Okunma

Kritik Adobe Flash açığı tehlike saçıyor!


10 Haziran 2018 Pazar 23:59
Kritik Adobe Flash açığı tehlike saçıyor!

Adobe Flash, yerini bir süre önce HTML5‘e bırakarak çok ciddi kullanıcı kaybetmişti. Tarayıcıların da baskısı sonucunda bitme noktasına gelen Adobe Flash, uzun süredir gündeme gelmiyordu. Fakat geçtiğimiz günlerde tespit edilen Adobe Flash açığı, Windows kullanıcılarına korku salıyor.

Popüler olduğu dönemlerde de sık sık güvenlik açıklıklarıyla kullanıcıları tehlike altına sokan Adobe Flash, kullanıcılarını benzeri bir durumla yeniden karşı karşıya bırakıyor.

Adobe Flash açığı için tarayıcıya ihtiyaç yok!

Güvenlik araştırmacıları, bu sefer tarayıcı bağımsız bir şekilde Windows Office ailesinin desteğini kötüye kullanarak Adobe Flash açığını tetiklemeyi başardılar.

Sıfırıncı gün zafiyeti olarak kayıtlara geçen bu açık sayesinde Windows işletim sistemi yüklü olan bir bilgisayarı ele geçirmek mümkün hale geliyordu.

adobe flash açığı 2

Antivirüsler tarafından da tespit edilemeyen bu açık, kullanıcıyı resmen çaresiz bir duruma sürüklüyordu. SWF dosyasının içerisinde şifreli şekilde gömülen zararlı kodlar kullanıcı dökümanı açtığında aktifleşerek bilgisayarı hackerın kontrolüne sunuyordu.

Virustotal tarafından verilen bilgiye göre bu zafiyeti kullanarak birçok Arap menşeili şirkete oltalama saldırıları yapıldığı ortaya çıktı. Fakat saldırılar sonucunda herhangi bir mali kayıp yaşanıp yaşanmadığı konusu hakkında bir bilgi bulunmuyor.

Adobe, yayınladığı hızlı güncelleme ile birlikte bu kritik açığı ve 2 güvenlik problemini daha ortadan kaldırdı.

Eğer hala Adobe Flash Player kullanırsanız, 30.0.0.113 sürümüne güncelleme yapmanızı öneriyoruz.
yazarMustafa Kemal Can

Bilgisayar mühendisliği okuyan Mustafa Kemal, çağımızın vazgeçilmezi haline gelen siber güvenliğe ilgi duyuyor. Kariyerini de bu yönde şekillendirmek isteyen Mustafa Kemal'in şimdiki durağı Shiftdelete.net.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Kritik Adobe Flash açığı tehlike saçıyor!”

  1. HSYN dedi ki:

    LG G7 ne zaman satışa sunulacak

" Kritik Adobe Flash açığı tehlike saçıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kritik Adobe Flash açığı tehlike saçıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kritik Adobe Flash açığı tehlike saçıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "