikliği 2005 te olmuştur, breth-piana olan sürümün adı knight online idi, o sene gelen değişiklikle knight empire olmuştur.

 28. SDN Okuru dedi ki:

  knight değilde metin 2 süperdi….

 29. SDN Okuru dedi ki:

  Belkide efsane geri dönmüştür…

 30. SDN Okuru dedi ki:

  Yeni oyunda trade ve merchant açmak için paralı üyelik şartı ***** koxpu hilesini genius adı altında yasal olarak süreli satışı ***** saçma sapan bir sistemde herkes önce archer olup kolay para kasıp oto loot yapıyor sonra blade dönü***** priest warrior yok ***** dandik ***** zaman ve para tuzağı.Ücretsiz hiç bir şekilde ***** önüne geçmek için steame geç***** fasa fiso…

 31. SDN Okuru dedi ki:

  Vallahi steam serverini duyunca 6 arkadas tekrar başlayalım dedik ama oyun sarmadi bizi. Karakterler kanatlanmis. Bin tane görev gelmis. Zaten maradon a da alışamamıştık. Bıraktık mecbur. Warface ye devam. Fps eskimez 🙂

 32. SDN Okuru dedi ki:

  Halen oynamaya devam

 33. SDN Okuru dedi ki:

  Oyunun yeni hali hiç iyi değil nerde o eski knight :d

 34. SDN Okuru dedi ki:

  Aga sw pls. Araba mubabbeti gercekten dogru bi abim arabaya karsilik 2 tane felankor mu ne almisti bide baska bi kafeye keygen hacki kurmaya giderdik hadi buda son olsun arabayi veren adamin sifreye bakarken yakalanip arkadasla efsaneeee mi efsaneee bi dayak yemistik kafeye bi daha almadilar tabiki 😀

 35. SDN Okuru dedi ki:

  Ulan 2005 de akşam internet kafeye girerdik kafe sahibi üstümüze dükkanı kitler giderdi sabah gelir açardı şu oyun başında geçirdiğim zamanın yarısını kitap başında geçirseydim ilah olmuştum 🙂

 36. SDN Okuru dedi ki:

  Zamanında çok sayıda oyuncuyu üzdü bunlardan biride benim aylarca pazar yaparak kastığım itemlerim çöp oldu hileler yüzünden eskisi gibi artık başına oturupda sabahlara kadar kasıp tekrardan item yapasım gelmiyor bu oyuna güven olmaz pwp ler bile daha iyiydi knight online tarih olur

 37. SDN Okuru dedi ki:

  Hayatsız abim 21 yaşında ve tüm gün .ıçını kaldırmadan bu oynuyor !

 38. SDN Okuru dedi ki:

  Hey gidi günler

 39. SDN Okuru dedi ki:

  aga,ezik, allah rızası için bir mana parası, ne günlerdi be üniversiteyi onun yüzünden uzatıyordum ,+9 raptor basayım derken sinirlenip tum paramı fakir fukaraya dağıtmıştım 14 milyar coins…… o zamanlar zevki baska idi gercekten piyasa vardı kristalleri 500 k dan toplardımm piyasada ne kadar varsa sonra kristal kıtlıgı olurdu 2 milyondan piyasa ya sürerdim ikinci charda ne kadar satan varsa toplardı.Bildiğin karaborsacılık yapıyordum :))

 40. SDN Okuru dedi ki:

  Gözyaşlariyla okudum 🙂

 41. SDN Okuru dedi ki:

  Ağlattın…

 42. SDN Okuru dedi ki:

  Oyunun en büyük problemi para delisi olan yayıncılar ve dozunu kaçıran yönetilemeyen bi yönetmen lik anlayışı Sorun şu ki kosp lar en büyük problemi. Neden hileli bi oyun û oynayalım ki? 2. Büyük sorun güvenlik sorunu oyunda hiç bir şekilde en ufak güvenlik önlemi alınmadı eşyalar çalındı trade hilesi daha niceleri başlıca problemler keylogger hileleri , bu yüzden 500 milyonluk itemim çalındı neden oynayalım ki? Bu kadar başarısız bir güncelleme trafiği olamaz her hafta gelen patxhler in 1 sinde açıklama yok Knight online nın resmi sitesi hangisi denilen sorular ne kadar komik değilmi bu kadar kötü bi yönetim olamaz , kralların riot tarzı yönetilen oyundaki gm lerin varlığı yokluğu belli olmaması ve daha bir sürü sorun , 2003 de başladım ara ara bırakmama rağmen 2012 de tamamen bırakma kararı aldım ve mutluyum

 43. SDN Okuru dedi ki:

  yıllarımızı çaldı . çalmaya devam :))

" Dünden Bugüne Knight Online konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünden Bugüne Knight Online ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünden Bugüne Knight Online ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "