Okunma

Linux Ne Kadar Güvenli?


02 Mayıs 2011 Cumartesi 12:30
Linux Ne Kadar Güvenli?

İstanbul Bilgi Üniversitesi‘nde dün itibariyle  başlayan Özgür Yazılım Ve Linux Günleri etkinliğinde konunun uzmanları ve teknoloji meraklılarını biraraya geliyor. 

Son yıllarda internet sayesinde namlarını tüm  forumlara yayan özgür yazılım destekçileri bu tarz organizasyonlara gönüllü olarak katılarak platformun sunduklarını ve geleceğini anlatıyor.

Açık Kaynak Koduyla Özgür Yazılımın Farkları Neler?

Peki, sürekli ismini duyduğunuz özgür yazılım kavramıyla, açık kaynak kodlu yazılımların temel farkları neler? Linux gerçekten iddia edildiği gibi sürekli güvenli mi?

En önemlisi bir saldırı aracı olarak özgür yazılımlar ne kadar başarılı? Tüm bu soruları Bilgi Güvenliği Danışmanı Fatih Özavcı’ya yönelttik.

:: Özgür yazılımı destkeliyor musunuz? Sizce özgür yazılımın tüm dünyada yaygınlaşması için neler yapılmalı?

{AUTHOR}
{ARTICLE_LINK}

 


10 yorum - “Linux Ne Kadar Güvenli?”

 1. HabreucH dedi ki:

  Ben ofiste bir windows ve bir ubuntu ile çalışıyorum. Ve neredeyse mesainin çoğunu ubuntu ile geçirmekteyim

 2. MtHan dedi ki:

  Program kurmak için komut yazmana ihtiyaç olmadığı gibi paketi seçip kur diyince 10larca paket kuruluyor. Komutu kullanmak ise daha kestirme yolu kullanmak demek. Misal sen firefox u kuracaksın paket yöneticisini açıp programı bulup tıklayacağına bir komut yazıyorsun tak kuruyor… Bilmeden fikir sahibi olmayalım…

 3. SDN Okuru dedi ki:

  bu seminerlerdeki egitimlerinde internettte olabilmesi mumkunmudur ?

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar ne komutu Allah aşkına? Komut mu kaldı? Hele bir Ubuntu kurun bakalım komutun ne olduğunu bilmeden bile kullanabileceksiniz. Yeter ki internet bağlantınız olsun program kurmak tek tık!

 5. SDN Okuru dedi ki:

  ne olur ankarada da olsa böyle seminerler 🙁
  bi de olduğunda sevgili okulum inadına gibi o günlere sınav koymasa

 6. TugiForum dedi ki:

  Elimizde ki programı komutsuz kuramıcaksak geçmenin bi anlamı yok… millet daha windows’ta ileri ileri diye program kurmaya aciz.. komutla program kuracak.. bence kullanıcıların en çok canını sıkan durum bu windows düzeyinde olması isteniyor.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Niyeyse (Sanırım ezici bir çoğunlukla Windows ve Antivirus yazılımları içerikli haberler yapıldığından) SDN’den hiç beklemediğim bir röportajdı, emeğinize sağlık.

  @***** alışkanlıkları yenmek her zaman en zorudur, ben de başta -hem de gerçekten çok- zorlanmıştım Linux’a başladığımda, çünkü o zamanlar son kullanıcıya yönelik dağıtımlar azdı, kullanımı bu günkü kadar rahat değildi. Bence bir bölüm ayırıp bir deneyin. Özgür yazılım farklı bir histir, hiç olmazsa bir tat olur.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Daha çok özgürlük,daha çok haber isterük.

 9. mylife.eg dedi ki:

  Özgür yazılım keşke yaygınlaşsa ama microsofttan sonra kullanması zor bence benim için.

 10. Al Arabi dedi ki:

  Selam Cem bey, bu güzel Linux haberi için tebrik ederim. Bu tür haberleri SDN’de daha fazla görmek isteriz.

Yorum yazın

Geri bildirim