Okunma

Konsol Savaşlarında Son Durum


06 Temmuz 2009 Pazartesi 07:10
Konsol Savaşlarında Son Durum

Microsoft’un Project Natal‘ı ve 1 TB’lik Xbox360 modeli, Sony’nin PlayStation Eye‘ı, Nintendo’nun Wii HD‘si, 2010 yılında konsol dünyasını bekleyen yeniliklerden bazıları. Üç firma da rakiplerinin duyurduğu yeni geliştirmelere ve teknolojilere, vakit kaybetmeden karşı bir teknolojik hamle ile cevap vermeye çalışıyor. Satış rakamı olarak Amerika’da uzun süredir liderlik koltuğunun sahibi olan Microsoft, Avrupa ve Asya piyasalarında da üstünlüğü ele geçirmek için Sony ile çekişmesini sürdürüyor. Asya’da rakiplerinin olmadığını düşünen ve ezici üstünlüğün tadını çıkaran Nintendo ise Wii ve DS ile Avrupa’da da satış grafiğini yükseltmek için elinden geleni yapıyor.

Piyasa uzmanları Sony‘nin PS3 ile oyun yapımcılarından yeterince destek göremediğini, oyun çeşitliliğinin X360 ile kıyaslanınca yetersiz kalmasının nedeninin de bu durum olduğunu belirtiyorlar. Microsoft halen Xbox360’ı erken piyasaya sürmenin meyvesini yiyor, Sony ilk başlarda bu durumun kendilerinin piyasadaki konumlarına hiçbir şekilde etki etmeyeğini açıklamış, PS3’ün doğrudan zirveye yerleşeceğini ima eden açıklamalar yapmışdı. Fakat son 2 yılın istatistik sonuçları, her ne kadar Sony kabul etmese de, Microsoft ve Nintendo‘dan yana. NPD ve Wedbush Morgan gibi araştırma ve analiz kuruluşları, Microsoft‘un Project Natal’ının 2010 yılı için firmaya pek bir avantaj sağlamayacağını belirtiyor ve 2010 yılı için bahislerini Nintendo’dan yana oynuyorlar.

:: 2010 yılında en çok satan konsol hangisi olur?

Yazan: Rumi Çabuk
yazarAykut Göker

Yazı yazmayı çok seven ve hayatının her döneminde bu tutkusunu sürdürecek olan Aykut, kelimelere olan borcunu ShiftDelete.Net'te ödüyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Konsol Savaşlarında Son Durum konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Konsol Savaşlarında Son Durum ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Konsol Savaşlarında Son Durum ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "