Okunma

Lithium Polymer Piller Yükselişte


24 Haziran 2011 Cuma 06:00
Lithium Polymer Piller Yükselişte

Lithium Polymer piller özellikle bu sene satış rekorları kırıyor. Bu piller küçük ve hafif olmalarının yanı sıra yüksek bir kapasiteye de sahip olmaları açısından büyük bir avantaj sağlıyorlar.

Bu yüzden olsa gerek, üreticiler bu pilleri tablet PC ürünlerinde kullanıyorlar.

Pillerle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Epey esnek olan bu piller günümüzde dizüstü sistemlerde de kullanılıyor. Uzmanlara göre bu senenin sonuna kadar piyasadaki her on dizüstü bilgisayarın dördünün bu pillere sahip olacağı tahmin ediliyor.

Günümüzde mobil cihazlarda Lithium Polymer pillerin kullanım oranı %10 civarında.

Bu pilleri en çok tercih eden Apple.

Lithium Polymer pillerin çok fazla tercih edilmesi, fiyatlarının da artmasına neden oluyor. Öyle ki, bu piller geçen seneye göre %20 zamlandı.

İşin daha da kötüsü, bu pillerin üretim kapasitesinin en üst noktasında olmaları. Öte yandan, talep çok daha fazla. Bu da fiyatlarının daha da artacağı anlamına geliyor. Bu piller şimdiden Lithium Ion pillerle kıyasla %60 daha pahalılar.

:: Pil  fiyatlarının artmasının, ürünlerin de fiyatlarının artmasına neden olacağını düşünüyor musunuz?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Lithium Polymer Piller Yükselişte”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  CPUZ, Xperia Sola’da Bu Pili gösteriyor. Eğer doğruysa aşırı derecede ısınıyor bu pil bakalım patlayacak mı?

 2. pcwolf dedi ki:

  Zaten pahalılar daha nesi yükseliyor yav…

 3. halil413 dedi ki:

  bir mal satıldıkca ucuzlaması gerek seri üretime gectigi için fakat bizde satılan bir ürün zamlanıyor

 4. SDN Okuru dedi ki:

  eğer dikkatli kullanılırsa patlama gibi bir mesele olmaz. dikkatli kullanmak lazım şarj işlemide önemli. voltaj regülatörü ve otomatik şarjer de önemli. mesela bil 0 dolduğunda gerilimi kesiyor ancak

 5. N3CAT1 dedi ki:

  Evet Li-Po pillerin hafif olması bir avantajdır. Ama patlama olasılığı en yüksek olan pillerdir de bunlar aynı zamanda. Tehlikelidirler yani

" Lithium Polymer Piller Yükselişte konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Lithium Polymer Piller Yükselişte ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Lithium Polymer Piller Yükselişte ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "