Teknoloji devinden çip krizi için endişe veren açıklama


15 Nisan 2021 Perşembe 15:05
ABONE OL
Teknoloji devinden çip krizi için endişe veren açıklama

Apple, Qualcomm, AMD ve diğer birçok büyük teknoloji şirketi için işlemci tedarik eden TSMC, piyasalardaki küresel çip kıtlığı sorununun 2022 yılında da devam edebileceği konusunda uyarıda bulundu. Firmanın CEO’su CC Wei, düğümün çözülmesi için 2023‘ü işaret etti.

Küresel çip kıtlığı önümüzdeki yıl da devam edebilir

Büyük teknoloji firmalarına işlemci üreten TSMC‘nin CEO‘su CC Wei, kıtlığın önümüzdeki yıl da devam edebilme ihtimaline vurgu yaptı. Bloomberg’in haberine göre CEO, talebin yüksek olmaya devam ettiğinin farkında olduklarını belirtti. Ayrıca 2023‘te müşterileri desteklemek için daha fazla kapasite sunabileceklerini ifade eden Wei, “Böylelikle tedarik zincirindeki kıtlığın biraz azaldığını görmeye başlayacağız” dedi.

kuresel-cip-kitligi-2022de-de-devam-edebilir

Wei‘nin konuyla ilgili karamsar açıklamaları, Intel‘in yeni CEO’su Pat Gelsinger tarafından bu haftanın başlarında yapılan kıtlığı gidermenin birkaç yıl alabileceği konusundaki tahminlerinin ardından geldi. Gelsinger, “Kapasiteyi geliştirmek sadece birkaç yılımızı alır” demişti. Nvidia CFO‘su Colette Kress de kısa süre önce kendilerinin talebin bu yılın büyük bölümünde arzın üzerine çıkmaya devam edeceğini beklendiğini ifade etti.

Tüm dünyayı etkisi altına alan küresel çip kıtlığı, otomobil üreticilerinden oyun konsolu üreticilerine kadar herkesi etkiledi. Öyle ki, araba üreten firmalar küçülmeye girmek zorunda kalırken, milyonlarca kişi sistemlerini yükseltmek amacıyla yeni grafik kartları, CPU‘lar, PS5‘ler ve Xbox‘lar için stok bulmakta zorlandı. TSMC otomobil üreticisi müşterileri için gelecek çeyrekte yonga tedariklerinin artmasını bekleyeceklerini söylerken, Intel ve Nvidia içinse daha geniş çaplı eksikliklerin yakın dönemde sonlanma ihtimalinin düşük olduğunu aktardı.

Fabrikalarının halihazırda yüzde 100‘ün üzerinde çalıştığını, ancak orta vadede yeni üretime yapılan artırdığını söyleyen TSMC, Reuters’e “Arazi ve ekipman satın aldık ve yeni tesislerimizin inşasına başladık. Binlerce çalışanı işe alıyoruz ve birden fazla tesiste kapasitemizi genişletiyoruz” dedi. Bu yıl üretim kapasitesini yükseltmek için 30 milyar dolar yatırım almayı planlayan firma, genel olaraksa üç yıl içerisinde tesislerindeki kapasiteyi artırmak için 100 milyar dolar yatırım yapmayı planlıyor
yazarErman Ciğerim

1995 yılında doğdu. Gazetecilik bölümü mezunu. Çok sevdiği teknoloji editörlüğü kariyerini ShiftDelete.Net'te devam ettiriyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Eyvah, desene bizim 3080 yalan oldu

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
29 gün önce

7090 VE SONRAKİ MODELLER ÇIKTIGI ZAMAN 3090 NI BELKİİİİ.. ODA BELKİ YANİ KULLANABİLİRİZ. CUNKU O ZAMANA KADAR MİNİNG YAPANLAR ELLERİNDE Kİ KARTLARI ANCAK DEGİŞTİRECEKDİR 🙂

" Teknoloji devinden çip krizi için endişe veren açıklama konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Teknoloji devinden çip krizi için endişe veren açıklama ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Teknoloji devinden çip krizi için endişe veren açıklama ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik! Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik!
  2. 2 Ofis için ON AIR tabelası yaptık Ofis için ON AIR tabelası yaptık
  3. 3 iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi? iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi?
  4. 4 Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme
  5. 5 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
  6. 6 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
  7. 7 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  8. 8 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  9. 9 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
  10. 10 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!