Okunma

Lithium-Air pillerin problemi çözüldü!


24 Mart 2018 Cumartesi 19:00
Lithium-Air pillerin problemi çözüldü!

Devrim niteliğindeki yeni Lithium-Air pillerin can alıcı problemi çözüme kavuşturuldu. Bu sayede batarya teknolojisinde yeni bir dönem başlayabilir.

Lithium-Air pillerin dayanıklılığı artırıldı!

Henüz çok eni bir teknoloji olan Lithium-Air piller, günümüz Lithium-İon pillere oranla 5 kat daha fazla enerji depolayabilmekte. Teknolojinin en büyük dezavantajı ise bu pillerin çok kısa sürede ömürlerini tamamlıyor olmalarıydı.

Lithium-Air

Ancak yakın zamanda Argonne Ulusal Laboratuvarı araştırmacıları, akademi dünyasını sarsacak bir açıklama yaptı. Açıklamaya göre pillerde enerji üreten ana reaksiyon sırasında meydana gelen yan reaksiyonların birçoğunu durdurmanın ve pillerin ömürleri artırmanın yolu bulunmuş. Adından da anlaşıldığı üzere Lithium Air piller, temelde Lithium ve havadaki oksijen atomlarının tepkimeye girmesiyle çalışmakta.

Fakat atmosferdeki havada bulunan diğer gazlar, istenmeyen yan tepkilere yol açmakta. Dolayısıyla bu da pilin ömrünü büyük oranda kısaltmaktaydı. Yeni geliştirilen bir çeşit filtre sayesinde ise yan tepkimeler engellenerek sadece enerji üretimi için reaksiyona izin verilebiliyor. Bakalım bu teknoloji ilerleyen dönemlerde hayatımızda nasıl bir yer edinecek.

:: Siz bu gelişme hakkında neler düşünüyorsunuz?
yazarAlperen Işıktaş

Tam bir teknoloji aşığı, yazılım-donanım meraklısı ve sıkı bir bilgisayar oyuncusu olan Alperen, tecrübe ve birikimlerini güncel teknolojik gelişmeler ışığında daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına “ShiftDelete.Net” ekibinde
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Lithium-Air pillerin problemi çözüldü!”

  1. Junior dedi ki:

    Bu teknoloji bizim hayatımıza girene kadar dolar 10 lira euro 15 lira olur

" Lithium-Air pillerin problemi çözüldü! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Lithium-Air pillerin problemi çözüldü! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Lithium-Air pillerin problemi çözüldü! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "