Okunma

Kumar Sitelerine Yasak Yok mu?


01 Mart 2016 Salı 08:15
Kumar Sitelerine Yasak Yok mu?

İnternette bazı kaynaklarda yasadışı kumar oynatan sitelere yasak uygulanmadığı yönünde iddialar ortaya çıkmıştı. Bugün bu iddialar için Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından açıklama yapıldı.

16-03/01/kumar.JPG

İşte o açıklama!

Bugün bazı basın yayın organları ve internet sitelerinde, Milli Piyango İdaresi tarafından talepte bulunulmuş olmasına rağmen Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından yasadışı kumar oynatan internet sitesine yönelik tedbir almadığına ilişkin gerçek dışı haberler yayınlanmıştır.

Bu haberler maksatlı olarak çarpıtılmış bilgilerden ve gerçekdışı iddialardan oluşmakta ve yasadışı ve zararlı internet içeriklerine karşı yasal çerçevede yürütülen haklı ve meşru mücadele hakkında olumsuz algı oluşturma amacı taşımaktadır.

İddiaların aksine, özellikle son zamanlarda Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı 5651 sayılı Yasanın 8. Maddesinde düzenlenen katalog suçlardan birisi olan “Kumar oynanması için yer ve imkan sağlama” suçunun internet ortamında işlenmesini önlemek amacıyla yoğun ve etkin bir mücadele yürütme gayreti içindedir.

Bu kapsamda;

1) Başkanlığımız, konuyla ilgili olarak mahkemelerden ve yetkili diğer kamu kurumlarından gelen erişim engelleme kararlarının ivedilikle uygulanmasını sağlamaktadır.

2) Başkanlığımız, Bilgi ve İhbar Merkezine vatandaşlardan ve ilgili kamu kurumlarından (Milli Piyango İdaresi, Spor Toto Teşkilatı, Kolluk güçleri vb.) gelen tüm ihbarları büyük bir hassasiyetle hukuki ve teknik açıdan değerlendirmekte ve gerekli işlemleri tesis etmektedir.

Diğer yandan, yasadışı kumar sitelerine tedbir alınması konusundaki mücadele özellikle 2014 yılından itibaren daha da hızlandırıldığına dikkatleri çekmek isteriz.

Bu kapsamda Başkanlığımızca 2008 yılından günümüze kadar yasadışı kumar oynatmaları nedeniyle kapatılan internet sitelerinin %80’inden fazlası 2014 yılı ve sonrasında gerçekleştirilmiştir.

Haberde yer alan iddiaların aksine; bugüne kadar Milli Piyango İdaresi tarafından Başkanlığımıza iletilen tüm talepler ilgili mevzuat çerçevesinde titizlikle incelenmiş, değerlendirilmiş ve sonuca bağlanarak gerekli işlemler ivedilikle tesis edilmiştir.

Bu kapsamda, 2008 yılından itibaren 2015 yılı sonuna kadar Milli Piyango İdaresi’nden Başkanlığımıza gelen tüm ihbarların değerlendirilmesi sonucu ihbarlarda yer alan internet adreslerinin %59’unda yasadışı kumar oynama suçunun işlendiğine karar verilerek bu içeriklere yönelik erişim engelleme uygulanmıştır.

Bunun dışındaki ihbarlarda bulunan internet adreslerinin ise; %16,3 lük kısmının mükerrer, %10,7’lik kısmının aktif olmadığı ve %14’lük kısmında ise yasadışı kumar oynatma suçu işlenmediği tespit edilmiştir.

Diğer yandan, 2015 yılı sonuna kadar Milli Piyango İdaresi’nden Başkanlığımıza gelen ihbarlar sonucu gerçekleştirilen erişim engellemesi uygulamalarının büyük çoğunluğunun 2014 yılı ve sonrasında yapılmış olması Başkanlığımızın yasadışı kumar sitelerine yönelik yürüttüğü mücadeleye son yıllarda daha büyük önem ve hız verdiğinin göstergesidir.

:: İnternetteki yasaklar hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarEnder Öztürk

Teknoloji ile çocukluğundan beri ilgilenen Ender, kendini mobil, yazılım, donanım ve oyun alanında yetiştirmiştir. Ender, teknoloji dünyasındaki güncel haberleri ShiftDelete.Net okurları ile buluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

14 yorum - “Kumar Sitelerine Yasak Yok mu?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Devlet kendisi oynatmıyor mu sanki bende iddaa oynuyorum ama yurtdışı sitelerden benim gibi binlercesi bö***** kendisi kumarbaz yalancı zaten benim istediğim gibi oynayacaksın diyor seni sadece ben soyarım ***** bak hele

 2. SDN Okuru dedi ki:

  bence ileri seviyedeki kumarlara gelmeli…

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Yorumu onayladınya ADAMSIN.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Efes % bilmem kaç arttı 15 yıl içinde. Onlar hala Müslümaaaaanız desinler. İnanın sefiller inanın. (Atlar 7/24 koşuyor)

 5. SDN Okuru dedi ki:

  bir nevi seni ancak ben soyarım başkasına soydurmam demek oluyor

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Vergi veren yasal vermeyen yasadışı :))) Bu arada internette yasak uygulamak aslında mümkün değil. Anca fişi çekmeleri ya da dışa kapalı kendi web portallarını kurmaları lazım. O da ekonomi, demokrasi vb. çerçevede imkansızdır.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  kumar haram değil mi?

 8. SDN Okuru dedi ki:

  tüm özgürlüklerimiz gasp ediliyor hala uyuyun…

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Ammada abartıyorsunuz ya bırakın kumarı ***** özgür olsun oynamak istiyosa oynasan bana mı oynuyo kendisi için oynuyo şu ülkede özgürlük yok yemin ederim..

 10. SDN Okuru dedi ki:

  devlet ilk önce gsm şirketlerinin yolladığı mesajları engellesin.. bunlara yaptırım uygulasın. ayrıca bankaların bu tarz sitelerle finansal ilişkisini kestirsin bu sistem otomatik olarak çözülür zten

 11. SDN Okuru dedi ki:

  iddia da bir kumar fakat yasal. ondan bahsediyorlar.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Yasa dışı kumar siteleri ne demek yahu,kumların kendisi zaten yasadışı degilmi

" Kumar Sitelerine Yasak Yok mu? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kumar Sitelerine Yasak Yok mu? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kumar Sitelerine Yasak Yok mu? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "