Okunma

Kütüphane Silverlight’a Emanet


24 Şubat 2008 Pazar 22:00
Kütüphane Silverlight’a Emanet
Amerikan Kongresi Kütüphanesi‘nde, üç milyon dolarlık ekipman ve yazılım bağışı sonrasında kütüphane içinde Windows çalıştıran kiosk şeklinde tasarlanmış bilgisayarlar üzerinden Silverlight teknolojisini kullanarak sunulması gündemde. Teknik olarak teknoloji gösterisi olarak bu durumu beğendiğimizi bile söyleyebiliriz. Diğer taraftan iş bilgiye erişim serbestliği olunca, bu konuda şüpheci yaklaşımlar doğmaya başlıyor.

Teknik Eksiklik, Taktik Üstünlük

Şu an için Silverlight’ın diğer işletim sistemlerinde kullanılmasını sağlayacak bir uyarlaması yok. Microsoft‘un da katıldığı Moonlight projesi ile bu tür bir uyumluluk sağlanacak; fakat Silverlight‘ın kullandığı dosya türleri ve veri biçimleri düşünülünce (gömülü ses ve görüntü çözücüler gibi) teknik anlamda özgür ve fikri mülkiyet sınırlamalarından arındırılmış bir veri sunum biçimi oluşması imkânsız görünüyor. Bu da teknik anlamda, bilgiye erişim serbestliği açısından önemli bir engel.

SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Kütüphane Silverlight’a Emanet konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kütüphane Silverlight’a Emanet ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kütüphane Silverlight’a Emanet ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "