Okunma

Konsolların geleceği nasıl olacak?


24 Nisan 2017 Pazartesi 03:00
Konsolların geleceği nasıl olacak?

Yıllardan beri video oyun konsolları hakkında yaptığı analizlerle ünlenen ve şu anda Pachter Factor adlı bir şovun da sunucusu olan Michael Pachter, Sony’nin konsol piyasasındaki dominasonunu neden kaybedeceği ile ilgili önemli sözler sarfetti.

Konsollar ölür mü?

Twitter üzerinden kendisine yöneltilen sorulara yanıt veren Pachter’e sorulan en önemli soru da “Konsol jenerasyonlarının artık yok olmasının ardından, Sony’nin dominasyonunu kaybetmemesi için ne yapması gerekiyor?” sorusuydu.

17-04/24/maxresdefault-1.jpg

Pachter bu soruya, “Bundan sonra konsollar için ayırt edici özellik kesinlikle yazılım olacak. Yazılım geliştiği anda konsollara ihtiyaç duyulmadan oyun oynanabilir hale gelecek ve bu da PlayStation’ın dominasyonuna son verecek. Bahsettiğim bu süreç 2 ya da en geç 3 yıl içerisinde gerçekleşecek ve 2020 yılına geldiğimizde oyunları PC’nize indirerek TV’nizde oynama şansınız da olacak.” şeklinde yanıt verdi.

Yani Pachter aslında PlayStation’ın dominasyonundan bahsederken, konsolların yerini yavaş yavaş akıllı telefonlar ve PC’lere bırakacak olmasından söz ediyor denebilir.

Fakat kendisinin unuttuğu bir nokta da PlayStation Now olarak gösterilebilir. Zira birçok analist bulut sistemiyle video oyunlarının oynanmaya devam edeceği hakkında ciddi iddialara sahip.

:: Sizce konsolların geleceği nasıl olacak?
yazarMurat Sağlam

Medya ve İletişim bölümünde yüksek lisans yapmakta olan Murat; oyun, sinema ve teknoloji dünyasıyla yakından ilgilenmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

15 yorum - “Konsolların geleceği nasıl olacak?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  da nalaka yazanlarla senin dediğin

 2. SDN Okuru dedi ki:

  artis ne arar la bazar da

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Konsollar hiçbir zaman yerini pc ye bırakmaz kulvarlar farklı sadce cd sistemi değişebilir o kadr sony bu işin öncüsü pc biter konsollar herzaman yerini korur

 4. SDN Okuru dedi ki:

  O değilde arkada hep xbox 360 oyunları var.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Amerika da Ulusalcılık son dönemde aşırı milliyetçiliğe dönmüş durumda. Resimdeki abimiz yerli malı yurdun malı diyor. Sony japon olduğundan tercihler amerikan malı olan xbox a kaysın istiyor mücadelesini bu yönde sürdürü***** xbox ın alacağı yol var daha.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  xbox one s im şekil önümden çekil ps

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Konsollar eğer 4K 60fps verirse, sanal gerçelik gözlükleri için evrensel destek sunarsa (mesela sony ps x oculus rift desteklese diyorım), Birde gold üyelikleri ucuzlarıylarsa geleceği devam eder. Yoksa herkes bilgisayar tercih edecek.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Bıraksın bu işleri bence. Konsolda oyun oynamanın rahatlığı Pc de yok. 8000 tl lik pc aldık yok sürücüsünü güncelle. yok bilmem ne yazılımını güncelle onu ayarla bunu ayarla derken oyunun ortasında windows hatayla karşılaştı diye oyun kapansın. Daha PS4 te bir kere başıma gelmedi oyunun donması veya kapanması. Konsola devam…

 9. SDN Okuru dedi ki:

  arkaya xbox oyunlarını dizmiş konuşuyor. hayal görüyor amcam.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Yav he.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Sacma sapan konusmus böyle şey olmaz kafayı yemiş

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Bence tüm konsol bir kolun içine taşıyıp miracast kullanarak görüntü ekrana yansısın. Nintendo biraz daha çağa ayak uyduruyor ama Microsoft ile sony fazla uyduramıyor hala tv ye bağlanan konsol yapıyor.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  İyi sallamışsın. Sony bu işin kitabını yazmış bir tane rakibi var sen playstation biter diye rüya gör

" Konsolların geleceği nasıl olacak? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Konsolların geleceği nasıl olacak? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Konsolların geleceği nasıl olacak? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "