Okunma

Lazerde Devrim


24 Aralık 2008 Çarşamba 13:30
Lazerde Devrim

Princeton Üniversitesi‘ndeki araştırmacılar, lazer ışığını üretmek için yepyeni bir yöntem keşfetti. Kuvantum basamaklı bir lazerle çalışan bilimadamları, normal lazer ışınlarından daha düşük güç gerektiren beklenmedik bir ışını fark etti. DVD oynatıcılarda bulunan katı yapılı lazerlerden çok daha ufak olan kuvantum basamaklı lazerler, insan saçından sadece on kat kalın olup 3 milimetre uzunluğa sahip.

Önce Tıp Faydalanacak

Sıcaklık değişimlerine daha az duyarlı olan bu yeni tip lazerler, düşük akımlarda da sorunsuz çalışarak, yeni nesil tıbbi ürünlerde ve endüstriyel sensörlerde çığır açabilir. Lazeri keşfeden araştırmacı Kale Franz, yeni buluşun lazer performansını muazzam ölçülerde artıracağının altını çiziyor. Bakalım bu yeni teknoloji, bilişim alanında da fayda gösterecek mi.

:: Konuyla ilgili görüşlerinizi forumda paylaşın.
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Lazerde Devrim”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Işın silahı yapalım. Yok yok jeday kılıcı yapalım :))

" Lazerde Devrim konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Lazerde Devrim ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Lazerde Devrim ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "