Okunma

Line Güvenliği Arttırıyor!


04 Temmuz 2016 Pazartesi 15:00
Line Güvenliği Arttırıyor!

Eski NSA çalışanı Edward Snowden‘in başlatmış olduğu komplo teorisini andıran güvenlik açıklarından sonra anlık mesajlaşma hizmetleri, kullanıcılarına bu konuda yüreklerine su serpmek için uçtan uca şifreleme sistemine geçiş yapmıştı. Apple’ın iMessage hizmeti, WhatsApp ve Messenger‘dan sonra şimdi de Line güvenliği üst seviyeye çıkarıyor.

Ülkesinde oldukça popüler olan Line, uçtan uca şifreleme sistemine geçtiğini açıkladı. Artık Line üzerinde gerçekleştirilen mesajlaşmalar 3. kişi, devlet ve Line tarafından okunamayacak. Peki, uçtan uca şifreleme nedir? 

16-07/04/line-1467627868.jpg

Mesajlarınız uçtan uca şifrelenmeden önce direkt olarak karşı tarafa iletiliyordu. Uçtan uca şifreleme sayesinde gönderen ile alıcı arasında yaşanan veri transferi şifreleniyor. Yani bu sayede veriler kaynaktan geçerken şifreleniyor.

Güvenlik açısından oldukça başarılı olan bu yöntem, bazen kötü amaca hizmet edenlerin ekmeğine yağ sürme duruma düşüyor. Firmaların istenmeyen olaylar sonrasında devletlerin talep ettiği şifreli kodlar maalesef ki paylaşılmıyor. Bakalım buna nasıl bir çözüm getirilecek?

:: Uçtan uca şifreleme sistemine güveniyor musunuz?
yazarEnder Öztürk

Teknoloji ile çocukluğundan beri ilgilenen Ender, kendini mobil, yazılım, donanım ve oyun alanında yetiştirmiştir. Ender, teknoloji dünyasındaki güncel haberleri ShiftDelete.Net okurları ile buluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Line Güvenliği Arttırıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Line Güvenliği Arttırıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Line Güvenliği Arttırıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "