Okunma

Bu Numarayı Yemeyin


21 Aralık 2008 Pazar 12:27
Bu Numarayı Yemeyin

Korsan yazılım kullanarak, hem tehlikelerden korunmak, hem teknik destekten muaf kalmak hem de yaptırımlarla karşı karşıya kalmamak için lisanslı yazılım almak isteyenleri, bir başka tehlike bekliyor. E-posta kutunuza gelen bir mesajda, ihtiyacınız olması muhtemel yazılımların gerçek satış rakamları açıklanıyor. Hemen sonrasında, söz konusu firmanın size sunduğu ve son derece düşük sayılabilecek teklifi görüyorsunuz. Neredeyse asıl ödemeniz gereken tutarın %10‘u. İlginizi çeken bu teklife tıkladığınızda, kredi kartı bilgileriniz isteniyor ve ödeme yaptıktan sonra size, yasal olmayan sürümler indirilmek üzere sunuluyor.

Ne Yapmalı?


480 Dolar kar edeceğinizi bildiren bu mesaj,
sizi korsan bir siteye yönlendiriyor.

Korsan yazılım kullanmamak için yasal yazılımlara yöneldiğinizde ilk gideceğiniz adres, söz konusu yazılımın Türkiye dağıtıcısı olmalı. İlgili dağıtıcı, sizin için uygun olan lisans seçeneğini paylaşacaktır ve en yakın satın alma noktası için sizi doğru bir şekilde yönlendirecektir.

Lisans adı altında, sadece internet üzerinden indirme bağlantısı paylaşan sitelere tamah etmeyin.

Satın aldığınız yazılımın, kutulu olmasına, kutusu yoksa orijinal CD/DVD‘si ile size gönderilmesine, bunlar mümkün değilse de sizin adınıza hazırlanmış, özel seri numarası ve müşteri numarası gibi bilgilerin bulunduğu bir e-posta olmasına mutlaka özen gösterin.

İnternet üzerinden yazılım satın alırken, limitini kolayca ayarlayabileceğiniz sanal kredi kartı kullanmaya gayret edin.

Eğer, ihtiyacınız olan yazılımı satın almak için bütçeniz yoksa, açık kaynak kodlu ve ücretsiz çözümleri araştırın.

Yazılım sahteciliği konusunda aklınıza takılanları, ücretsiz olan 0800 211 81 86 numaralı telefon üzerinden BSA uzmanlarına danışabilirsiniz.

:: Yazılım sahteciliği hakkında önerilerinizi forumda paylaşmak için tıklayın.

Yazan: Hakkı Alkan
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Bu Numarayı Yemeyin konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bu Numarayı Yemeyin ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bu Numarayı Yemeyin ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "