Okunma

LEGO Harry Potter PC İnceleme


16 Ağustos 2010 Pazartesi 06:30
LEGO Harry Potter PC İnceleme

Puan: 7.8/10

Çocukluğumuzun yapı taşlarından LEGO’lar geçmişte kaldı derken, video oyun dünyasında da karşımıza çıkarak, neredeyse çeyrek asırlık bir dönemimizi ele geçirdiler. Tabii bundan mutsuzluk duyduğumuz söylenemez. Çocukluk yıllarımızda ayrı, gençlik yıllarımızda ayrı keyif aldık LEGO başlığından.


Harry daha bebekken bile gözlüklüymüş

Oyuncak modelleri olarak ne kadar çeşitliliğe ve özgünlüğe sahip olsa da, video oyun dünyasında LEGO’nun adı “kendini tekrar etme” tabiriyle beraber anılmaya başlandı. Star Wars ile başlayan LEGO oyunları, Indiana Jones, Batman gibi isimlerle devam etti. Ancak bir problem vardı, espiriler ve bölüm tasarımlarının haricinde, yapımlar hemen hemen birbirinin aynıydı…

Sırada Harry Potter Var!

Bu kez bir başka kahraman LEGO dünyasına adım atıyor. J.K. Rowling’in kült haline gelen kitap serisi Harry Potter da, LEGO’ların eğlenceli atmosferiyle buluştu. Bu sayede küçük büyücüyü ve arkadaşlarını kontrol etme fırsatı yakaladık.

LEGO Harry Potter: Years 1-4, adından da anlaşılacağı üzere Harry’nin ilk dört macerasını konu alıyor. Birinci filmin başlangıcını bir hayli espirili şekilde yeniden ele alan yapımcılar, birkaç dakika içerisinde kullanıcıyı Harry Potter serüveniyle buluşturuyor.

Co-Op Oynanış

Diğer LEGO oyunlarında olduğu üzere, Harry Potter’da da Co-Op oynanış söz konusu. Filmden tanıdığımız Ron ve Hermonie gibi karakterleri de yönetebildiğimiz yapımda, bulmacalara göre farklı isimlerle yola devam etmemiz gerekebiliyor. Hatta Ron’un faresi bile bir süre işinize yarıyor ve onu yöneterek devam ediyorsunuz.

Kontroller açısından yapımın şaşırtıcı özellikleri var. Zira mouse’a gerek duymadan sadece klavye ile oynuyorsunuz. İki elinizin de klavyede olması, maalesef pek tatmin edici sonuç vermiyor. Hele ki yapımın klasik tuş diziliminde ısrar ederseniz, “H” ve “J” harfleri gibi, oyun oynarken kullanmaya alışmadığınız butonlarla cebelleşiyorsunuz. LEGO Harry Potter ekrana geldiğinde, ilk yapılması gereken tuşları ve grafik ayarlarını değiştirmek.

Görsel Detaylar

Yapımın görsel detayları bir hayli kısıtlı. Çözünürlük haricinde, değiştirilecek fazla bir seçenek yok. Bu açıdan basit olması, küçük yaştaki kullanıcılar için gayet iyi. Ancak bu eğlenceli öyküyü oynamak isteyen genç ve deneyimli PC oyuncuları, detay yoksunluğundan şikayet edeceklerdir. Hele ki, sistemleri yeterli gelmiyorsa…

Görsel olarak LEGO Harry Potter, unutulmayacak grafikler vadetmiyor. Klasik LEGO oyunları çizgisini koruyan yapım, detaylar konusunda noksan olsa da, oyuncakların görüntüsünü vermekte zorlanmıyor. Atmosfer, gayet başarılı. Karakterler de LEGO çizgisinde kaliteli. Zira böyle bir oyundan detaylı yüz efektleri beklemek yersiz olur. Ara videolar ise göze hoş geliyor ancak çevre detaylarının basit olması, genel grafik kalitesini çok iyi bir noktaya taşıyamıyor.

Tanıdık Melodiler

İşitsel öğeler, belki de yapımın en çarpıcı yanı. Zira Harry Potter filmlerinden duyduğumuz müzikler, oyunda arka planda yer alıyor. Bu sayede yapımın atmosferine daha kolay girmek mümkün ancak sıklıkla karşılaşılan absürt espiriler, o büyülü havayı dağıtıp, gülünç bir noktaya taşıyor. Böylelikle LEGO Harry Potter, görevini yapmış oluyor.

Espirileri daha da gülünç yapan bir şey varsa, o da karakterlerin konuşamıyor oluşu ve en fazla nidalarla yanıt verebilmeleri. Bu sayede karakterler arasında kurulan iletişim bir hayli eğlenceli oluyor. Zira mimikler devreye giriyor ve komik enstantaneler ortaya çıkıyor. Tabii bu madalyonun bir yüzü, diğer yüzünde benzeri detayların yer aldığı öteki LEGO oyunları var. Eğer önceki yapımları oynadıysanız, yeni oyunun da benzeri niteliklere sahip olduğunu göreceksiniz.

Sıradaki LEGO Gelsin

Genel olarak bakıldığında LEGO Harry Potter, türün müdavimlerine eğlenceli saatler geçirtebilir. Buna karşın yapım, geçmişte LEGO oyunu deneyimi yaşamış kullanıcılar için pek bir yenilik vadetmiyor. Harry Potter tutkunuysanız ve basit, eğlenceli bir aksiyon oyunu arıyorsanız, tercihinizi LEGO Harry Potter’dan yana kullanabilirsiniz. Yine de daha önce LEGO başlıklı bir yapım denemediğinizden emin olun.

Puan: 7.8/10

:: LEGO: Harry Potter’ı önceki LEGO oyunlarından farklı buluyor musunuz?
yazarAykut Göker

Yazı yazmayı çok seven ve hayatının her döneminde bu tutkusunu sürdürecek olan Aykut, kelimelere olan borcunu ShiftDelete.Net'te ödüyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" LEGO Harry Potter PC İnceleme konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere LEGO Harry Potter PC İnceleme ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda LEGO Harry Potter PC İnceleme ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "