Lüks ulaşımın simgesi için yolun sonu göründü


12 Şubat 2021 Cuma 01:11
ABONE OL
Lüks ulaşımın simgesi için yolun sonu göründü

Havacılıkta lüks ulaşımın simgesi olarak görülen Bombardier Learjet, üretim için şaşırtan kararla gündeme geldi. Özel havayolu ulaşımı için tercih edilen uçak sınıfı, üretici firmanın aldığı karar doğrultusunda artık üretilmeyecek. Bu da sınıfın 58 yıllık üretiminin sona erdiği anlamına geliyor. Kararı, üretici firmanın kârlılığı artırma amacıyla aldığı belirtiliyor.

Kanada merkezli olan Borbardier iş ve özel ulaşım jetleri, toplu aşıma araçları ve hızlı tren setleri üreten bir firma olarak biliniyor. Firma tarafından 2020 için hazırlanan raporda, uzun süredir simgeleşmiş olan uçak serisinin üretimi için son tarih detayı yer alıyor.

Borbardier Learjet için sürpriz üretim kararı

Uçağın üreticisi Bombardier, 58 yıldır üretilen modelin üretilmesine odaklanmak yerine Challenger ve Global modellere odaklanmanın daha yararlı olacağını düşünüyor. Bombardier CEO’su Eric Martel yaptığı açıklamada,” Giderek zorlaşan pazar hareketlerini göz önüne alarak Learjet üretimini sona erdirmek için zor bir karar aldık.” dedi. Açıklamanın devamında, modelin 2021 yılının dördüncü çeyreğinden itibaren üretilmeyeceği aktarıldı.

Bombardier Learjet üretimi 1963 yılında başladı. 58 yıllık serüven boyunca uçağın 3 binden fazla adet üretildiği belirtildi. Learjet kendi başına bir firmayken 1990 yılında Bombardier tarafından satıldı. Üretimi boyunca lüks havacılığın simgesi olan uçak sınıfı için 10 farklı model geliştirildi. Son model Learjet 85 içinse iptal kararı alındı.

bombardier learjet üretimi

Learjet sınıfının üretilmemesi nedeniyle Bombardier bünyesinden bin 500 kişinin işten çıkarılacağı ve dünya genelinde 13 bin kişinin etkileneceği belirtiliyor. Bu da havacılık dünyasında yeni oluşacak olumsuz bir etki olarak kendisini gösteriyor.
yazarHasan Burus

Teknolojiyi ve oyunları seven Hasan, İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği okuyor. 2016'dan beri teknoloji haberleri yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Lüks ulaşımın simgesi için yolun sonu göründü konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Lüks ulaşımın simgesi için yolun sonu göründü ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Lüks ulaşımın simgesi için yolun sonu göründü ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 MSI Clutch GM41 Lightweight mouse inceleme MSI Clutch GM41 Lightweight mouse inceleme
  2. 2 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda? 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda?
  3. 3 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık! 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık!
  4. 4 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye! 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye!
  5. 5 Arzum Mixtech Multi Blender inceleme Arzum Mixtech Multi Blender inceleme
  6. 6 Xiaomi Redmi Note 10 serisi ile bizi neler bekliyor? Xiaomi Redmi Note 10 serisi ile bizi neler bekliyor?
  7. 7 MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik
  8. 8 Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon! Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon!
  9. 9 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri
  10. 10 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım? 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım?