Okunma

Lityum hapı nedir?


20 Temmuz 2018 Cuma 17:43
Lityum hapı nedir?

Ülke gündemini uzun süredir meşgul eden konulardan biri Adnan Oktar ve kediciklerinin tutuklanması oldu. Bu süreç sonrasında ise Lityum Hapı gündeme geldi! Peki, gündeme bomba gibi düşen Lityum hapı nedir? Lityum hapı ne işe yarar?

Adnan Oktar’ın kullandığı Lityum hapı nedir?

Adnan Oktar ve Kedicikleri ekibine hepimiz aşinayız. Özellikle, internet ortamında izlediğimiz videolar sırasında, ne kadar eğlendiklerine ve hatta enerjilerinin tükenmediğine tanık oluyoruz. Bu enerji ve mutluluğun altında ise Lityum Hapı adı verilen bir ilaç çıktı. Lityum hapı nedir? Hangi durumlarda Lityum hapı kullanılır?

Adnan Oktar ve grubuna yönelik operasyona ilişkin Emniyet kaynaklarının verdiği bilgiye göre, ‘kedicikler’ olarak bilinen kadınlara her gün düzenli olarak bipolar bozukluklarda kullanılan ve sakinleştirici etkisi de olan lityum hapı verilmiş.

Lityum hapı nedir? Ne zaman bulundu?

Johan August Arfwedson tarafından 1817 yılında bulunan Lityum elementi, periyodik tabloda 1. grup alkali metaller içinde yer alan, atom numarası 3, sembolü “Li” olan kimyasal bir elementtir. Doğada saf halde bulunmayan Lityum, yoğunluğu en düşük metaldir. Yumuşak ve gümüş benzeri beyaz bir rengi olan Lityum kesilebilir bir yapıya sahiptir. Hava ile temas sonrasında gri bir renk alır. Bunun sonucunda da Lityum Oksit (Li20) ortaya çıkar ve rengi de kararıp lekelenir.

Bu hapın ne işe yaradığı merak edilen konular arasında yerini aldı. Bu hapı nedir, zararları nelerdir? Adnan Oktar örgütünde bu hapın detayı ortaya çıktı.

Lityum hapı ne işe yarar?

Lityum tuzu, bipolar afektif bozukluk rahatsızlığının tedavisinde en çok kullanılan ve aşırı derece etkili bir maddedir. Her ilaç gibi, lityum tuzu kullanımında da mutlaka dikkat edilmesi gereken detaylar var.  Lityum tedavisi başlarken böbrek ve tiroid işlevleri kan yoluyla kontrol edilir.

Kadın hastaların ilaç kullanırken hamile kalmaması gerekiyor. Hamileliğin ilk 3 ayında ilaçların bebek üzerine istenmeyen yan etkileri olur. Çocuk planlayan kadın hastaların mutlaka doktorları ile görüşmesi gerekir. Lityumun günlük dozu doktor tarafından kan düzeyine göre ayarlanır. Lityum genellikle günde 2 ya da 3 dozda alınır. Çoğu kişi ilacı yemekle birlikte almayı tercih etmektedir. Bulantıyı önlemek için tok karna ilaç içmenizi öneririz.

‘Kedicik’ olarak bilinen kadınlara her gün düzenli olarak bipolar bozukluklarda kullanılan ve sakinleştirici etkisi bulunan hap verilmiş.

Bu ilaç hangi durumlarda kullanılır?

Lityum, psikolojik hastalıkların tedavi süreçlerinde sıklıkla kullanılır. Lityum haplarının doktor gözetiminde kullanılması gerekir. Lityum hapları, oral yolla alındıktan sonra vücutta 24 saat kadar kalır ve böbrekler aracılığıyla vücuttan atılır.

Lityum haplarının en çok kullanıldığı durumlar

– Bipolar bozukluğu önlemede,
– Tekrarlayan depresyonlara karşı,
– Mani ataklarının önlenmesinde,
– Şizofreni, depresyon ve bipolar bozukluk belirtilerini taşıyan Şizoaffektif bozukluğun kontrol altında tutulmasında,
– Suça meyilli olan saldırgan kişilerde,
– Alkol veya madde bağımlılıklarında kullanılır
yazarKaan Arlı

İngilizce öğretmenliği mezunu olan Kaan Arlı, 2009 yılından bu yana bilişim sektöründe. Akıllı telefonlar, oyun konsolları, fotoğraf makineleri ve futbol, vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Lityum hapı nedir?”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Hiç kullanmayan biri içse bi tana neolur lityum hapini

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  “Öneririz” değil de önerilir diye düzeltseniz daha iyi olur naptiniz prospektüsü mü kopyaladiniz.

  1. anonim dedi ki:

   😀

" Lityum hapı nedir? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Lityum hapı nedir? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Lityum hapı nedir? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "