Okunma

Launcher’larda Google Now Neden Yok?


11 Temmuz 2016 Pazartesi 08:00
Launcher’larda Google Now Neden Yok?

Google, mart ayında yayınladığı güncellemeyle birlikte popüler servislerinden Google Now (Google Asistan) hizmetini ülkemizde kullanıma sundu.

Google Now, diğer Google servislerini kullanarak günlük hayatı kolaylaştıran birçok hizmeti kullanıcılara sunmaya devam ededursun, üçüncü parti Başlatıcı (Launcher) uygulamasını kullananlar ne yazık ki Google Now hizmetinden yararlanamıyor.

16-07/11/google-now.png

Google’ın Google Now hizmetini diğer Launcher uygulamalara neden sunmadığına dair açıklama, Nova Launcher’ın geliştiricisi Kevin Barry’den geldi.

Android ekosisteminin en çok kullanılan başlatıcılarından birini geliştiren Barry’ye göre Google, üçüncü parti uygulamaların Google Now API’lerine erişimini sınırlayan bazı engeller oluşturmuş. Hatta bu engeller bazı telefon üreticileri için de geçerli.

Root erişimi ile mümkün, ancak…

Barry’e göre cihazları root ederek Nova Launcher ile Google Now entegrasyonu sağlamak mümkün, ancak root erişimi birçok Android kullanıcısı için tehlikeli durumlara zemin oluşturabilir.

Birinci root yetkisi ile OTA üzerinden güncellemelerin kesilmesi kullanıcıları olumsuz etkileyecektir. Bir diğer durum ise root erişimi Google Now’ın API sistemini etkileyerek uygulamayı kararsız kılıp, sürekli sorun çıkarılabilir.

Google Now desteği üçüncü taraf Launcher uygulamaları arasında şimdilik sadece Sony’nin geçtiğimiz günlerde yayınladığı beta seviyesindeki Xperia Home Launcher uygulamasında kullanılabiliyor. Barry konuya ilişkin de bir açıklamada bulunuyor. Geliştirici, Sony ve Google arasında özel bir lisans anlaşmasının yapıldığına inanıyor.

Barry ayrıca tüm olumsuzluklara rağmen yakın gelecekte Google’ın Google Now API sistemindeki kısıtlamaları kaldıracağı konusunda iyimser.

:: Google’ın Google Now API sisteminde uyguladığı kısıtlamalar hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Launcher’larda Google Now Neden Yok?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  En iyisi nova gerisi hikaye 🙂

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Sony güzel marka ama Z serisini öldürüp dandik X çıkardığı gün bitti

 3. SDN Okuru dedi ki:

  sony home launcher google now güncellemeyle aldı ancak bir sıkıntı oluşmuş sanırım yeni bir güncellemeyle kaldırıldı tekrar sıkıntı gideirlirse yeni bir günclelemeyle geri gelicek sanırım

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Vay be Xperia kullandığım için gururlandım şimdi

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Google Now'un kendi launcheri ne ki vereceği destek ne olsun.

" Launcher’larda Google Now Neden Yok? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Launcher’larda Google Now Neden Yok? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Launcher’larda Google Now Neden Yok? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "