Okunma

Laboratuarda Üretilen Etle Hamburger


20 Şubat 2012 Pazartesi 13:30
Laboratuarda Üretilen Etle Hamburger

Bilindiği üzere hızla artan insan nüfusunu doyurabilmek, bilim insanlarının üzerinde çalıştığı son derece hassas konulardan birisi. Bitkiler üzerinde yapılan biyolojik çalışmaların benzerleri artık hayvansal gıdalar için de yapılmaya başlandı.

Araştırmalarını Hollanda’da bulunan Maastricht University’de sürdüren Hollandalı bilim insanı Mark Post ve ekibi, laboratuar ortamında sentetik et üretebildiklerini açıkladı. 2 cm uzunluğunda 1 cm genişliğinde ve yaklaşık bir milimetre kalınlığında olan etin içerisindeki gerçek bir ette olması gerektiği gibi yağ da olacağı açıklandı.

    

Bu yıl içerisinde bu et ile bir hamburger yapacaklarını açıklayan Post, hamburgerin maaliyetinin yaklaşık 200 bin sterlin civarında olduğunu açıklayan Post, bu sayının zamanla azalacağına da dikkat çekti.

Böyle bir şeyin yapılabildiğini kanıtlamak amacıyla yaptıklarını açıklayan Post, bu teknolojiyi hızla büyüyen dünya nüfusunun artan ihtiyaçlarını karşılamak için geliştirdiğini ve zamanla masraf olacak da makul seviyelere geleceğini duydurdu. Önümüzdeki 50 yıl içerisinde gıda üretimini ikiye katlamamız gerektiğine dikkat çeken Post, bu konuda hızlı davranmak gerektiğinin farkına varmış gibi görünüyor.

:: Laboratuarda üretilen etlerin sağlıklı olduğunu düşünüyor musunuz?
yazarErdem Yaşar

Editörlüğe 2007 yılında başlayan Erdem, ilerleyen yıllarda odak noktasını mobil cihazlara ve sosyal medyaya çevirdi. İnternet olmadan yaşayamayanlardan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

24 yorum - “Laboratuarda Üretilen Etle Hamburger”

 1. eterno dedi ki:

  Usta! Oradan bir buçuk sentetik iskender çek!

 2. eSa dedi ki:

  bu eti üretenler kendileri yemiş midir acaba?

 3. ktlpby dedi ki:
  Alıntı warhead Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  hepinizin aksine bir düşünce içindeyim arkadaşlar.üretilen sentetik maddeler orjinal dnların genelde klonları olur bu yüzden bildiğiniz etten hiçbir farkı olmaz.yanlız hangi etin dnası alınmış yada klonlanmış orası önemli.bence gelecek için oldukça yararlı bir gelişme.siz beğenmeyebilirsiniz ama eminim torunlarız hiç sıkıntı çekmeden yiyecekler.önyargılı olmanıza gerek yok.özellikle ne oldugunu bilmeden..

  aynen öyle bende o düşüncedeyim Umarım daha daha daha iyilleri olur Bence daha iyileri de gelecektir

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bu kadar insanlığın geleceğini düşündükçe bunlar neredeyse inanasım geliyor iyi niyetlerine… çok duygulandım içten içe 🙂
  Ama nedense iki nesil sonrasını düşünen bu hassas insanlar bugün dünyanın sömürülmüş ve sömürülmeye de devam eden fakir ülkelerin milyonlarca yurttaşının çektikleri açlık ve hastalıklara sözüm ona çare bulmak hatta duyurmak konusunda dahi tam bir sessizlik içinde olmayı kendilerine hak görürler.
  Bu gibi kişilerin fikir babaları da böyleydi. İkinci dünya savaşında nazilerin dünya için büyük bir tehdit olduğunu ve nükleer silah yapım çalışmalarında onların önüne geçip bu zalimleri birer tehdit olmaktan çıkarmak adına ABD dünyanın bekçiliğini ele alma kararını verdiğinde, küresel barışı temin etmek için nükleer programını başlattı ve kısa bir süre sonra sanırım silahın etkinliğini gerçek hayatta test edip almanlara ve ruslara göz dağı vermek istemiş olacak ki japonyaya dünya tarihinin en büyük zulmünü yaşatmaktan geri durmadı!
  Einstein’ın avrupada olası bir felaketi önlemek için zamanın amerikan başkanına nükleer araştırma programlarını ivedilikle başlatmaları gerektiğini belirten mektubu ne kadar da ironiktir halbuki 🙂
  Eminim “insanca pek insanca” nedenlerle araştırma için yola çıktığını iddia eden hidrojen bombasının babası opphenheimer ında aklının ucundan bile geçmezdi yaptıkları çalışmaların para babalarının keselerini biraz daha doldurmalarına yardım edeceği, çok daha fazla insanın çaresizliklerini mislinle arttırarak ve bir yerlerde daimi olarak acı çekmelerini sağlayarak…
  Beyler bayanlar, insanları kanser yapıyorlar, sonra tedavi etmek için etkinliği yeterince ispatlanmamış sayısız ilaç üretiyorlar ve tabi ki bu ilaçların dünyanın en pahalı ilaçları olduğunu söylemeye gerek bile yok 🙂
  Şimdi sorarım neden insanların bireysel, toplumsal ve sosyo-ekonomik sorunları çözülmeye çalışılsın?
  Küçük bir zümre daima daha fazla kazanmaya devam ederken büyük kesim daha da muhtaç bırakılmaya razı gelmelidir. Bugün “Büyük bilimsel-teknik”gelişmeler bu küçük zümrenin elindedir.
  Şöyle demişti para babalarından biri arkadaşına: “başka insanları neden önemsiyorsun ki sen sadece aileni düşün”. Bunu söyleyen kişi bugün tarihsel enflasyon farkları giderildiğinde dünya tarihinin gelmiş geçmiş en zengin adamlarından (petrol yeşil ama pahalıdır) sadece biridir…

 5. ozkanbey dedi ki:
 6. SDN Okuru dedi ki:

  sonra neden kanser oluyoruz diye düşünüyorlar

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Fesfutçulara gün doğdu. Yağı alınmış diye pompalarlar artık piyasaya Diyyetttt hamburgeriii burdaaaa diye.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  kesinlikle “zararlı ve boş” bir çalışma olduğunu, yogun nüfus artışı, kıtlık açlık diyerek kandırıldığımızı ve artık insan yaşamının bir öneminin olmadıgı bir dünyada yaşadıgımızı düşünüyorum…! gdo’ya, çin yapımı sahte yumurtaya hayır derken bir de bu çıktı. başımıza daha neler gelecek. neler görücez acaba_??

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Labaratuvarda yaptılar halkıda denek olarak sürekli kullandılar sonuç herkes kanser

 10. MeOMaN dedi ki:

  Belkide yemişizdir

  Zarflıyor olabilirler

 11. warhead dedi ki:

  hepinizin aksine bir düşünce içindeyim arkadaş***** sentetik maddeler orjinal dnların genelde klonları olur bu yüzden bildiğiniz etten hiçbir farkı ***** hangi etin dnası alınmış yada klonlanmış orası ö***** gelecek için oldukça yararlı bir geliş***** beğenmeyebilirsiniz ama eminim torunlarız hiç sıkıntı çekmeden ***** olmanıza gerek ***** ne oldugunu bilmeden..

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Bir hamburger için 200bin sterlin mi? 😀

 13. S4B0T4J dedi ki:

  İğrenç yenirmi bu ya..

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Vejeteryanlar icin cok iyi bi haber bence. Bu arada Elbruz46’ya ne icirdiyseniz ondan istiyorum bende.

 15. ktlpby dedi ki:

  Bence tamamen sağlıklıdır.Yani o kadar yatırım yapıyorlarsa gelecek eleştirilere ve karşı firmaların araştırmalarına karşı önlem almışlardır ) O.o

 16. _MaC_ dedi ki:

  Yapay olarak üretmedikleri ne kaldı ki.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  bi porsiyon çek..

 18. ALPARS™ dedi ki:

  Yapay bir şeyin sağlıklı olmayacağı kanaatindeyim.

 19. antiateist dedi ki:

  tüketim kültürüne hiçbir icad ***** ürünlerin sağlığa hiçbir yan etkisinin olmadığını kimse iddia ***** />

  sağlıklı nesiller için,doğal ama kafi miktarda gıda ile beslenme kültürünün yaygınlaşması ***** />

  yemek için milyarlarca dolar ,sonra da zayıflamak için bir o kadar daha paranın harcanması hastalığına çare bulunması öncelikli konu olmalı.

 20. Elbruz46 dedi ki:
 21. ozkanbey dedi ki:

  Merdiven altı üretimden iyidir.

 22. SDN Okuru dedi ki:

  e

 23. bozat dedi ki:

  Bu etlerin asla sağlıklı olduğunu düşünmüyorum. Laboratuvar ortamında ortamında üretilen et ne kadar sağlıklı olabilir ki?

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Bir margarin yağı reklamı vardı, yemek yerine kapsülleri yutuyorlardı…
  Yaşasın yemek yemek. (:

" Laboratuarda Üretilen Etle Hamburger konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Laboratuarda Üretilen Etle Hamburger ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Laboratuarda Üretilen Etle Hamburger ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "