LinkedIn de Türkiye’ye temsilci atama kararı aldı


16 Ocak 2021 Cumartesi 15:24
ABONE OL
LinkedIn de Türkiye’ye temsilci atama kararı aldı

Türkiye’nin sosyal medya mecralarına yönelik düzenlemesinin yürürlüğe girmesinin ardından YouTube, TikTok gibi platformların ardından Linkinden da ülkemizde temsilcilik açma kararı aldı. Adım, para cezalarının ardından reklam yasağının Resmî Gazete’de yayınlanmasına günler kala geldi. Haberi sosyal medya hesabından Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan duyurdu.

1 Ekim’de yürürlüğe giren ve sosyal medya yasası olarak tanınan 7253 sayılı kanun sonrasında temsilci atamayan platformlara ceza verilmeye başlanmıştı. Cezanın son adımında da temsilci atamayan platformlara reklam yasağı getirilmişti. Reklam yasağının uygulanmasının Resmî Gazete’de yayınlanıp uygulanmasına günler kalmıştı.

LinkedIn de Türkiye için temsilci atıyor

Günlük 1 milyon ve daha fazla erişime sahip olan yurt dışı kaynaklı sosyal platformların temsilcilik bulundurması zorunlu kılınmıştı. Belirtilen sürede temsilci bulundurmayan platformlara da kademeli olarak artan para cezası verilmişti. Son olarak da hala temsilci atamayan firmalara reklam yasağı getirilmişti. Bu adımlarla birlikte bazı sosyal medya platformları da temsilcilik için gereken adımları attı.

LinkedIn tarafından Türkiye için temsilci atacağına dair açıklama yapıldı. Açıklama sonrasında da Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan Twitter üzerinden bir paylaşım yaptı. Paylaşımda, reklam yasağının başlamasına günler kala LinkedIn’in de ülkemizde temsilci atamaya karar verdiği belirtildi. Ayrıca sosyal ağ sağlayıcılarının attığı bu adımların memnuniyet verici olduğu ve diğer sağlayıcılardan da aynı hassasiyetin beklendiği aktarıldı.

Bakan Yardımcısı diğerlerine de çağrı yaptı

Açıklamasında söz konusu kanunun 1 Ekim’de yürürlüğe girdiğini hatırlatan Bakan Yardımcısı Sayan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının de Avrupa Birliği vatandaşları gibi taciz, siber zorbalık, taklit hesap, özel hayatın gizliliğini ihlal gibi şikayetleri direkt muhataplarına iletebileceğini kaydetti. Sağlayıcıların vatandaşların taleplerini en hızlı şekilde yerine çözüme kavuşturacağını belirtti.

Henüz temsilci atamayan sağlayıcılara çağrı yapan Bakan Yardımcısı Sayan, reklam yasağı ya da bant daraltma cezası gelmeden temsilcilerin atanmasını belirtti. Reklam yasağının Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Merkez Bankası ve Vergi Denetim Kurulu tarafından hassasiyetle inceleneceğini aktardı. Reklam veren şirketlere de ayrıca ceza kesileceğini belirtti.

Açıklamasının sonunda amaçlarının ne sosyal ağ sağlayıcılarını ne de sosyal medya kullanıcılarını mağdur etmek olduğunu aktaran Dr. Ömer Fatih Sayan, sadece ikirciliğin ortadan kalkmasını ve vatandaşların taleplerinin getirilmesini beklediklerini belirtti.

Temsilcilik bulundurulmasının zorunlu olmasından sonra VK, YouTube, Dailymotion ve TikTok temsilcilik açma kararı almıştı. Bu platformlara LinkedIn de eklendi. Facebook, Instagram, Periscope, Twitter ve Pinterest ise henüz temsilci ataması yapmadı.
yazarHasan Burus

Teknolojiyi ve oyunları seven Hasan, İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği okuyor. 2016'dan beri teknoloji haberleri yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" LinkedIn de Türkiye’ye temsilci atama kararı aldı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere LinkedIn de Türkiye’ye temsilci atama kararı aldı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda LinkedIn de Türkiye’ye temsilci atama kararı aldı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 AliExpress'te ihracat nasıl yapılır? AliExpress'te ihracat nasıl yapılır?
  2. 2 20 TL'lik Platoon Pars Bluetooth Kulaklık incelemesi 20 TL'lik Platoon Pars Bluetooth Kulaklık incelemesi
  3. 3 Scratch Cup 2021'de miniklerin kod eğitimine katıldık Scratch Cup 2021'de miniklerin kod eğitimine katıldık
  4. 4 C4U akıllı güvenlik kamerası incelemesi! C4U akıllı güvenlik kamerası incelemesi!
  5. 5 Xiaomi Mi 10T Lite kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T Lite kutusundan çıkıyor!
  6. 6 MSI Clutch GM41 Lightweight mouse inceleme MSI Clutch GM41 Lightweight mouse inceleme
  7. 7 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda? 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda?
  8. 8 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık! 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık!
  9. 9 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye! 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye!
  10. 10 Arzum Mixtech Multi Blender inceleme Arzum Mixtech Multi Blender inceleme